moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poligon dla cyberżołnierzy

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa rozpoczęło działalność. Będą się w nim kształcić żołnierze odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. – Liczę na to, że w przyszłości ECSC stanie się uznaną, międzynarodową marką – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas oficjalnego otwarcia placówki.

Inauguracja działalności Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa odbyła się dziś w Wojskowej Akademii Technicznej. Z uwagi na obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa została zorganizowana w formie hybrydowej – zarówno stacjonarnie, jak i przy wykorzystaniu wideopołączeń. Z tego ostatniego sposobu skorzystał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – We współczesnym świecie cyberprzestrzeń jest jedną z najważniejszych dziedzin funkcjonowania państwa. Dotychczasowy podział na świat rzeczywisty i świat wirtualny staje się coraz bardziej umowny, zwłaszcza dziś, gdy ze względu na pandemię coraz więcej sfer naszego życia musiało z dnia na dzień przenieść się do Internetu – mówił szef MON. Zaznaczył, że to właśnie za pośrednictwem sieci „odbywa się zarządzanie gospodarką, biznesem, edukacją, niektórymi działami medycyny czy szeroko rozumianą kulturą”. – Państwo musi funkcjonować w każdej sytuacji, także w tych najmniej sprzyjających warunkach. Nic więc dziwnego, że zapewnienie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych stało się jednym z najpoważniejszych wyzwań i najpilniejszych priorytetów naszego rządu – podkreślił.

 

REKLAMA

Minister Błaszczak przypomniał, że cyberprzestrzeń została uznana przez NATO za domenę operacyjną, a zapewnienie jej bezpieczeństwa stało się jednym z podstawowych zadań kolektywnej obrony. Dlatego w Polsce zostało powołane Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, trwa także formowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni.


Paweł Dziuba, dyrektor ECSC.

– Dziś powołujemy Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Wzorem innych państw, takich jak USA, Izrael czy Estonia, zależało nam na utworzeniu jednostki, która będzie od początku do końca odpowiedzialna za kształcenie ekspertów stricte na potrzeby armii w obszarze cyberbezpieczeństwa i IT – mówił minister obrony. – Żadne, nawet najbardziej profesjonalne szkolenia komercyjne, nie mogą w pełni zaspokoić potrzeb w tym zakresie, bowiem żadna firma nie ma i nie może mieć pełnej wiedzy na temat wojskowych zasobów, systemów i kompetencji – zaznaczył.

Szef MON powiedział także, że liczy na to, że w przyszłości ECSC stanie się „uznaną, międzynarodową marką”. – Chciałbym, aby wiedza polskich ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa była wykorzystywana nie tylko na potrzeby Sił Zbrojnych RP, ale także wojsk pozostałych państw sojuszniczych. Wierzę, że tak będzie, bo polscy specjaliści w tej dziedzinie są jednymi z najlepszych w całej Europie – podkreślił. – Jestem przekonany, że zarówno chwalebne tradycje związane z dokonaniami polskich kryptologów, jak i obecne sukcesy naszych ekspertów zaliczanych do światowej elity predysponują Polskę do odgrywania istotnej roli w sojuszniczych wysiłkach mających na celu zapewnienie nam wszystkim bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – stwierdził.


Film: MON

Podczas uroczystej inauguracji działalności placówki głos zabrał także gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (to właśnie tej jednostce będzie podlegało ECSC), a także pełnomocnik ministra obrony ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Generał ocenił, że utworzenie ECSC to „kamień milowy w programie cyber.mil.pl”, który powstał, aby podnieść poziom bezpieczeństwa państwa i obywateli. – Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniego poziomu wiedzy i umiejętności naszych żołnierzy – przekonywał. – Tak jak inne rodzaje wojsk, także wojska obrony cyberprzestrzeni potrzebują poligonu. Potrzebują miejsca, w którym będą podnosić swoje kompetencje, zdobywać nowe umiejętności i je certyfikować. Jestem przekonany, że ECSC będzie właśnie tym miejscem – zaznaczył.

Dyrektorem ECSC został Paweł Dziuba, który wcześniej między innymi pełnił kierownicze stanowiska w Inspektoracie Informatyki, Narodowym Centrum Kryptologii czy Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. – Cyfryzacja zmienia cały świat i nasze życie w niepowtarzalny sposób i w tempie jakiego nikt jeszcze kilka, kilkanaście lat temu się nie spodziewał – mówił. – Zależność od technologii, ale również ludzi, którzy potrafią się nią posługiwać, rośnie w każdym aspekcie gospodarki i działalności człowieka, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa. Misją ECSC jest budowanie kapitału eksperckiego resortu obrony narodowej w aspekcie cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT poprzez kształcenie i doskonalenie kadry – zaznaczył.


Gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Pierwsze szkolenia w nowym Centrum rozpoczęły się na początku listopada. Odbywają się one zarówno w Warszawie na terenie Wojskowej Akademii Technicznej, jak i w Wałczu, gdzie stacjonuje 100 Batalion Łączności. Zajęcia, które z uwagi na obostrzenia odbywają się obecnie nie tylko stacjonarnie, prowadzą doświadczeni wykładowcy. Centrum chce w ciągu roku przeszkolić dwa i pół tysiąca osób.

Podczas uroczystości odbył się też panel dyskusyjny na temat rozwoju kierunków studiów związanych z cyberbezpieczeństwem.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Proobronni wspierają potrzebujących
 
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Attention, Controlled Flight
Sąd nad systemem
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Żołnierze spieszą z pomocą
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Jakie zmiany w mundurówce?
Dominatorzy biegów na orientację
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Świąteczne prezenty od AMW
Debata nad wyzwaniami przyszłości
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Piekło „Pługa”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Start w nieznane
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Armia donatorów krwi
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Obrady ministrów obrony NATO
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
F-16 kończą misję w Estonii
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
13 medali żołnierzy na ringu
Laserowa artyleria US Army
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Wojskowi wspierają medyków
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Amerykanie odmładzają F-16
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Ukraiński kurs na Zachód
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
HackYeah, czyli programiści na start!
Święto sportowców w mundurach
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO