moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Odporna wiosna” terytorialsów

Żołnierze wojsk oborny terytorialnej nie zwalniają tempa – cały czas prężnie działają i wspierają lokalne społeczności, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pod swoje skrzydła wzięli między innymi osoby starsze i samotne, którym dostarczają leki lub żywność. Tę działania określają mianem operacji „Odporna wiosna”.

Operacja „Odporna wiosna” to odpowiedź wojsk obrony terytorialnej na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z tego powodu, żołnierze objęli opieką osoby, którym Covid-19 zagraża najbardziej. Wśród nich są rodziny personelu medycznego, kombatanci i weterani, osoby starsze, niepełnosprawne i samotnie wychowujące dzieci, a także objęte kwarantanną. – Credo terytorialsa mówi, że żołnierze mają być pomocnym ramieniem i tarczą dla swojej społeczności. Dlatego robimy wszystko, aby wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Aby skuteczna pomoc była możliwa, w każdej z brygad WOT została wyznaczona jedna osoba, która koordynuje działania wojsk. To właśnie ona jest w stałym kontakcie z okolicznymi ośrodkami pomocy społecznej czy oddziałami Caritasu. Dzięki temu każdy z podopiecznych tych instytucji może liczyć na pomoc jakiej potrzebuje – otrzymać paczkę żywnościową czy leki. Ich dostarczaniem zajmują się właśnie terytorialsi.

REKLAMA

Jako jedni z pierwszych do operacji „Odporna wiosna” włączyli się żołnierze z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojskowi nawiązali współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hajnówce. – Raz w miesiącu osoby, którymi się opiekujemy otrzymują w naszym ośrodku paczki żywnościowe. Jednak z uwagi na obecną sytuację, zależało nam na tym, aby nasi podopieczni nie odbierali ich osobiście – wśród nich znajduje się wiele osób starszych, dla których mogłoby być to po prostu niebezpieczne. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy bardzo szybko odpowiedzieli na nasz apel – wyjaśnia Mariusz Iwaniuk, dyrektor MOPS w Hajnówce.

Już od kilku dni terytorialsi odbierają z ośrodka paczki z żywnością, a następnie dostarczają je pod wskazane przez MOPS adresy. Oczywiście, tego typu działania odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. – Osoby, do których do tej pory dostarczaliśmy paczki, nie były podejrzane o to, że są nosicielami wirusa, mimo to staraliśmy się ograniczyć kontakt z nimi do minimum. Żołnierze są wyposażeni w środki ochronne, przy wybieraniu numeru na domofonie czy otwierania drzwi używają rękawiczek. Musimy dbać o siebie, bo kolejne ośrodki zgłaszają prośby o nasze wsparcie, a tylko zdrowi, będziemy w stanie im pomóc – zaznacza por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT.

W sumie w akcję „Odporna wiosna” jest zaangażowanych ponad tysiąc żołnierzy WOT. Kolejne 1400 zostało skierowanych do innych działań związanych z profilaktyką rozprzestrzeniania się koronawirusa. Terytorialsi wspierają między innymi działania Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także pograniczników przy kontrolowaniu przejść granicznych. Żołnierze cały czas opiekują się też kombatantami z Armii Krajowej, których tradycje dziedziczą. Od kilku dni funkcjonuje też uruchomiona przez WOT infolinia, dzięki której psychologowie z szeregów tej formacji udzielają wsparcia osobom, które nie radzą sobie ze stresem związanym z pandemią Covid-19.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zgrupowanie „Wschód” na granicy
 
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Poprad w kolejnej jednostce
Rajd porucznika „Podkowy”
Gorąca północ
Nieoczekiwany test z gotowości
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sześć dekad pod wirnikiem
Wirtualny dzień otwarty
Defense Without Politics
Następca RPG-7
PKW Orlik na półmetku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Trzy cele na ścieżce
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Iran uderza w USA
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Walka z niewidzialnym wrogiem
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Nowa misja polskich żołnierzy
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Gen. Mika jest już zdrowy!
Rakiety w celu
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
„Gwiezdne wojny” Reagana
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Sztuka szukania niedoskonałości
Certyfikacja na „Tarczowni”
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Sukcesy sportowców w mundurach
H.E.L.P. na pandemię
Nowy wiceminister w MON
Żadnej kapitulacji
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
As w potrzasku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Obradowała Rada Gabinetowa
Początek katyńskiej zbrodni
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Programiści w walce z koronawirusem
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
USA nie zacznie wojny z Iranem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO