moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętuj z żołnierzami

Już w sobotę Święto Wojska Polskiego! Wprawdzie pandemia COVID-19 uniemożliwiła organizację wielkiej defilady w centrum stolicy, jednak nie oznacza to, że żołnierze nie uczczą tego dnia. W całym kraju odbędą się uroczyste apele, wystawy sprzętu wojskowego i powietrzne defilady. Hasło obchodów to „Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w sobotę o godzinie 12. Na plac Piłsudskiego w Warszawie przyjadą m.in. prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych; Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a także najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i nowo mianowani generałowie. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta odprawa wart, w której weźmie udział około 650 żołnierzy reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba orkiestra wojskowa. Podczas uroczystości zostaną oddane salwy armatnie, odbędzie się także defilada pododdziałów.

Święto Wojska Polskiego będzie okazją do zobaczenia z bliska wojskowego sprzętu. Niedaleko pl. Piłsudskiego, obok siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa, zostaną zaprezentowane m.in. czołgi Leopard 2A5 i 2A4, zmodyfikowany T-72, samobieżne armatohaubice Krab i moździerz Rak, wyrzutnia Langusta czy przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Warszawiacy i turyści będą mogli obejrzeć także uzbrojenie przebywających w Polsce sojuszniczych armii. Prosto z Mazur, gdzie stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO oraz z Drawska Pomorskiego, przyjadą amerykańskie czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley, brytyjski wóz rozpoznawczy Jackal, chorwacka wyrzutnia rakiet M92 Volcano i rumuński zestaw przeciwlotniczy Oerlikon. – W sumie żołnierze wystawią w centrum Warszawy około 40 jednostek sprzętu wojskowego oraz kilka stanowisk promocyjnych. Będzie można je oglądać w sobotę w godzinach 11 do 19 i w niedzielę od 11 do 18 – mówi płk Andrzej Kupis z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Z powodu epidemii jesteśmy zmuszeni wprowadzić dodatkowe środki ostrożności. Tym razem nie będzie możliwości wejścia do pojazdów. Prosimy także, aby osoby odwiedzające wystawę miały ze sobą maseczki – dodaje.

REKLAMA

Kilka minut po 12.00 nad Placem Piłsudskiego pojawią się także wojskowe statki powietrzne, między innymi polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które położą w powietrzu flagę Polski.

Na podobne atrakcje mogą liczyć także mieszkańcy innych miejscowości. Wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się nad 14 miastami wojewódzkimi, w których zaplanowano świętowanie z żołnierzami. W większość miast powietrzną defiladę będzie można podziwiać w samo południe, tylko w Katowicach kilka minut po godz.14.00. Wojskowe maszyny wystartują z okolicznych lotnisk.

Hasło tegorocznych obchodów to „Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. W końcu święto Wojska Polskiego ustanowiono na pamiątkę wielkiego triumfu nad bolszewikami, nazywanego „Cudem nad Wisłą”. Wojsko będzie świętować także w Ossowie, gdzie sto lat temu odbyła się krwawa potyczka z bolszewikami, a niedawno rozpoczęła się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Wojskowy sprzęt zaprezentują tam żołnierze z 1 Brygady Pancernej, a w powietrze wzbiją się samoloty szkoleniowe M-346 Bielik. Ich przelot będzie można zobaczyć o godzinie 9.30.

Dzień później, czyli 16 sierpnia, obchody święta odbędą się także w Radzyminie. Uroczystości, w samo południe zainauguruje przelot samolotów Iskra i myśliwców F-16, odbędzie się także wystawa sprzętu przygotowana przez żołnierzy z 1 Brygady.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
We Never Stop
Symulator Orlika w Dęblinie
Wojsko – plan na życie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Żydzi od Andersa
Trudny egzamin przed misją
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kutno w sieci LogHubs
155 mm dla US Army
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kwalifikacja odbędzie się …
Co musi umieć kierowca czołgu
Na straży niebieskiej linii
Ferie z gwiazdami sportu
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Jakie zmiany w mundurówce?
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Trudny rok na misjach
VIII zmiana PKW gotowa na misję
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Wojsko walczy z COVID-19
Komandosi znad Garigliano
WBH upublicznia swoje archiwa
Malutka na poligonie
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Pustynna burza wokół Husajna
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Pandemię pokonamy szczepieniami
Żołnierze testują nauczycieli
Telefon dla seniora
Nurkowie w głębinach
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Daglezje na większe przeprawy
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Agenci wywiadu na bobslejach
Armia Fight Night znów w akcji
Hartowanie spadochroniarzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Dołącz do zawodowców
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Obrady ministrów obrony NATO
Kierunek: Litwa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Saperzy zimą otworzą ogień
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kuźnie oficerskich kadr
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na rozgrzewkę – zapasy
Jest Warszawa
Dama odeszła do historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO