moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

EkstraKLASA dla uczniów

Rusza pierwszy w historii Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa". Uczniów klas mundurowych czeka wieloetapowa rywalizacja, a najlepszych wielki finał w styczniu. Organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie: będą transmisje z losowania oraz streaming wybranych pojedynków. Szkoły mogą zgłaszać swoich reprezentantów do 25 listopada.

Zorganizowanie Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa” to pomysł Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przedsięwzięcie jest adresowane do uczniów oddziałów przygotowania wojskowego i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. To dwa programy edukacyjne MON-u, mające na celu m.in. wzmocnienie edukacji obronnej, przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i zwiększenie rezerw osobowych polskiej armii. Obecnie w 184 szkołach, w OPW i CWKM uczy się 10 921 uczniów.

Turniej zostanie zorganizowany po raz pierwszy. W założeniu organizatorów ma służyć przede wszystkim integracji uczniów klas mundurowych. – Chcemy też pokazać młodzieży, jak można połączyć edukację z rozrywką. Dla wielu z nich będzie to także szansa na sprawdzenie swojej wiedzy w formie międzyszkolnej rywalizacji – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Turniej ma się składać z kilku etapów. Na początek szkoła, która chce wziąć w nim udział, musi wyłonić trzyosobową reprezentację uczniów. Do 25 listopada jest czas na zgłoszenie uczestników. Potem, za pośrednictwem platformy e-learningowej MON-u, reprezentanci szkół otrzymają materiały do samokształcenia, na postawie których powstanie baza pytań turnieju. – Tematyka obejmie zagadnienia z programu nauczania w klasach mundurowych. Pojawią się więc kwestie związane z np. taktyką, pierwszą pomocą czy terenoznawstwem. Uczniowie będą mieli niemal dwa tygodnie na przygotowania – wymienia ppłk Krzyżanowski.

Eliminacje zostały zaplanowane na 9 grudnia w formie zdalnej. Na pytania testowe uczniowie będą odpowiadać indywidualnie, potem punkty reprezentacji danej szkoły zostaną zsumowane. Do kolejnego etapu i Ekstraklasy Wojskowej wejdzie 16 drużyn z najwyższą liczbą punktów. Następnie rozpoczną się rozgrywki w systemie pucharowym. – Oznacza to, że zespoły Ekstraklasy najpierw wezmą udział w losowaniu swoich przeciwników. Potem, po rozegranym zdalnie „pojedynku”, lepsza drużyna będzie kwalifikowana do kolejnego etapu, a ta słabsza odpadnie z rywalizacji. I tak aż do finału – mówi ppłk Krzyżanowski. Dodaje, że z każdym etapem poziom trudności pytań będzie coraz wyższy.

Choć rywalizacja odbędzie się w formie zdalnej, organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie. – Chcemy pokazać, że rozgrywany w taki sposób turniej, wywodzący się z idei e-sportu, może być równie emocjonujący jak ten odbywający się tradycyjnie. Na pewno nie będzie nudno. Szykujemy specjalną oprawę w mediach społecznościowych, transmisje z losowania i streaming wybranych meczów – mówi ppłk Krzyżanowski.

Mecz finałowy z udziałem dwóch najlepszych reprezentacji uczniów odbędzie się na żywo, prawdopodobnie 25 stycznia. Jak zastrzegają organizatorzy, data ta jednak może się zmienić, bo wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.
Reprezentacja, który zwycięży, otrzyma tytuł mistrza Ekstraklasy Wojskowej i puchar przechodni. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc MON przewiduje nagrody rzeczowe.

Biuro planuje kolejne edycje turnieju. Dlatego puchar w przyszłym roku będzie mógł trafić do kolejnego mistrza Ekstraklasy Wojskowej.

Portal polska-zbrojna.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Bataliony przyszłości
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
PGZ o koalicji antybalistycznej
„Wicher” na wodzie
Wsparcie ma znaczenie
Coraz więcej Alpha Scramble
Próba przed morską paradą
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Powietrzna defilada
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Azjatycka szansa
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Nocna próba na Wisłostradzie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szachownica na Wisłostradzie
Z prądem i pod prąd
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Flanka pod strażą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Wicher na morzu
Generał w niewoli
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Młodzi medycy na poligonie
MON i MSZ o szczycie NATO
Nowy ośrodek badań WIML
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Walka, entuzjazm i nadzieja
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Abordaż z polskim wsparciem
Odnaleziono „Roja”
Legion Medyczny na poligonie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Nowi generałowie na święto wojska
Szkolenia na pomostówkę
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Zapraszamy na defiladę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO