moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi w punktach Test&Go

Opiekują się kombatantami, pensjonariuszami domów opieki społecznej, wspierają też pracowników służby zdrowia. Każdego dnia do walki z COVID-19 kierowanych jest 1300 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Dziś z częścią z nich spotkał się premier Mateusz Morawiecki. – To co robicie jest bardzo budujące. Dziękuję za to – zwrócił się do terytorialsów.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Zegrzu z żołnierzami wojsk obrony terytorialnej, którzy są zaangażowani w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. – Na wielu polach walki z COVID-19 żołnierze WOT wchodzą w przestrzeń, która pozwala luzować zasoby kadrowe służby zdrowia. To niezwykle ważna funkcja, bo dzięki temu tysiące ludzi może wykonywać inne czynności – powiedział. Dodał, że każdego dnia do takich działań jest kierowanych 1300 terytorialsów. – To bardzo budujące. Bardzo za to dziękuję – zwrócił się do żołnierzy.

Podczas spotkania z prezesem rady ministrów, terytoriasi zaprezentowali w jaki sposób funkcjonują między innymi mobilne punkty Test&Go w których są pobierane wymazy od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Jak podkreślił premier ich wydajność jest bardzo duża, a panujące w nich warunki sanitarne spełniają wszystkie normy. Dodał, że w przyszłości prawdopodobnie zostaną przekształcone, tak aby można było w nich przeprowadzać szczepienia. – Myślimy o tym, jak ułożyć ten proces, aby w momencie kiedy szczepionki będą dostępne, móc go bezpiecznie przeprowadzić – podkreślił.

Premier zaapelował także o przestrzeganie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa – noszenie maseczek, częstą dezynfekcję dłoni i utrzymywanie dystansu społecznego. – Musimy być zdyscyplinowani, bo dzięki temu chronimy siebie i innych. Te obostrzenia mają sens – zaznaczył.

REKLAMA

Natomiast wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że wojsko jest zaangażowane w walkę z koronawirusem od samego początku pandemii. – To tysiące żołnierzy wojsk operacyjnych i obrony terytorialenej, którzy każdego dnia pomagają obywatelom – powiedział. Dodał, że do takich działań została skierowana także wojskowa służba medyczna, podlegające resortowi obrony szpitale i ośrodki medycyny prewencyjnej. Cały czas czuwa także sześć zespołów lotniczych, które pozostają w dyspozycji pogotowia ratunkowego. – Bardzo mocno angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia i będziemy to robić w dalszym ciągu – zapewnił.


Żołnierze WOT angażują się w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem od momentu, w którym wybuchła pandemia. W ramach operacji „Odporna wiosna” opiekowali się osobami starszymi, wspierali domy opieki społecznej, organizowali punkty Test&Go.

Teraz kontynuują te działania w ramach operacji „Trwała odporność”. Terytorialsi wspierają funkcjonariuszy policji kontrolujących osoby przebywające w kwarantannie, transportują żywność i środki ochrony osobistej do domów opieki społecznej, pomagają także placówkom oświatowym zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczeństwo ich podopiecznym. Żołnierze pomagają także personelowi szpitali m.in. mierząc temperaturę pacjentom zgłaszającym się na izby przyjęć, w razie konieczności opiekują się też podopiecznymi domów pomocy społecznej. Cały czas funkcjonują także utworzone w WOT zespoły wymazowe. Tylko w ostatni weekend, terytoriasi pobrali prawie cztery tysiące próbek od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa.

MM

autor zdjęć: Adam Guz / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny dzień walki z koronawirusem
 
Sąd nad systemem
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Amerykanie odmładzają F-16
Obrady ministrów obrony NATO
Święto sportowców w mundurach
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dominatorzy biegów na orientację
Proobronni wspierają potrzebujących
13 medali żołnierzy na ringu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Attention, Controlled Flight
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
F-16 kończą misję w Estonii
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Ukraiński kurs na Zachód
Start w nieznane
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze spieszą z pomocą
Laserowa artyleria US Army
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Wojskowi wspierają medyków
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Świąteczne prezenty od AMW
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Jakie zmiany w mundurówce?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Piekło „Pługa”
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Komisje sejmowe o umowie z USA
HackYeah, czyli programiści na start!
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Armia donatorów krwi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO