moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Odporna wiosna” terytorialsów

Żołnierze wojsk oborny terytorialnej nie zwalniają tempa – cały czas prężnie działają i wspierają lokalne społeczności, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pod swoje skrzydła wzięli między innymi osoby starsze i samotne, którym dostarczają leki lub żywność. Tę działania określają mianem operacji „Odporna wiosna”.

Operacja „Odporna wiosna” to odpowiedź wojsk obrony terytorialnej na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z tego powodu, żołnierze objęli opieką osoby, którym Covid-19 zagraża najbardziej. Wśród nich są rodziny personelu medycznego, kombatanci i weterani, osoby starsze, niepełnosprawne i samotnie wychowujące dzieci, a także objęte kwarantanną. – Credo terytorialsa mówi, że żołnierze mają być pomocnym ramieniem i tarczą dla swojej społeczności. Dlatego robimy wszystko, aby wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Aby skuteczna pomoc była możliwa, w każdej z brygad WOT została wyznaczona jedna osoba, która koordynuje działania wojsk. To właśnie ona jest w stałym kontakcie z okolicznymi ośrodkami pomocy społecznej czy oddziałami Caritasu. Dzięki temu każdy z podopiecznych tych instytucji może liczyć na pomoc jakiej potrzebuje – otrzymać paczkę żywnościową czy leki. Ich dostarczaniem zajmują się właśnie terytorialsi.

Jako jedni z pierwszych do operacji „Odporna wiosna” włączyli się żołnierze z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojskowi nawiązali współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hajnówce. – Raz w miesiącu osoby, którymi się opiekujemy otrzymują w naszym ośrodku paczki żywnościowe. Jednak z uwagi na obecną sytuację, zależało nam na tym, aby nasi podopieczni nie odbierali ich osobiście – wśród nich znajduje się wiele osób starszych, dla których mogłoby być to po prostu niebezpieczne. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy bardzo szybko odpowiedzieli na nasz apel – wyjaśnia Mariusz Iwaniuk, dyrektor MOPS w Hajnówce.

Już od kilku dni terytorialsi odbierają z ośrodka paczki z żywnością, a następnie dostarczają je pod wskazane przez MOPS adresy. Oczywiście, tego typu działania odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. – Osoby, do których do tej pory dostarczaliśmy paczki, nie były podejrzane o to, że są nosicielami wirusa, mimo to staraliśmy się ograniczyć kontakt z nimi do minimum. Żołnierze są wyposażeni w środki ochronne, przy wybieraniu numeru na domofonie czy otwierania drzwi używają rękawiczek. Musimy dbać o siebie, bo kolejne ośrodki zgłaszają prośby o nasze wsparcie, a tylko zdrowi, będziemy w stanie im pomóc – zaznacza por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT.

W sumie w akcję „Odporna wiosna” jest zaangażowanych ponad tysiąc żołnierzy WOT. Kolejne 1400 zostało skierowanych do innych działań związanych z profilaktyką rozprzestrzeniania się koronawirusa. Terytorialsi wspierają między innymi działania Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także pograniczników przy kontrolowaniu przejść granicznych. Żołnierze cały czas opiekują się też kombatantami z Armii Krajowej, których tradycje dziedziczą. Od kilku dni funkcjonuje też uruchomiona przez WOT infolinia, dzięki której psychologowie z szeregów tej formacji udzielają wsparcia osobom, które nie radzą sobie ze stresem związanym z pandemią Covid-19.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Srebro dla wytrwałych
 
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Skała hartuje kawalerię
Skok na głęboką wodę
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Wojsko dla mediów, media dla wojska
MSPO 2021 - serwis specjalny
Baczyński – poeta walki
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Śladami walk 2 Korpusu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierze wrócili do Polski
NATO na tropie dezinformacji
Współpraca i wspólna pamięć
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Ziemia z misji na pamiątkę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pomnik prawdy o Katyniu
Wybierz się na wojskowe studia
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
W jedynym słusznym kierunku
Święto wojsk lądowych
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Żołnierze bez testów z WF-u
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Przez sport do wojska!
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Emerytura wypłacana w … karmie
Misja, w której stawką było życie
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Symulator skoków ze spadochronem
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Ogień nad Bałtykiem
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Techniki linowe dla wybranych
Tajfuny dla polskich okrętów
W Tokio zgasł olimpijski znicz
W walce na dwa fronty – bez szans
Srebrna strzała na wschodniej flance
Defendery w komplecie
Czołgi do ataku!
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Black Hawki w GROM-ie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Wojskowi mistrzowie szosy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Course on Diplomacy
Oczy specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO