moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Europejska agencja to odpowiednik amerykańskiej NASA. Na wejściu Polski w jej struktury skorzysta polska nauka, gospodarka i wojsko. Oznacza to bowiem szansę na rozwój w naszym kraju sektora kosmicznego, wzrost innowacyjności oraz zwiększenie inwestycji zagranicznych typu hi-tech.


ESA jest jedną z najważniejszych struktur europejskich. Od 2007 roku Polska współdziałała z Agencją jako Europejski Kraj Współpracujący. W czwartek umowę o przystąpieniu Polski do ESA podpisali wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i dyrektor generalny agencji Jean-Jacques Dordain.W uroczystości uczestniczył też minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Resort obrony popiera wejście Polski w struktury Agencji, ponieważ widzi szansę wykorzystania technologii kosmicznej w Siłach Zbrojnych.

Dzięki podpisanej umowie akcesyjnej będziemy pełnoprawnym członkiem ESA. Porozumienie trzeba jeszcze ratyfikować. Powinniśmy to zrobić do połowy listopada tego roku, kiedy to odbędzie się zgromadzenie Rady Ministrów ESA. Tylko wówczas będziemy mieli prawo głosu i możliwość uczestniczenia w jesiennych rozmowach dotyczących budżetu Agencji.

Polska delegacja w ESA podlegać będzie Ministerstwu Gospodarki. Jednak w jej skład wejdą także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Większość działań Agencji Kosmicznej jest związana z bezpieczeństwem i obronnością.

Polska zwlekała z podpisaniem umowy akcesyjnej ze względu na konieczność wpłacenia jednorazowego „wpisowego” oraz corocznych składek członkowskich. Sumy są niebagatelne – w pierwszym roku musimy przelać na konto ESA łącznie 145 mln złotych. Jednak, jak zapewniają przedstawiciele rządu, 80 proc. tej sumy wróci do kraju w formie kontraktów dla firm czy placówek naukowo-badawczych.

Polski rząd, zgadzając się na przystąpienie naszego kraju do ESA, przyjął w czerwcu „Plan działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce”. Określono w nim strategiczne, także wojskowe, cele naszego uczestnictwa w Agencji. Jednym z nich ma być udział Polski w projektach i programach kosmicznych realizowanych przez Unię Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną. Kolejne to nawiązanie współpracy polskiego przemysłu z międzynarodowymi partnerami. Polska zyska też dostęp do większości programów technologicznych Agencji.


Obecność Polski w ESA ułatwi też współpracę przy rozpoczętych już międzynarodowych projektach dotyczących m.in. porozumienia obronnego w obszarze satelitarnym z Włochami czy udziału w Wielonarodowym Systemie Rozpoznania Satelitarnego (MUSIS). W większym stopniu zaangażujemy się w rozpoczęte już przedsięwzięcia, m.in. budowę narodowych zdolności w zakresie rozpoznania obrazowego i łączności dla potrzeb administracji publicznej i służb mundurowych. Udział w ESA pozwoli też na rozwijanie nowych systemów uzbrojenia i obrony dotyczących obserwacji powierzchni ziemi, wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki.

ESA została założona w 1975 roku i jest jedną z głównych agencji kosmicznych na świecie. Jej roczny budżet wynosi ok. 4 mld euro. W Agencji pracuje ponad 2 tysiące osób ze wszystkich państw członkowskich. Są wśród nich naukowcy, inżynierowie, informatycy. ESA prowadzi wiele misji kosmicznych i wystrzeliwuje satelity okołoziemskie. Do Agencji należy 19 państw: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Tuż przed Polską umowy akcesyjne podpisały Czechy i Rumunia. Jedynym państwem pozaeuropejskim, które w ramach współpracy z ESA zasiada w jej władzach, jest Kanada.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: ESA

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
 
Trudny rok na misjach
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Wojsko – plan na życie
Kutno w sieci LogHubs
Saperzy zimą otworzą ogień
Nurkowie w głębinach
Kierunek: Litwa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Jest Warszawa
Wojsko walczy z COVID-19
Agenci wywiadu na bobslejach
We Never Stop
Żołnierze testują nauczycieli
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Laserowa artyleria US Army
Jakie zmiany w mundurówce?
WBH upublicznia swoje archiwa
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Na rozgrzewkę – zapasy
Komandosi znad Garigliano
Pandemię pokonamy szczepieniami
Dama odeszła do historii
Pustynna burza wokół Husajna
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Telefon dla seniora
Armia Fight Night znów w akcji
Żydzi od Andersa
Symulator Orlika w Dęblinie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ferie z gwiazdami sportu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Co musi umieć kierowca czołgu
Malutka na poligonie
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kuźnie oficerskich kadr
Trudny egzamin przed misją
Dołącz do zawodowców
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Daglezje na większe przeprawy
Amerykanie odmładzają F-16
Na straży niebieskiej linii
155 mm dla US Army
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Ukraiński kurs na Zachód
Kwalifikacja odbędzie się …
Hartowanie spadochroniarzy
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Obrady ministrów obrony NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO