moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu

Leki, środki higieniczne, przyłbice ochronne, artykuły szkolne, a także racje żywnościowe i zabawki – w sumie ponad 1,7 tony darów przetransportowano dziś z Polski do Libanu. Lot z pomocą humanitarną, przy okazji transportu z zaopatrzeniem dla polskich żołnierzy stacjonujących w Libanie, wykonała załoga samolotu C-130 Hercules z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.

– Z pomocą humanitarną do Libanu wyleciał samolot C-130E Hercules. Transport zabezpieczyło 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Pięcioosobowa załoga Herculesa wylądowała na lotnisku w Bejrucie. Na pokładzie samolotu przewieziono 1700 kg ładunku.

 

Do Libanu przetransportowano zaopatrzenie dla żołnierzy służących w ramach PKW UNIFIL, ale także pomoc humanitarną dla potrzebujących Libańczyków. Jak podało Dowództwo Operacyjne RSZ, które jest organizatorem przelotu, na pokładzie samolotu zostały przewiezione dary zebrane przez Caritas Ordynariatu Polowego WP. – Transporty pomocy humanitarnej do Libanu odbywają się od początku funkcjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL. To żołnierze zajmują się jej dystrybucją w rejonach swojej odpowiedzialności. Najczęściej dary trafiają do szkół, sierocińców i ośrodków zdrowia – wymienia kmdr ppor. Anna Maciejowska-Krześniak, zastępca rzecznika prasowego DORSZ.

Wojskowy Caritas zebrał i przekazał m.in. artykuły żywnościowe i higieniczne, leki i medykamenty, materiały szkolne, a także środki ochronne przed COVID-19 np. przyłbice.

W tym roku wojsko już po raz 12. transportuje pomoc humanitarną do Libanu. – 11 lotów wykonały załogi C-130 Hercules z 33 Bazy w Powidzu, a jeden załoga C-295M z 8 Bazy w Balicach – mówi mjr Martyna Fedro-Samojedny, oficer prasowy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Tego rodzaju akcje humanitarne są organizowane za zgodą dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych w ramach tzw. wolnej przestrzeni ładunkowej. Po potężnej eksplozji, do jakiej doszło w bejruckim porcie 4 sierpnia tego roku, znacznie pogorszyła się i tak już trudna sytuacja Libańczyków. Dlatego wiele organizacji pozarządowych i fundacji, m.in. Caritas Polska, Caritas Ordynariat Polowy WP, Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, pospieszyło z pomocą. Nie wszystkie dary mogły być jednak dostarczone w ramach wolnej przestrzeni ładunkowej. Wtedy na wniosek organizacji pozarządowych, kierownictwo MON-u zgodziło się wysłać z darami do Libanu dodatkowe samoloty.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PKW Liban

dodaj komentarz

komentarze


Wkrótce rusza pilotaż powszechnych szkoleń obronnych
Terytorialsi dłużej będą wspierać Straż Graniczną
Weterani pamiętają
RAF nad Polską. Cel: patrolować i odstraszać
Europa ma być zdolna do obrony
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Dziki na Legwanach
Przedwczesny triumf
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Od doświadczeń z wojny do pokolenia Z
Wyzwaniem – czas
Koniec dzieciństwa
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Para ratowników i pies w kopalni złota
Rozkaz: zatankować kompanię Abramsów
Speczespół wybierze „Orkę”
Terytorialsi ćwiczyli taktykę i walkę z pożarem
Dzień Bezpieczeństwa na Baltexpo
Historia jest po to, by z niej czerpać
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Pływali jak morscy komandosi
Lubuscy pancerniacy sforsują Odrę
Jednym głosem w sprawie obronności
Owad z drukarki
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Na Baltexpo o bezpiecznym morzu
AWL zainaugurowała rok akademicki 2025/26
Okiełznać Borsuka
Medale pięcioboistów Wojska Polskiego
Kraków – strategiczne centrum wojskowej medycyny
Żołnierze testują nowoczesne drony. To polska robota
Świadczenia mieszkaniowe w górę
Maratońskie święto w Warszawie
Natowska sieć rurociągów obejmie Polskę
Wojsko podzieli się Merkurym 2.0
Nowe horyzonty medyków
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Jak skutecznie szkolić polskie wojsko?
„Road Runner” w Libanie
Apache i Chinook a sprawa polska
Zjednoczyć wysiłek w przeciwdziałaniu presji migracyjnej
Wioślarze mistrzami świata, a pięcioboiści znów na podium
Kircholm 1605
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Kopuła nad bewupem
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Strategiczna inwestycja w Bumarze-Łabędy
Norwegowie zaczynają szkolenia Ukraińców w Polsce
Wyspa komandosów i walka z morskim żywiołem
Koniec pewnej epoki
W poszukiwaniu majora Serafina
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
W wojsku orientują się najlepiej
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
W obronie gazoportu
Unia chce zbudować „mur dronowy"
Rozwijanie śmigłowcowych zdolności
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
Polsko-unijne rozmowy o „murze dronowym”
Władze USA zapowiadają poważne zmiany w amerykańskiej armii
Brytyjczycy na wschodniej straży
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Medycyna na trudne czasy
Rekompensaty na nowych zasadach
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Baltexpo ‘25 wystartowały
Polski „Wiking” dla Danii
Abolicja dla ochotników
Drony w natarciu
Polskie „Tygrysy” nagrodzone w Portugalii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO