moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defender 2020: Symulator Pioruna

Można go używać zarówno jako część systemu szkolno-treningowego Śnieżnik, który umożliwia symulowanie strzelań w różnych sytuacjach taktycznych, jak i jako osobne, autonomiczne urządzenie, które wyświetla obraz za pomocą projektora lub gogli rozszerzonej rzeczywistości VR. Oto ostatni zwycięzca tegorocznych Defenderów – symulator do szkolenia strzelców PPZR Piorun.

Przedstawiciele sił zbrojnych, służb mundurowych, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, kancelarii premiera, ministerstw: obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji od ponad dwóch dekad nagradzają podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach laurami Defender. Zgodnie z regulaminem wyróżnienie mogą otrzymać tylko wyroby innowacyjne, nowatorskie oraz o dużych walorach eksploatacyjnych. W tym roku Defendera otrzymały trzy produkty: robot dezynfekujący RobUV, sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP, a także autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PPZR Piorun. Dziś prezentujemy ostatniego zwycięzcę.

Szkolenie „na sucho”

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to najnowsza broń bardzo krótkiego zasięgu służąca do zwalczania statków powietrznych i dronów, jaką dysponują polscy żołnierze. Naprowadzane na podczerwień pociski o masie nieco ponad 16 kg są w stanie razić cele oddalone maksymalnie o 6,5 km na wysokości do 4 km.

Opracowany przez inżynierów z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i Autocomp Management sp. z o.o. autonomiczny symulator do szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun składa się z dwóch wyrzutni PPZR Piorun (każda waży tyle co oryginał, czyli nieco ponad 16 kg), niewielkiej szafy serwerowej (masa około 20 kg) i projektora.

Jak podkreślają twórcy systemu, symulator umożliwia szkolenie właściwie w każdych warunkach – projektor może wyświetlać obraz, np. na biały ekran, albo przekazywać go do gogli rozszerzonej rzeczywistości. Gogle VR mają tę zaletę, że umożliwiają zasymulowanie warunków ograniczonej widoczności lub trudnych warunków pogodowych (np. noc lub mgła).

Co istotne, symulator PPZR Piorun może być podłączony do systemu szkolno-treningowego Śnieżnik, który znajduje się w wielu polskich jednostkach wojskowych. Wówczas strzelcy Piorunów mogą nie tylko podnosić swoje umiejętności manualne z obsługi zestawów przeciwlotniczych, lecz także realizować zadania taktyczne wraz z innymi żołnierzami danego poddziału.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 21 BSP

dodaj komentarz

komentarze


Poznański gen wolności
PKW Irak zostaje w Jordanii
Okręt skrojony na Bałtyk
Orka dobiła do brzegu
Apetyt Smoka rośnie
Ważne decyzje w Brukseli
„Strzała weterana” spaja środowisko
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Priorytety na szczyt NATO
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Zasadzka w leśnych ostępach
Podróż w ciemność
Zbrodnicza farsa
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polski wkład w operację „Overlord”
Koło zamachowe gospodarki
Niebo bez dominacji
AMW oferuje mieszkania
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Musztra i marsz ubezpieczony
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Bez zmian w emeryturach
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Równanie z „Iksem”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ramię w ramię z Amerykanami
Sprawdzian charakteru
Atak w Porcie Elbląg
Śmierć w sercu Azji
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Wsparcie ma znaczenie
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Akcja na jeziorze
Twardy ma moc
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Ratunek z powietrza
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Wojna pod lupą
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szermierze i pięściarki na podium
Elektronika dla obrony powietrznej
Mundur, medale i duma
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Przerzut Abramsów do Lublina
Sportowe jubileusze
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Strzelać jak Polacy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Cyberparasol nad wyborami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO