moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wolontariusze z „Paczki dla Bohatera” znów w akcji

Ambitny plan wolontariuszy Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” – chcą wręczyć świąteczne paczki aż dwóm tysiącom kombatantów walk o niepodległość. By było to jednak możliwe, konieczne jest nasze wsparcie. Można pomóc, przekazując datki pieniężne, środki czystości czy żywność z długim terminem ważności lub biorąc udział w aukcjach internetowych.

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” już od dziesięciu lat opiekuje się kombatantami walk o niepodległość. Wolontariusze organizują dla podopiecznych wyjazdy rehabilitacyjne, pomagają remontować ich mieszkania. W razie konieczności robią im też zakupy lub dostarczają leki. Co roku tuż przed świętami odwiedzają każdego z nich, aby wręczyć świąteczne upominki. Tegoroczna akcja ma być przeprowadzona z wyjątkowym rozmachem.

Świąteczne paczki, które przygotowujemy, nie zaspokoją oczywiście wszystkich potrzeb naszych podopiecznych, ale na pewno sprawią im wiele radości. To taki nasz mały pretekst do wywołania uśmiechu na ich twarzach, a także forma podziękowania za to, co kiedyś zrobili dla ojczyzny. Mimo upływu wielu lat pamiętamy o tym i jesteśmy im za to wdzięczni – mówi mł. chor. Tomasz Sawicki, pomysłodawca akcji i prezes Stowarzyszenia.

REKLAMA

Wolontariusze Stowarzyszenia chcieliby w tym roku obdarować dwa tysiące osób. By było to jednak możliwe, konieczne jest wsparcie inicjatywy. A pomóc może każdy. Wystarczy przelać dowolną kwotę na konto bankowe akcji lub zrobić zakupy na internetowym bazarku Stowarzyszenia. Można też kupić produkty dla kombatantów, następnie przekazać je wolontariuszom. Stowarzyszenie prosi przede wszystkim o artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, takie jak: kawa, herbata, słodycze, owoce i warzywa w puszce, konfitury, konserwy, płatki śniadaniowe, cukier, olej, syropy, witaminy, kasze, bakalie, soki, makarony, sery. Mogą być także środki chemiczne: kremy, szampony, płyny do kąpieli, płyny i proszki do prania, żele pod prysznic, pasty do zębów, środki czystości, jak również koce, prześcieradła czy ręczniki. Wszystkie produkty można przekazywać do punktów zbiórek, które znajdują się na terenie całego kraju, a także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brukseli i Holandii. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa należy się wcześniej skontaktować z koordynatorem akcji w danym regionie. Produkty można także wysłać za pośrednictwem poczty.

Specjalną prośbę Stowarzyszenie kieruje do najmłodszych. Chodzi o przygotowanie świątecznych kartek z życzeniami, które trafią do weteranów. – Takie małe dzieła zawsze bardzo cieszą kombatantów – zauważa Sawicki.

Dystrybucja upominków odbywa się zazwyczaj tuż przed świętami. – Jednak – jak mówi Tomasz Sawicki – w tym roku akcja rozpocznie się prawdopodobnie wcześniej. Zależy nam bowiem na tym, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, a grono wolontariuszy jest ograniczone. Zaznacza, że podczas wizyty u kombatantów wszyscy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują podczas pandemii. – Zawsze ważnym elementem naszych działań była rozmowa z podopiecznymi. Często witali nas ciastem, zapraszali na herbatę. W tym roku z wielkim żalem musimy z tego zrezygnować, nie będziemy wchodzić do domów podopiecznych, bo nie możemy ich narażać. Ich zdrowie jest dla nas najważniejsze – zapewnia.

Sawicki wyjaśnia, że wszystkie zebrane środki trafią do kombatantów. Podkreśla także, że osoby zaangażowane w pomoc działają na zasadzie wolontariatu. Nikt nie pobiera wynagrodzenia. – Serdecznie zachęcam do przyłączenia się do naszej akcji. Kiedyś oni walczyli dla nas, dziś my zawalczmy dla nich – apeluje.

Wszelkie informacje dotyczące sposobów wsparcia kombatantów oraz przebiegu akcji można znaleźć na Facebooku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
 
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Świąteczne prezenty od AMW
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Armia donatorów krwi
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Dominatorzy biegów na orientację
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
F-16 kończą misję w Estonii
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Jakie zmiany w mundurówce?
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Pracowity weekend żołnierzy
13 medali żołnierzy na ringu
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Proobronni wspierają potrzebujących
Laserowa artyleria US Army
Piekło „Pługa”
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Pustynna burza wokół Husajna
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze spieszą z pomocą
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Attention, Controlled Flight
Sąd nad systemem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ukraiński kurs na Zachód
Wojskowi wspierają medyków
As If We’re There
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolejny dzień walki z koronawirusem
HackYeah, czyli programiści na start!
Obrady ministrów obrony NATO
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO