moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeszcze więcej OPW

Kolejnych 20 oddziałów przygotowania wojskowego (OPW) może zostać otwartych w przyszłym roku w szkołach średnich. Tak wynika z przygotowanego przez MON projektu rozporządzenia dotyczącego limitu tworzenia klas wojskowych w nowej formule. Organy prowadzące mogą już składać wnioski w tej sprawie. W sumie w 2021 roku będzie funkcjonowało 150 takich oddziałów.

Odziały przygotowania wojskowego (OPW) to nowa formuła klas wojskowych prowadzonych w publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych. Ich tworzenie umożliwiła nowelizacja ustawy „Prawo oświatowe”. Dzięki wpisaniu tego rodzaju klas do systemu oświaty szkoły prowadzące OPW mogą liczyć m.in. na dotacje z MON-u (na zakup ubioru ucznia, specjalistycznego wyposażenia, budowę strzelnic i funkcjonowanie takiej klasy), współpracę z jednostką patronacką i wsparcie w zakresie szkolenia wojskowego oraz zwiększone subwencje oświatowe z MEN. – To wymierne korzyści, stąd zainteresowanie projektem było bardzo duże. Od początku jednak było wiadomo, że w danym roku będzie mogła powstać ograniczona liczba takich klas. Dlatego co roku ustala ją, z uwzględnieniem potrzeb rekrutacyjnych, możliwości szkoleniowych wojska, a także środków przeznaczonych na ten cel w budżecie, minister obrony narodowej – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Tegoroczny limit takich oddziałów wynosił 130. Zainteresowane placówki od stycznia mogły składać wnioski do MON-u o zezwolenie na utworzenie OPW. Ostatecznie klasy takie rozpoczęły działalność 1 września, a każdej z nich została przyporządkowana patronacka jednostka wojskowa. W sumie w OPW uczy się dziś ponad 3,5 tys. uczniów szkół średnich, m.in. z III Liceum Ogólnokształcącego „Kopernik” w Wyszkowie (jednostka patronacka to 1 Brygada Pancerna w Wesołej), Technikum nr 2 w Ostrołęce (2 Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu), Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku (7 Brygada Obrony Wybrzeża) i Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu (34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu ). W ciągu czterech lat nauki czeka uczniów 230 godzin lekcji z edukacji wojskowej, w tym 177 godzin zajęć praktycznych.

REKLAMA

W przyszłym roku szansę na naukę w OPW zyskają kolejni uczniowie. Jak wynika bowiem z przygotowanego w resorcie obrony narodowej projektu rozporządzenia, w roku szkolnym 2021/22 będzie mogło powstać 20 kolejnych oddziałów. W sumie więc ma działać 150 takich klas.

Organy prowadzące szkoły do 31 marca mogą zgłaszać wnioski do MON-u o zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego w roku szkolnym 2021/2022 w danej placówce edukacyjnej. Szkoły muszą przy tym spełnić określone wymagania, m.in. mieć kadrę przygotowaną do prowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa. Ponadto bierze się pod uwagę potrzeby rekrutacyjne wojska w danym regionie.

Gdy przepisy wejdą w życie, a ma się tak stać prawdopodobnie już w październiku, MON zacznie rozpatrywać zgłoszenia. Według planów resortu w kolejnych latach przewiduje się stopniowe zwiększanie limitów do około 45 oddziałów rocznie, tak by do 2024 roku zostało utworzonych 330 takich klas.

Realizowany przy wsparciu MON-u nowy systemowy program klas wojskowych jest nadzorowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jego celem jest m.in. upowszechnienie edukacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, zasilenie rezerw sił zbrojnych i szeregów wojsk obrony terytorialnej, a także zwiększenie liczebności armii.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Dariusz Adamczyk/ CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Szturmani szykują się do dyżuru w UE
 
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Historyczna wizyta w Kijowie
Piąta kadencja generała Konopki
Wyższy bieg Grota
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Spektakl Kremla
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Śladem profesjonalistów
Dwanaście razy złoto
Pola walczy z SMA
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Bramy dla generała
Wizyta w PKW Łotwa
Ukraina kupuje polskie Kraby
For Our Freedom and Yours
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
Zacięte walki o Siewierodonieck
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Prezydent i „niezwyciężeni”
Bałtyk coraz ważniejszy
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Historyczne szkolenie ochotników
Dla kogo tanie wczasy?
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Taktyka walk partyzanckich
Święto Dowództwa Generalnego
Minister o zmianach w wojsku
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Bezpieczne niebo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Podchorążowie najlepsi na tatami
Szkarłatne berety świętują
Weterani doszli do złota
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
PKW Orlik wrócił do domu
Cougary w armii
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Virtuti Militari ma 230 lat
Biden: gra na przeczekanie
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Tak się szkoli saperska elita
PGZ na targach Eurosatory
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
W służbie Jego Królewskiej Mości
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Zacieśnianie współpracy z Koreą
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Daglezje dla polskiego wojska
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Amerykańskie F-15 w Polsce
Zielone światło dla miliardów
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO