moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Innowacyjne rozwiązania dla wojska

Stal do pocisków odłamkowo-burzących, tranzystor czy receptura na nitrocelulozę – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie na potrzeby wojska opracuje Sieć Badawcza Łukasiewicz. Minister obrony Mariusz Błaszczak i Piotr Dardziński, prezes instytucji podpisali list inaugurujący współpracę. To początek nowej polityki dotyczącej wdrażania w armii innowacyjnych technologii.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał list intencyjny z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz. To ośrodek naukowy, który koordynuje prace 33 instytutów badawczych i ponad 4,5 tys. naukowców. Jest to trzecia pod względem wielkości tego typu instytucja w Europie. – Zależy nam na tym, by proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, ale także, by wykorzystać potencjał polskich ośrodków badawczych. Ta umowa daje podstawy do takiej współpracy – mówił tuż po podpisaniu dokumentu szef MON.

Podpisany dokument zacieśnia współpracę MON z Łukasiewiczem w zakresie wymiany doświadczeń i informacji dotyczących innowacyjnych technologii, które mogłyby być wykorzystane w siłach zbrojnych, a także zakłada realizację wspólnych projektów na rzecz Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ale to nie wszystko. Minister Błaszczak zapowiedział także wprowadzenie w resorcie nowej polityki dotyczącej innowacyjnych rozwiązań. – Chcemy stworzyć jak najwięcej mechanizmów, które umożliwią wykorzystanie krajowego potencjału badawczego, bo to bardzo ważne, aby był on wykorzystywany na rzecz bezpieczeństwa Polski – mówił.


Film: MON

Właśnie dlatego w MON ma powstać Departament Innowacji, który zajmie się działaniami na rzecz zwiększenia możliwości wykorzystania potencjału polskich ośrodków badawczych. Zostanie także utworzony dokument, który określi cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej i będzie on ściśle powiązany z Planem Modernizacji Technicznej. Zostanie także powołane forum na rzecz innowacyjności, które będzie platformą do wymiany doświadczeń i dyskusji dla przedstawicieli polskiego biznesu i naukowców. Resort zamierza także nagradzać autorów prac magisterskich i doktorskich, którzy w swoich badaniach będą się koncentrowali na rozwiązaniach na rzecz obronności. – Jestem przekonany, że przed polskimi naukowcami wielka szansa, aby ich pomysły i koncepcje były wykorzystywane na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju – zaznaczył minister.

Podczas uroczystości głos zabrał także wiceminister Marcin Ociepa. Podkreślił, że modernizacja sił zbrojnych to jeden z priorytetów MON. Podstawą jest pozyskiwanie nowego sprzętu, technologii zza granicy, a także sięganie do potencjału polskich uczelni i firm przemysłu obronnego. – Zależy nam na tym, by zacieśnić współpracę polskiej nauki i przemysłu, bo bez tego wdrażanie innowacyjnych rozwiązań nie będzie możliwe – zaznaczył. Dodał także, że współpraca resortu z Siecią Badawczą Łukasiewicz umożliwi między innymi pozyskiwanie większych środków finansowych z Europejskiej Agencji Obrony czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przypomniał także, że niedawno w MON utworzono funkcję pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. – To dowód na to, że Polska poważnie traktuje postanowienia sojuszników z NATO, którzy uznali przestrzeń kosmiczną za piątą domenę operacyjną – powiedział.

Natomiast Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz przypomniał, że ośrodek naukowy już współpracował z MON, jednak podpisany dokument umożliwi wyniesienie współdziałania na jeszcze wyższy poziom. – Myślę, że razem jesteśmy w stanie osiągnąć wiele – powiedział. Dodał także, że Sieć Badawcza Łukasiewicz opracuje na potrzeby MON między innymi nowy rodzaj stali do pocisków odłamkowo-burzących, recepturę nitrocelulozy niezbędnej do produkcji amunicji, a także tranzystor, który ma zapewnić polskiej armii samowystarczalność w dziedzinie techniki radarowej i łączności bezprzewodowej. – Polska nauka jest w stanie rozwijać technologie, które pokonają światową konkurencję – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~andrzej
1596297600
to my nie potrafimy produkować stali i nitrocelulozy?
55-77-03-44

Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mewa pisze historię
Przełomowe zdolności artylerzystów
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Szermierze i pięściarki na podium
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Od dronów po lufy armatnie
Apetyt Smoka rośnie
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
SKON o budżecie MON-u
Airbus A330 MRTT
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Ważne decyzje w Brukseli
Mundur, medale i duma
Orka dobiła do brzegu
Równanie z „Iksem”
Priorytety na szczyt NATO
NATO liczy wydatki przed szczytem
Promocja oficerska na WAT
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Poznański gen wolności
PKW Irak zostaje w Jordanii
Polski wkład w operację „Overlord”
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Sportowe jubileusze
„Iks” nasz powszedni
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Niebo bez dominacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zbrodnicza farsa
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Wsparcie ma znaczenie
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Barakudy z Polski
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Anglicy znów uciekną z obozu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śmierć w sercu Azji
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Podróż w ciemność
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Powrót Iksa
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Królowa wspinaczki kończy karierę
Ramię w ramię z Amerykanami
Sojusznicza medycyna pola walki
Na straży odporności Polski
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bez zmian w emeryturach
US Army zaprasza do świętowania
Zatrzymać drona
Westerplatte zmieni się nie do poznania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO