moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto terytorialsów

Motto wojsk obrony terytorialnej brzmi „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Te słowa są wcielane w życie codziennie – mówił w Radomiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To właśnie tam odbyła się uroczystość z okazji święta najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Szef MON nadał dziś dowództwu WOT odznakę pamiątkową, a 6 Brygada OT otrzymała sztandar.

List do uczestników uroczystości skierował zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda. – W ciągu kilku lat istnienia wojsk obrony terytorialnej stały się one integralną częścią Wojska Polskiego, potrzebnym uzupełnieniem wojsk operacyjnych, a jednocześnie podmiotem integrującym obywateli, którym leży na sercu troska o bezpieczeństwo ojczyzny – napisał prezydent. – Jestem dumny, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych tak profesjonalnie wywiązuje się z zadań, które zostały przed nimi postawione i spełnia pokładane w nich nadzieję – dodał.

Natomiast Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych nie bez powodu świętuje 27 września. Tego dnia obchodzimy bowiem rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (1939 rok). – Było ono fenomenem w skali europejskiej, było dowodem męstwa, odpowiedzialności i ofiarności i zaangażowania narodu polskiego w walkę z okupantami – niemieckim i rosyjskim. To Polskie Państwo Podziemne stanowiło o tym, że mimo okupacji Polska przetrwała – mówił w niedzielę szef MON. Zwrócił także uwagę, że żołnierze WOT dziedziczą tradycję Armii Krajowej, a wielu patronów poszczególnych jednostek to żołnierze walczący w szeregach AK, którzy po wojnie byli prześladowani przez władze komunistyczne. – Odwołanie się do ich służby, ofiarności jest niezwykle ważne dla budowania postaw współczesnych żołnierzy – podkreślił.

Szef resortu obrony mówił także o tym, że formacja cały czas się rozwija – dziś w jej szeregach służy 26 tysięcy żołnierzy, których zadaniem jest przede wszystkim pomoc poszkodowanym w czasie klęsk żywiołowych. Dodał, że to właśnie terytorialsi stali „na pierwszej linii frontu walk z rozprzestrzeniającym się koronawirusem”. – Motto WOT to „zawsze gotowi zawsze blisko” i te słowa są wcielane w życie codzienne – podkreślił.

W dniu święta terytorialsów minister obrony zaznaczył, że szkolą się oni wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych, a także armii sojuszniczych, najczęściej Stanów Zjednoczonych. – To niezwykle ważne doświadczenia, które podnoszą zdolności Wojska Polskiego i dają bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – podkreślił.

O historycznej tożsamości oraz o wyzwaniach, jakie czekają WOT mówił dowódca tej formacji – gen. dyw. Wiesław Kukuła. – Wojska obrony terytorialnej dorastają na wartościach, o które walczyli nasi poprzednicy. Zapewniam, że ten imperatyw moralny jest fundamentem kultury organizacyjnej w WOT – mówił. Generał ocenił, że rok 2020 był czasem próby dla terytorialsów. Wynikało to z wyjątkowej sytuacji w kraju i konieczności walki z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19. – Dziękuje, że na co dzień stawiacie czoła własnym słabościom i wyzwaniom, które niesie ze sobą służba wojskowa. Jestem z was dumny – zwrócił się do żołnierzy generał.

Sztandar i odznaka

Głównym punktem obchodów było wręczenie 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm Witolda Pileckiego, sztandaru. Jego fundatorem była radomska Fabryka Broni „Łucznik”, producent m.in. karabinków Grot, i społeczność Mazowsza. – Jestem pewien, że pod tym znakiem będziecie godnie pełnić swoją służbę dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – zwrócił się do żołnierzy minister Błaszczak. – Wręczenie sztandaru to najważniejsze wyróżnienie dla jednostki i wielka nobilitacja dla jej żołnierzy – podkreślił płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 BOT.

Od dziś dowództwo wojsk obrony terytorialnej ma także odznakę pamiątkową. Zaprojektował ją ppłk Artur Sarzyński, weteran, a także Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego klasy komandorskiej. Odznaka pamiątkowa terytorialsów ma kształt krzyża kawalerskiego. W centralnej części znajduje się wizerunek orła Ministerstwa Obrony Narodowej, a na ramionach skrót DWOT. Na rewersie znajduje się natomiast łacińska wersja motta terytorialsów – Semper Paratus Semper Prope (Zawsze gotowi zawsze blisko). Odznaka ma kolor srebrny, ale niektóre jej elementy są czarne – w ten sposób autor projektu chciał nawiązać do malowanych smolistą farbą znaków Polski Walczącej, jakie polscy patrioci malowali na murach budynków w okupowanej Warszawie. – Chciałem stworzyć odznakę, która będzie noszona z dumą i godnością, odznakę która będzie nawiązywała do naszych tradycji – mówi ppłk Artur Sarzyński. Dziś, jako pierwszy, otrzymał ją z rąk ministra Błaszczaka, gen. dyw. Kukuła.

Minister Błaszczak wręczył także pamiątkowe ryngrafy terytorialsom, którzy szczególnie zaangażowali się w pomoc społeczeństwu podczas walki z pandemią koronawirusa. – Wyróżniłem 14 żołnierzy, ale dziękuję za służbę wam wszystkim – zaznaczył minister.

Uroczyste obchody święta wojsk obrony terytorialnej zakończyło złożenie wiązanek pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze

~rgrt186
1601314680
Z jednej strony minister wyróżnia za walkę z COVID a z drugiej zabierają pieniądze za pobyt na kwarantannie. Typowa logika PIS.
62-D8-E7-01

Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Sojusz Madrytu i Warszawy
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zbrodnicza farsa
Elektronika dla obrony powietrznej
Wsparcie ma znaczenie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Sportowe jubileusze
Ratunek z powietrza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Powietrzne cysterny dla Polski
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Musztra i marsz ubezpieczony
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Grot A3 – zobacz jak wygląda
At the Controls of F-35A Husarz
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Koło zamachowe gospodarki
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Strzała weterana” spaja środowisko
Twardy ma moc
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Orka tuż, tuż
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Apetyt Smoka rośnie
AMW oferuje mieszkania
Wojna pod lupą
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Śmierć w sercu Azji
Kraków zaprosił weteranów
Ważne decyzje w Brukseli
Przerzut Abramsów do Lublina
Ratunek na polu walki
Polski wkład w operację „Overlord”
Atak w Porcie Elbląg
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Bez zmian w emeryturach
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Marsz gąsienicowych kolumn
Święto DGRSZ
Niebo bez dominacji
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Szermierze i pięściarki na podium
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Podróż w ciemność
Akcja na jeziorze
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mundur, medale i duma
Cyberparasol nad wyborami
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Ramię w ramię z Amerykanami
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Sonda dla Jastrzębia
Równanie z „Iksem”
Zełenski traci Order Orła Białego?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO