moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Mural upamiętniający najważniejsze starcia oraz dowódców Bitwy Warszawskiej powstał w Legionowie, na murze okalającym Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. To sposób na uczczenie bohaterstwa Polaków, którzy w 1920 roku na przedpolach stolicy zatrzymali Armię Czerwoną i zmusili ją do odwrotu. Mural odsłonił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Bitwa Warszawska to było wielkie wydarzenie w naszej historii. To była victoria, która nastała zaraz po tym, jak Polska odzyskała niepodległość – mówił minister Mariusz Błaszczak w Legionowie. – Wówczas nasi przodkowie oparli się nawale komunistycznej Rosji, uchronili naszą państwowość, Polskę, a także całą Europę przed komunizmem – podkreślił.

 

Aby uczcić te wydarzenia, a także oddać hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej, na murze okalającym Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni powstał mural. Uwieczniono na nim najważniejsze walki, jakie toczyły się w 1920 roku, m.in. boje pod Ossowem, Radzyminem, kontruderzenie z rejonu rzeki Wieprz. Malowidło przedstawia także sylwetki dowódców – Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego czy gen. Franciszka Latinika.

Na fragmentach dzieła można zobaczyć sceny pokazujące, że wsparcia Polsce udzieli także amerykańscy piloci z 7 Eskadry Myśliwskiej, żołnierze francuscy, sprzymierzone oddziały ukraińskie, a także Węgrzy. – Pamiętamy, o tym, że gdyby nie postawa Węgrów, przeznaczenie przez nich zasobów i rezerw amunicji dla Wojska Polskiego, losy bitwy zapewne potoczyłyby się inaczej. Jesteśmy wdzięczni, pamiętamy o postawie naszych bratanków, którzy pomogli nam w tej trudnej sytuacji – mówił dziś szef MON. Dodał także, że na muralu uwieczniono również Ochotniczą Legię Kobiet oraz księdza Ignacego Skorupkę. – To są ludzie, którzy odznaczali się dzielnością, poświęceniem w imię wolności Rzeczypospolitej – zaznaczył minister.

Mural, który dziś odsłonięto ma 130 metrów długości i trzy wysokości. Autorem projektu jest profesor Rafał Roskowiński, artysta malarz, a także twórca Gdańskiej Szkoły Muralu. Jak mówił podczas dzisiejszej uroczystości, stworzenie dzieła, które będzie upamiętniać Bitwę Warszawską było jego marzeniem. – Jeśli ktoś przechodzący tędy zastanowi się nad tym, co uwieczniono na muralu, to będzie wielki sukces – powiedział. Roskowińskiego wspierał zespół artystów, stworzenie dzieła zajęło im dwa tygodnie.

Mural, który został dziś odsłonięty w Legionowie, nie będzie jedynym tego rodzaju dziełem upamiętniającym starcie sprzed 100 lat. Niedawno MON ogłosił konkurs, dzięki któremu organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie na podobne przedsięwzięcia. A to tylko część inicjatyw mających upamiętniać Bitwę Warszawską. Na początku lipca resort obrony otrzymał zgodę na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, poza tym imię Bohaterów Bitwy Warszawskiej otrzyma odcinek trasy S8. Wkrótce, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, w całym kraju odbędą się też pikniki patriotyczne, ulicami stolicy przejedzie wojskowa defilada.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, NCBC

dodaj komentarz

komentarze


Prosta droga do wojska
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Cel: Podwoić moc
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Nasz jedyny
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Przecieranie szlaków
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Siła współpracy
One Step Ahead of the Enemy
Tankowanie w przestworzach
Leopard nie stoi w kolejce
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Gala MMA coraz bliżej
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Piekło „Pługa”
W poszukiwaniu wyzwań
Prezydenckie weto dla SAFE
„Delty” w komplecie
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
System San z koreańskimi elementami
Zawiszacy z kompletem Langust
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Oko na Bałtyk
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Zakochałam się w slalomie
ORP „Wodnik” zimową porą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Szlify pod lodem
Trójskok Belmy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Krok w przyszłość
Zacięta walka o medale pod siatką
Together on the Front Line and Beyond
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Nie ma nudy
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
PFM bez tajemnic
Pancerna nauka strzelania
Generał Molenda doradcą NATO
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Polska będzie zbrojna!
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Saperzy z dronami
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Koniec olimpijskich zmagań
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO