moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?

W przyszłym roku na ćwiczenia wojskowe może zostać wezwanych nawet 200 tys. rezerwistów. To ponaddwukrotnie więcej niż w tym roku. Do 48 tys. osób wzrośnie także liczba ochotników do służby przygotowawczej. Z kolei szeregi WOT-u będzie mogło zasilić maksymalnie 32 tys. osób. Tak wyglądają propozycje MON-u dotyczące powołań do służby czynnej w 2021 roku.

Obecny rok miał upłynąć pod znakiem szkolenia rezerw. Wojsko zaplanowało wezwanie na ćwiczenia nawet 80 tys. rezerwistów. Niestety pandemia COVID-19 zmieniła te plany. Już w marcu, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, odwołał trwające ćwiczenia rezerwistów. Generał zapowiedział także, że zaplanowane na pierwsze półrocze szkolenia rezerwistów odbędą się w późniejszym terminie.

W czerwcu MON ogłosił ćwiczenia żołnierzy rezerwy prowadzone w trybie ochotniczym, a we wrześniu zostały wznowione ćwiczenia rezerw. Choć wpłynęło to na zwiększenie wykorzystania tegorocznych limitów powołań, to liczba osób wyszkolonych do końca roku i tak będzie mniejsza, niż zakładano. Dlatego w przyszłym roku wojsko zamierza zwiększyć intensywność szkolenia rezerw. Tak wynika z przygotowanego projektu rozporządzenia w sprawie limitu osób, które będą mogły zostać powołane do służby czynnej w 2021 roku.

REKLAMA

Rezerwiści w koszarach

Dokument zakłada, że na ćwiczenia i szkolenia, mające pomóc w utrzymaniu zdolności bojowych oraz zdobyciu wojskowych kwalifikacji, trafią rezerwiści, którzy nie służą w NSR oraz osoby, które nie odbywały służby, ale po przeprowadzonej kwalifikacji wojskowej zostały przeniesione do rezerwy. – Przyszłoroczny limit średnioroczny wynosi do 5 tys., co w praktyce oznacza, że do jednostek na ćwiczenia trwające do dziesięciu dni może trafić nawet 200 tys. osób – mówi ppłk Marcin Sudak z Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych i Wojennych ZOiU – P1 Sztabu Generalnego WP.

Liczby te uwzględniają też powołania na kursy kadry rezerwy (800 oficerów i 280 podoficerów) oraz kontynuację programu przeszkolenia wojskowego dla studentów „Legia Akademicka”. – W tym roku limit średnioroczny dla tych ostatnich wynosił 690 osób, czyli w sumie w ciągu roku szkolenie przeszło około 5 tys. studentów. W przyszłym roku limit będzie jeszcze wyższy i wyniesie 730. Na przeszkolenie w czasie trwania studiów będzie więc mogło stawić się ponad 6 tys. studentów, w tym ci którzy wezmą udział w pilotażowym module oficerskim – dodaje ppłk Sudak.

Rezerwiści będą też mogli otrzymać powołanie do okresowej służby wojskowej. Ma ona charakter ochotniczy i może trwać maksymalnie cztery lata. Pełni się ją w kraju lub za granicą, m.in. w sytuacjach zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. MON planuje, że w przyszłym roku do tego rodzaju służby wojskowej może zostać powołanych 200 żołnierzy rezerwy. To identyczny limit jaki był zakładany w 2020 roku.

Krótsze szkolenia dla ochotników

Przepisy określają też limit powołań do służby przygotowawczej. Choć będzie on na tym samym poziomie co w tym roku (do 4 tys.), liczba powołań ma być niemal cztery razy większa. Wynika to z wprowadzonych w Wojsku Polskim zmian w systemie rekrutacji. Przed 2 września ochotnicy przechodzili służbę przygotowawczą w starej formule – trwającą cztery miesiące. Skrócenie czasu szkolenia podstawowego do 28 dni pozwoli na częstsze niż dotąd powołania do służby i przeszkolenie znacznie większej liczby ochotników. – W praktyce w ciągu całego roku na szkolenie podstawowe może trafić nawet 48 tys. kandydatów – mówi płk Korneliusz Łaniewski z Zarządu Organizacji i Uzupełnień P1 Sztabu Generalnego.

Propozycje przepisów zakładają też powołania na ćwiczenia do 3 tys. żołnierzy narodowych sił rezerwowych. Choć wcześniej były plany likwidacji NSR-u, kierownictwo resortu podjęło decyzję o ich utrzymaniu. – Chodzi o zapewnienie możliwości ochotniczego wykonywania obowiązków w ramach NSR-u żołnierzom rezerwy, którzy posiadają już nadane przydziały kryzysowe i deklarują dalsze pełnienie służby wojskowej w tej formie – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Projektowane przepisy dotyczą też powołań kandydatów do służby w wojskach obrony terytorialnej. W przyszłym roku w szeregi formacji będzie mogło wstąpić maksymalnie 32 tys. ochotników (w 2020 roku limit był określony na poziomie 29 tys. ochotników).

Według szacunków MON-u koszty wejścia w życie projektowanego rozporządzenia mogą wynieść ponad 840 mln zł. Z kwoty tej 442 mln zł zostaną przeznaczone na uposażenia, 291 mln zł na koszty utrzymania, 87 mln zł na składki na ubezpieczenia społecznej, a 1 mln zł pokryje koszty rekompensaty dla pracodawców.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Amunicja z Meska
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Terytorialsi w punktach Test&Go
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Urodzony żołnierz
AWL stawia na liderów
Pszczoły i weterani
Jeszcze więcej OPW
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Lesson on How to Overcome Difficulties
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Święto sportowców w mundurach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
NATO pyta o Tallboya
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Rozejm dla prowadzenia wojny
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Terytorialsi na okręcie
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Step in the Right Direction
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Ukraiński kurs na Zachód
Miasto niezłomne składa broń
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Wilk kontra dywersanci
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Gotowi na trzynastą zmianę
Laserowa artyleria US Army
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Roczny test na Bałtyku
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO