moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani znów staną na macie

Zapraszam wszystkich weteranów bez wyjątków! Bez względu na to, czy jesteś w służbie, czy już poza nią – tak płk Szczepan Głuszczak, pomysłodawca „Projektu Wojownik” zachęca do udziału w XXIV treningu sztuk walki. Tym razem żołnierze spotkają się w Słupsku. Do walki będzie ich zagrzewać Daniel Skibiński, mistrz MMA i utytułowany zawodnik w grapplingu, czyli walce na chwyty.

Zdjęcie z 6. edycji „Projektu Wojownik”, która odbyła się w Łasku. Fot. Paweł Sobkowicz

Spotkania, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów, odbywają się raz w miesiącu. Za każdym razem w innej jednostce wojskowej, by w „Projekcie Wojownik” mogli wziąć udział żołnierze z całego kraju. Pandemia jednak zburzyła ten harmonogram. Pierwszy trening po pięciomiesięcznej przerwie zaplanowano w Słupsku.

 

Gospodarzem XXIV edycji jest 7 Brygada Obrony Wybrzeża. Zajęcia odbędą się 2122 lipca. – Zapraszam na nie także rodziny naszych poległych kolegów. Zawsze je otaczamy szczególną opieką. Tutaj też jest miejsce dla nich – mówi płk Szczepan Głuszczak, pomysłodawca projektu, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, które od XXII edycji jest organizatorem spotkań. – Treningi mają integrować nasze środowisko, żebyśmy sobie wzajemnie pomagali radzić z problemami życia codziennego. Tak, aby łatwiej było nam powrócić do pomisyjnej rzeczywistości – dodaje oficer.

Zajęcia w Słupsku poprowadzi Daniel Skibiński, wychowanek klubu Ankos MMA Poznań. Jego podstawowym stylem walki są zapasy i grappling (walka na chwyty), ale doskonale radzi sobie także m.in. w technikach kickbokserskich i bokserskich. Od 15 grudnia 2018 roku Skibiński jest mistrzem w kategorii półśredniej w polskiej federacji Babilon MMA (w tej organizacji karierę w mieszanych sztukach walki rozpoczynał m.in. Szymon Kołecki – mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów). Skibiński w tym roku wywalczył tytuł mistrza Europy w grapplingu NO-GI, a w zeszłym – wicemistrza świata w grapplingu NO-GI. Natomiast w 2018 roku w tej samej technice walki zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata i srebrny na mistrzostwach Europy. Jest również mistrzem Wielkiej Brytanii w grapplingu z 2018 roku. Z kolei siedem lat temu został zwycięzcą programu reality show „MMAster”.

Ostatni trening przed przerwą odbył się we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych, a poprowadził go Mariusz Cieśliński, utytułowany polski kick-bokser oraz zawodnik boksu tajskiego. Natomiast cały cykl trwa już drugi rok. Żołnierzy szkolili m.in. Joanna Jędrzejczyk, Przemysław Saleta, Łukasz „Juras” Jurkowski, Marcin „Polish Zombie” Wrzosek i Jan Błachowicz.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa przy współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostkami wojskowymi.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, Arek Blomka; grafika: Projekt Wojownik

dodaj komentarz

komentarze


SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Czerwieńsze będą…
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Bez zmian w emeryturach
Sojusz kontra drony
DOL(a) pilota
Koszykarskie widowisko
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Podróż w ciemność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wielka gra na ukraińskim froncie
Śmierć w sercu Azji
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Równanie z „Iksem”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowy Grot zatwierdzony
Powitanie F-35 z Polską
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Od eksperymentu do elity NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Łączą nas wspólne cele
Uniforms Are Worn by Real People
W centrum uwagi
Marsz prawdę ci powie
Polski wkład w operację „Overlord”
Najzdrowsi z najtwardszych
Jego ofiara – nasza pamięć
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Kraków zaprosił weteranów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Ruszyły największe targi obronne
Wsparcie ma znaczenie
Na granicy stratosfery
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Groźny incydent w Libanie
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Litwini z polskimi Gromami
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Krok w stronę pokoju
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Kajakarze i judocy w medalowej formie
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Stała baza wojsk USA w Polsce
Generał z cienia
Drugi dom efów
Trening działań połączonych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO