moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ciosy, uniki i trening koordynacji – na tym skupili się instruktorzy „Projektu Wojownik”, który odbył się w Akademii Wojsk Lądowych. – „Ogień” i adrenalina od początku do końca – podsumował Mariusz Cieśliński, który prowadził zajęcia. Wrocławski trening sztuk walki to już XXIII edycja cyklu „Projekt Wojownik”.

Wśród setki zawodników, którzy stanęli na matach hali sportowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu było 20 podchorążych uczelni, grupa żołnierzy z różnych jednostek wojskowych z całego kraju, weterani misji poza granicami państwa oraz cztery mamy żołnierzy, którzy polegli na misjach. – Dla nikogo nie było taryfy ulgowej. Nie braliśmy jeńców. Na macie „ogień” i adrenalina od początku do końca zajęć. W elitarnej uczelni wojskowej trenowała przecież elita mieszanych sztuk walk środowiska wojskowego – tak wrocławską odsłonę „Projektu Wojownik” ocenił jej prowadzący Mariusz Cieśliński, utytułowany polski kick-bokser oraz zawodnik boksu tajskiego.

Do hali sportowej AWL Cieśliński nie przyszedł jednak sam. W prowadzeniu treningu pomagali mu bokser Kamil Laszczyk, sześciokrotny mistrz Polski i wicemistrz Europy, Mateusz Białas, wielokrotny mistrz polski w kickboxingu i boksie tajskim oraz rozpoczynający karierę zawodowego boksera Kamil Bednarek. Niespodzianką był udział w zajęciach znanego żużlowca Macieja Janowskiego, zawodnika WTS Sparty Wrocław. Jak się okazało, indywidualny mistrz polski na żużlu z 2015 roku jest miłośnikiem mieszanych sztuk walki, które trenuje w wolnym czasie.

REKLAMA

Podczas zajęć Projektu Wojownik najtrudniejsze były ćwiczenia na rozłożonych na matach drabinkach koordynacyjnych. Wielu uczestnikom bardzo szybkie wykonywanie ćwiczeń pomiędzy rozłożonymi poprzeczkami drabinek sprawiało sporo kłopotów. Zajęcia wymagały niebywałej koncentracji i koordynacji. – W świecie zawodniczym ten rodzaj treningu często określany jest mianem upadlania zawodnika. Ujawnia on niezgrabność i niedoskonałości w koordynacji ruchowej – wyjaśnia Mariusz Cieśliński.

Mistrz sztuk walk przyznał, że po swoim debiutanckim „Projekcie Wojownik” w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie nie mógł się doczekać kolejnego wyjazdu do wojska. Później prowadził jeszcze zajęcia w 22 Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej i jak zapewnia, szkolenie w AWL nie jest jego ostatnim kontaktem z żołnierzami. – Wielu uczestników projektu przyjeżdża na zajęcia kolejny raz. Można powiedzieć, że stworzyła się już taka wojownicza rodzina, lubiąca się spotykać na macie. Uważam się za członka tej rodziny – podsumował sportowiec.

– Udział w zajęciach Projektu Wojownik to wielka frajda. Mogę podpatrywać światowej klasy zawodników i trenować z nimi. Takich zajęć podczas studiów powinno być znacznie więcej – mówi st. szer. pchor. Michał Kowal, student trzeciego roku kierunku dowodzenie pododdziałami zmechanizowanymi. Przyszły oficer Wojska Polskiego od ośmiu lat trenuje karate. Jak przyznał, podczas studiów w AWL jego zainteresowania ewaluowały w kierunku walki uniwersalnej, czyli mieszanych sztuk walk i pod tym kątem chce się dalej rozwijać.

– Kiedyś uczyliśmy podchorążych tylko wybranych elementów judo czy krav magi. Teraz nasi słuchacze chcą więcej. Interesują ich mieszane sztuki walki. „Projekt Wojownik” wychodzi na przeciw tym oczekiwaniom – skomentował zajęcia ppłk dr Mirosław Meńkarski, p.o. kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu. Szef sportu AWL dodał, że dwudniowe zajęcia prowadzone przez utytułowanych mistrzów sztuk walki były dla podchorążych uczelni doskonałą okazją dla zdobywania nowych doświadczeń i integracji z miłośnikami sztuk walk z innych jednostek wojskowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Marek Kańtoch, szer. pchor. Daniel Dominiak, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Stocznia: budujemy zgodnie z planem
 
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Następca RPG-7
PGZ pomaga w walce z epidemią
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Edukacja na platformie
Granice pod kontrolą podhalańczyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Ochotnik do Polski
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Policja i wojsko kontra COVID-19
Defense Without Politics
Certyfikacja na „Tarczowni”
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Logistycy transportują środki ochronne
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Trzy cele na ścieżce
Rakiety w celu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Medycy WOT kontra COVID-19
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
PKW Orlik na półmetku
Iran uderza w USA
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Początek katyńskiej zbrodni
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żadnej kapitulacji
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nowa misja polskich żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sześć dekad pod wirnikiem
Nowy wiceminister w MON
Bomby w Odrze
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Dwa oblicza agenta wywiadu
Wojskowi medycy w gotowości
Obradowała Rada Gabinetowa
Poprad w kolejnej jednostce
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO