moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
EkstraKLASA dla uczniów

Rusza pierwszy w historii Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa". Uczniów klas mundurowych czeka wieloetapowa rywalizacja, a najlepszych wielki finał w styczniu. Organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie: będą transmisje z losowania oraz streaming wybranych pojedynków. Szkoły mogą zgłaszać swoich reprezentantów do 25 listopada.

Zorganizowanie Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa” to pomysł Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przedsięwzięcie jest adresowane do uczniów oddziałów przygotowania wojskowego i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. To dwa programy edukacyjne MON-u, mające na celu m.in. wzmocnienie edukacji obronnej, przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i zwiększenie rezerw osobowych polskiej armii. Obecnie w 184 szkołach, w OPW i CWKM uczy się 10 921 uczniów.

Turniej zostanie zorganizowany po raz pierwszy. W założeniu organizatorów ma służyć przede wszystkim integracji uczniów klas mundurowych. – Chcemy też pokazać młodzieży, jak można połączyć edukację z rozrywką. Dla wielu z nich będzie to także szansa na sprawdzenie swojej wiedzy w formie międzyszkolnej rywalizacji – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

REKLAMA

Turniej ma się składać z kilku etapów. Na początek szkoła, która chce wziąć w nim udział, musi wyłonić trzyosobową reprezentację uczniów. Do 25 listopada jest czas na zgłoszenie uczestników. Potem, za pośrednictwem platformy e-learningowej MON-u, reprezentanci szkół otrzymają materiały do samokształcenia, na postawie których powstanie baza pytań turnieju. – Tematyka obejmie zagadnienia z programu nauczania w klasach mundurowych. Pojawią się więc kwestie związane z np. taktyką, pierwszą pomocą czy terenoznawstwem. Uczniowie będą mieli niemal dwa tygodnie na przygotowania – wymienia ppłk Krzyżanowski.

Eliminacje zostały zaplanowane na 9 grudnia w formie zdalnej. Na pytania testowe uczniowie będą odpowiadać indywidualnie, potem punkty reprezentacji danej szkoły zostaną zsumowane. Do kolejnego etapu i Ekstraklasy Wojskowej wejdzie 16 drużyn z najwyższą liczbą punktów. Następnie rozpoczną się rozgrywki w systemie pucharowym. – Oznacza to, że zespoły Ekstraklasy najpierw wezmą udział w losowaniu swoich przeciwników. Potem, po rozegranym zdalnie „pojedynku”, lepsza drużyna będzie kwalifikowana do kolejnego etapu, a ta słabsza odpadnie z rywalizacji. I tak aż do finału – mówi ppłk Krzyżanowski. Dodaje, że z każdym etapem poziom trudności pytań będzie coraz wyższy.

Choć rywalizacja odbędzie się w formie zdalnej, organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie. – Chcemy pokazać, że rozgrywany w taki sposób turniej, wywodzący się z idei e-sportu, może być równie emocjonujący jak ten odbywający się tradycyjnie. Na pewno nie będzie nudno. Szykujemy specjalną oprawę w mediach społecznościowych, transmisje z losowania i streaming wybranych meczów – mówi ppłk Krzyżanowski.

Mecz finałowy z udziałem dwóch najlepszych reprezentacji uczniów odbędzie się na żywo, prawdopodobnie 25 stycznia. Jak zastrzegają organizatorzy, data ta jednak może się zmienić, bo wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.
Reprezentacja, który zwycięży, otrzyma tytuł mistrza Ekstraklasy Wojskowej i puchar przechodni. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc MON przewiduje nagrody rzeczowe.

Biuro planuje kolejne edycje turnieju. Dlatego puchar w przyszłym roku będzie mógł trafić do kolejnego mistrza Ekstraklasy Wojskowej.

Portal polska-zbrojna.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
 
Sąd nad systemem
Kolejny dzień walki z koronawirusem
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Amerykanie odmładzają F-16
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Jakie zmiany w mundurówce?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Obrady ministrów obrony NATO
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
13 medali żołnierzy na ringu
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
HackYeah, czyli programiści na start!
Proobronni wspierają potrzebujących
Start w nieznane
Świąteczne prezenty od AMW
Piekło „Pługa”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Żołnierze spieszą z pomocą
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Dominatorzy biegów na orientację
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ukraiński kurs na Zachód
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Święto sportowców w mundurach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Armia donatorów krwi
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Laserowa artyleria US Army
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Attention, Controlled Flight
Wojskowi wspierają medyków
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO