moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni to cyfrowe serce armii – podkreślano podczas pierwszej rocznicy działalności NCBC i nadania tej instytucji sztandaru. W uroczystości wziął udział minister obrony Mariusz Błaszczak. Dziś także w Wojskowej Akademii Technicznej ogłoszono listę 16 szkół, w których będą prowadzone cyberklasy.

– NCBC jest sercem wojsk cyberobrony. A miarą jego sukcesów i profesjonalizmu jest odpartych ponad 20 tys. ataków hakerskich w I kwartale tego roku. A także interwencje w ponad 100 kampaniach dezinformacyjnych – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas pierwszej rocznicy działalności Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Czuwają przez całą dobę

Instytucja powstała 1 lipca ubiegłego roku. Odpowiada m.in. za bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, przez całą dobę monitorując działanie wszystkich systemów IT resortu, reaguje na incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci i wspiera budowę wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Szef MON-u podkreślał, że dzięki NCBC Polska stała się liderem w regionie pod względem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, podpisaliśmy też umowy w tej sprawie z NATO, USA i Koreą Południową. Minister dodał także, że ochrona cyberprzestrzeni została, jako jedno z wyzwań XXI wieku, ujęta w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Z kolei gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor NCBC zaznaczył, że ze względu na niejawny charakter funkcjonowania Centrum, o wielu jego działaniach nie można mówić publicznie. – Jednak my cały czas służymy i pracujemy, a naszą ambicją jest być zawsze krok przed adwersarzem, aby przewidywać jego ruchy i je neutralizować – tłumaczył gen. Molenda.

Podczas dzisiejszej uroczystości minister Mariusz Błaszczak wręczył dyrektorowi Centrum biało-czerwony sztandar. Widnieje na nim m.in. odznaka pamiątkowa i inicjały patrona centrum – Jerzego Witolda Różyckiego, jednego z matematyków i kryptologów. – Sztandar nadaje się jednostce, która jest gotowa do działania – podkreślał szef MON-u.

Na WAT minister Błaszczak podpisał także koncepcję utworzenia Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC). Zadaniem nowej jednostki będzie przygotowywanie przyszłych cyberkadr. Będą się w niej szkolić także obecni pracownicy i żołnierze odpowiedzialni za działania w cyberprzestrzeni. Centrum ma być również ośrodkiem wspierającym ministra obrony narodowej m.in. w kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT.

Cyberklasy dla najlepszych

Dziś również została ogłoszona lista szkół średnich, które zakwalifikowano do programu „Cyber.mil z klasą”. Zakłada on, że w każdym województwie będzie jedna szkoła z klasą o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Celem projektu jest kształcenie specjalistów, którzy będą mogli podjąć służbę lub pracę w jednostkach i instytucjach wojskowych zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

– Stworzyliśmy cały system edukacji, który pozwoli rozpocząć służbę w wojskach obrony cyberprzestrzeni – podkreślał minister Błaszczak. Mimo wysokich wymagań, jakie postawił MON, program cieszył się dużym zainteresowaniem szkół. Wręczając dyrektorom placówek certyfikaty przystąpienia do projektu, minister obrony podkreślił, że najważniejszym kryterium wyboru szkół był wysoki poziom nauczania. Resortowi zależało też, aby cyberklasy pojawiły się w szkołach z mniejszych miejscowości. – Dzięki temu dadzą szanse młodym ludziom na rozwijanie talentu i służbę ojczyźnie – wyjaśniał szef resortu obrony.

Nauka w cyberklasach rozpocznie się w przyszłym roku. W każdej znajdzie się nie więcej niż 15 uczniów. Ich edukacja, poza podstawą programową, obejmie wiele zajęć praktycznych prowadzonych w laboratoriach oraz wizyty, m.in. w jednostkach wojskowych oraz firmach i instytucjach z branży cyber. MON planuje także wprowadzenie wielu innowacji w nauczaniu, w tym hackathony czy webinaria z ekspertami. Nadzór nad kształceniem będą sprawować eksperci Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz wykładowcy z Wojskowej Akademii Technicznej.

Każda z 16 szkół otrzyma 80% dotacji z MON-u na prowadzenie cyberklasy. W sumie na realizację programu resort w ciągu trzech planuje przeznaczyć 5 mln 760 tys. złotych.

Lista szkół zakwalifikowanych do programu „Cyber.mil z klasą”:

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (podlaskie),
I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu (kujawsko- pomorskie),
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Lęborku (pomorskie),
Zespół Szkół Ogólnokształcących III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie (śląskie),
Liceum Ogólnokształcące nr II im Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim (świętokrzyskie),
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni (małopolskie),
I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Świdniku (lubelskie),
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ozorkowie (woj. łódzkie),
Zespół Szkół Ogólnokształcących – Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie),
I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie (opolskie),
Zespół Szkól Technicznych w Pile (wielkopolskie),
Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku (podkarpackie),
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Stargardzie (zachodniopomorskie),
Niepubliczne Technikum im 72. Pułku Piechoty w Radomiu (mazowieckie),
II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu (dolnośląskie),
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim (lubuskie).

Paulina Glińska, Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, grafika MON

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Dwie agresje, dwie okupacje
Beret „na rekinka” lub koguta
Orlik na Alfę
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Premier: prowokacja bez precedensu
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Zwycięska batalia o stolicę
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Wielkie zbrojenia za Odrą
Brytyjczycy żegnają Malbork
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Kurs dla najlepszych w SERE
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Hekatomba na Woli
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Z najlepszymi na planszy
Husarz z polskim instruktorem
Terytorialsi na pętli
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Największy transport Abramsów w tym roku
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
„Road Runner” w Libanie
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laury MSPO przyznane
Świetne występy polskich żołnierzy
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
NATO – jesteśmy z Polską
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Rekompensaty na nowych zasadach
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Black Hawki nad Warszawą
Defendery skompletowane
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Pożegnanie z Columbią
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Tukan na smyczy
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Niemiecki plan zniszczenia Polski
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO