moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi pomagają podopiecznym DPS-ów

Pod opieką żołnierzy WOT jest obecnie 38 domów pomocy społecznej w całej Polsce. Wojskowi zapewniają dostawy żywności i środki ochrony osobistej, pomagają też w pobieraniu wymazów do badań i zapewniają ewakuację medyczną. Kilka dni temu dwóch terytorialsów zgłosiło się na ochotnika do pomocy w DPS-ie w Drzewicy, w którym zarażonych koronawirusem było około 80 osób.

Jako pierwsi z pomocą pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej ruszyli żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – O wsparcie poprosił nas ośrodek w Koszęcinie. Nasi medycy przeprowadzili w tamtejszym DPS-ie rekonesans medyczny, pomagali także w pobieraniu wymazów do badań. Udało się nam przyspieszyć otrzymanie wyników pensjonariuszy ośrodka – mówi szer. Monika Krasińska-Ligejka, rzeczniczka 13 BOT. – Przewoziliśmy także osoby z ujemnym wynikiem testów do miejsc tymczasowego pobytu, by wówczas w Koszęcinie zorganizować dekontaminację. Odkażaniem ośrodka zajęli się żołnierze z 5 Pułku Chemicznego – dodaje rzeczniczka.

W ślad za śląskimi terytorialsami, ze wsparciem dla DPS-ów ruszyli żołnierze WOT z pozostałych brygad, a także jednostki podległe dowódcy generalnemu RSZ i szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. – Obecnie brygady obrony terytorialnej w całej Polsce wspierają 38 Domów Pomocy Społecznej, ale z pewnością niedługo ta liczba wzrośnie. Najczęściej zakres pomocy obejmuje dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych – mówi minister obrony Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

W czwartek na apel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach odpowiedziała 14 Brygada Obrony Terytorialnej ze Szczecina. – PCPR zwróciło się do nas z prośbą o rozstawienie namiotów wojskowych przed Domami Pomocy Społecznej w Ustowie, Pilchowie i Rzędzicach w powiecie polickim – mówi Marcin Górka, rzecznik 14 BOT. Namioty są przeznaczone dla pracowników tych ośrodków, by nie musieli po pracy wracać do domu, a tym samym nie narażali swoich bliskich oraz pensjonariuszy na zakażenie COVID-19. – Przygotowaliśmy cztery 10-osobowe namioty, wyposażone m.in. w łóżka polowe, ogrzewanie i prąd – dodaje rzecznik zachodniopomorskiej brygady.

Pracownikom i pensjonariuszom DPS-u pomagają także żołnierze z 5 Mazowieckiej BOT. – Żołnierze z 52 Batalionu Lekkiej Piechoty pełnią służbę w systemie dyżurowym w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Do ich zadań należy m.in. monitorowanie obiektu, ale też pomoc w opiece nad podopiecznymi, którym na przykład mierzą temperaturę – mówi Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 BOT. Podkreśla jednak, że w ośrodku w Brańszczyku nie zdiagnozowano dotąd żadnego przypadku zachorowania na COVID-19, nie ma też osób objętych kwarantanną.

O wiele gorsza sytuacja była w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy w województwie łódzkim, w którym zarażonych było niemal 80 osób: pensjonariusze i personel. – Dwóch naszych żołnierzy dobrowolnie zgłosiło się do pomocy w DPS-ie w Drzewicy. I choć wiedzieli, że sami mogą zachorować, to zaoferowali swą pomoc – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk z 9 Łódzkiej BOT. Terytorialsi w DPS-ie zameldowali się w Niedzielę Wielkanocną. Początkowo zakładali, że będą tam pomagać w pracach fizycznych, np. dezynfekcji czy porządkach. – Sytuacja w Drzewicy była jednak na tyle dramatyczna, że żołnierze musieli wesprzeć personel i opiekowali się chorymi, karmili ich, myli, sprzątali – opowiada mjr Rubajczyk.

W środę późnym popołudniem zapadła decyzja o ewakuacji DPS-u z Drzewicy. Pomagali przy niej żołnierze Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 9 ŁBOT. – Nasi żołnierze nie zostali ewakuowani. Mają przygotować budynek do dekontaminacji. Potem czeka ich dwutygodniowa kwarantanna – dodaje mjr Rubajczyk.

Jak podał w mediach społecznościowych minister obrony, Mariusz Błaszczak, część pensjonariuszy DPS-u trafiło do szpitali w Tomaszowie, Bełchatowie i Radomsku.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej są zaangażowani w walkę z koronawirusem od ponad miesiąca, m.in. dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne i samorządy. Pomagają medykom, kombatantom, osobom starszym oraz tym, którzy przebywają w kwarantannie. Oddają także krew i prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Miasto niezłomne składa broń
 
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Urodzony żołnierz
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Pilica – ostateczne odliczanie
Ochotnik za wszystkich
Ukraiński kurs na Zachód
Jeszcze więcej OPW
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Nowe wojskowe karetki kupione
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Szef MON ma koronawirusa
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Gotowi na trzynastą zmianę
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Obrady ministrów obrony NATO
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Among Us, Allies
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komisje sejmowe o umowie z USA
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze NATO na polskich drogach
Nauka pobierania wymazów
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Rozejm dla prowadzenia wojny
Charytatywny rekord Buzdygana
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Święto sportowców w mundurach
Amerykanie odmładzają F-16
„Gepard’ 20” na Mazurach
Brother from Overseas
Włosko-polski czołg?
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO