moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Finał MSPO

System zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP, symulator szkolenia strzelców przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun i autonomiczny robot dezynfekujący RobUV nagrodzone podczas MSPO. Ceremonia wręczenia statuetek Defendera zwieńczyła 28. edycję kieleckich targów.

Zakończony dziś 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego był bezsprzecznie wyjątkowy. Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na skalę wydarzenia – wzięło w nim udział 185 wystawców z 15 państw. – To czas, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mimo stanu epidemiologicznego mogliśmy, zgodnie z wieloletnią tradycją, spotkać się w Kielcach i rozmawiać na tematy związane z obronnością. Dziękuję za umożliwienie nam udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, gościnność, zapewnienie środków ostrożności, a także za to, że mogliśmy czuć się bezpiecznie i komfortowo – mówił podczas uroczystości Sebastian Chwałek, wiceminister obrony narodowej. – Tegoroczna edycja pokazała, że marka MSPO jest na najwyższym poziomie – zaznaczył.

Do pandemii koronawirusa w swoim przemówieniu nawiązał także Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, organizatora imprezy. – W tym roku cyfry są może skromniejsze, ale jakość jak zawsze wysoka. Dziś mogę powiedzieć, że warto było powalczyć o tę wystawę – podkreślił. Przytoczył także słowa Jeremy’ego Quina, wiceministra obrony Wielkiej Brytanii, który podczas ceremonii otwarcia MSPO, powiedział iż „mimo wszystkich wyzwań, przed którymi stoi świat, Polska daje przykład, organizując najwyższej klasy targi”. – Mam nadzieję, że był to dla państwa dobry czas, a przeprowadzone rozmowy przyniosą efekty – zwrócił się do wystawców prezes.

Zwieńczeniem MSPO była ceremonia wręczenia statuetek Defendera. Nagrody te są przyznawane producentom najbardziej innowacyjnych produktów prezentowanych na targach. W tym roku komisja, której przewodził wiceminister obrony, zdecydowała o przyznaniu trzech nagród. Otrzymały je:

– Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne SA za sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP;

– Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Autocomp Management sp. z o.o. za autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun;

– Zurad sp. z o.o. za RobUV za autonomicznego robota do dezynfekcji, który za pomocą promieni UV-C neutralizuje wirusy, patogeny i bakterie.

– Laureaci tej nagrody udowadniają, że na targach są prezentowane produkty spełniające wymagania współczesnego pola walki, a także zgodne z wymogami sił zbrojnych i innych służb ochrony państwa – powiedział Sebastian Chwałek, wręczając statuetki zwycięzcom.

Jak co roku Defendery nie były jedynymi targowymi wyróżnieniami. Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, nagrodził Inspektorat Marynarki Wojennej za przygotowanie najlepszego wojskowego stoiska. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Inspektoratu Szkolenia DGRSZ. Z kolei gen. dyw. Dariusz Ryczkowski, szef Inspektoratu Wsparcia, nagrodził 4 Regionalną Bazę Logistyczną za zaprezentowanie podczas MSPO stanowiska kontrolno-naprawczego SKN-1Z celownika DNRS/288 systemu kierowania ogniem wieży Hitfist 30 mm KTO Rosomak.

Nagrodę Targów Kielce otrzymały ITWL i Konfexim-2 za opracowanie morskiego ubioru pilota. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy wybrali także najatrakcyjniejsze i najlepsze ich zdaniem stoiska. Wśród wyróżnionych znalazły się: Hensoldt Holding, Rafael, Raytheon, PZL-Świdnik, Hyundai, Lockheed Martin oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Targi Kielce przyznały również medale za organizację Wystawy Sił Zbrojnych, które odebrali gen. broni pilot Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, oraz gen. bryg. Bogdan Dziewulski, zastępca szefa – szef logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: PGZ, Targi Kielce

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi znad Garigliano
 
Pandemię pokonamy szczepieniami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dama odeszła do historii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Laserowa artyleria US Army
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Armia Fight Night znów w akcji
Amerykanie odmładzają F-16
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Agenci wywiadu na bobslejach
Kutno w sieci LogHubs
Na rozgrzewkę – zapasy
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Telefon dla seniora
Żołnierze testują nauczycieli
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Dołącz do zawodowców
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Ukraiński kurs na Zachód
Trudny egzamin przed misją
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jakie zmiany w mundurówce?
Co musi umieć kierowca czołgu
Wojsko walczy z COVID-19
We Never Stop
Malutka na poligonie
Na straży niebieskiej linii
Wojsko – plan na życie
Żydzi od Andersa
Saperzy zimą otworzą ogień
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Pustynna burza wokół Husajna
Kierunek: Litwa
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kwalifikacja odbędzie się …
Komisje sejmowe o umowie z USA
Hartowanie spadochroniarzy
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Obrady ministrów obrony NATO
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
WBH upublicznia swoje archiwa
Ferie z gwiazdami sportu
Jest Warszawa
Trudny rok na misjach
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Nurkowie w głębinach
Symulator Orlika w Dęblinie
Kuźnie oficerskich kadr
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Daglezje na większe przeprawy
155 mm dla US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO