moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy Hot450Challenge

Terytorialsi zakasali rękawy i… udali się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie honorowo oddają krew. To ich odpowiedź na apel Mariusz Błaszczaka, ministra obrony narodowej, który zwrócił się do żołnierzy, aby zostali krwiodawcami. Wojskowi do tego samego zachęcają innych. Do udziału w akcji Hot450Challenge nominowali m.in. 18 Dywizję Zmechanizowaną.

#Hot450Challenge to akcja zorganizowana przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. W ten sposób terytorialsi chcą nagłośnić dramatyczną sytuację w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także zachęcić innych do honorowego oddawania krwi. – W czasie wakacji krew jest szczególnie potrzebna. Dodatkowo sytuację skomplikowała epidemia koronawirusa, która spowodowała, że chętnych do jej oddawania jest znacznie mniej – mówi st. sierż. Robert Kowalewski, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Sonda.

Swoją akcję krwiodawcy rozpoczęli kilka tygodni temu. Wówczas każdy, kto oddał honorowo krew, zamieszczał swoje zdjęcie z donacji w mediach społecznościowych i oznaczał je hasztagiem #Hot450Challenge. To nawiązanie do akcji, która na początku epidemii odbywała się w Polsce na rzecz przedstawicieli służby zdrowia, którzy walczyli na pierwszej linii frontu z wirusem. Wówczas, w sieci pojawiały się amatorskie wykonania utworów muzycznych zachęcających do finansowego wspierania medyków. Wszystkie były oznaczone hasztagiem #Hot16Challenge. Akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością, dlatego terytorialsi postanowili uruchomić podobną, która miała zachęcać do honorowego oddawania krwi. Pomysł zaczerpnęli od Włodzimierza Staszaka z Kalisza, który w maju tego roku oddawał krew, aby wesprzeć publiczną służbę krwi w swojej okolicy. Idąc śladem kolegi sami, po każdej donacji nominowali do wykonania takiego zadania kolejne osoby.

REKLAMA

Kiedy więc Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zaapelował do żołnierzy, aby z powodu trudnej sytuacji w centrach krwiodawstwa oddawali honorowo krew, terytorialsi zakasali rękawy i zwiększyli zasięg akcji. – St. chor. sztab. Grzegorz Sakowski, starszy podoficer dowództwa zwrócił się do nas z prośbą, abyśmy spróbowali wypromować tę idę. Postanowiliśmy zatem rozszerzyć krążące w sieci wyzwanie i tak powstał pomysł, by zapraszać do udziału całe jednostki czy instytucje – mówi Kowalewski. Jako pierwsi krew ruszyli oddać żołnierze i pracownicy z Dowództwa WOT, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Szkoły Podoficerskiej Sonda. – W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stawiło się 15 osób. 13 z nich oddało po 450 ml krwi, a dwie – płytki krwi. Oczywiście ja również zdecydowałem się na donację – relacjonuje żołnierz.

Krwiodawcy z WOT nominowali do akcji kolejnych wojskowych. Rzucili wyzwanie 9 Łódzkiej Brygadzie OT, Starostwu Powiatowemu w Legionowie, a także 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Wyzwanie przyjmujemy! Żołnierze z naszych jednostek już nie raz udowodnili, że można na nich liczyć. Tylko w tym roku oddali łącznie 1200 litrów krwi. Tym razem też odpowiemy na apel – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ.

Oczywiście, aby wziąć udział w akcji, nie trzeba czekać na nominację. Można się do niej przyłączyć w każdej chwili. – Zawalczmy razem o zdrowie naszego społeczeństwa – zachęca Kowalewski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Więcej cywilów z szansą na kaprala
 
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
WBH upublicznia swoje archiwa
Kierunek: Litwa
Malutka na poligonie
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Kuźnie oficerskich kadr
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Na straży niebieskiej linii
Jakie zmiany w mundurówce?
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Na rozgrzewkę – zapasy
Daglezje na większe przeprawy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Żołnierze testują nauczycieli
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Buzdygany dla najlepszych
Obrady ministrów obrony NATO
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Wojsko – plan na życie
155 mm dla US Army
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
We Never Stop
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Ferie z gwiazdami sportu
Międzynarodowy Elbląg
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Symulator Orlika w Dęblinie
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Symulator na szerokie wody
Ukraiński kurs na Zachód
Agenci wywiadu na bobslejach
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Dama odeszła do historii
Krotony w akcji
Armia Fight Night znów w akcji
Co musi umieć kierowca czołgu
Kutno w sieci LogHubs
Pustynna burza wokół Husajna
Żydzi od Andersa
Pandemię pokonamy szczepieniami
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO