moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W MON o polsko-słowackiej współpracy

To pierwsza zagraniczna delegacja po zniesieniu obostrzeń związanych z koronawirusem w Ministerstwie Obrony Narodowej. Szef resortu Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim słowackim odpowiednikiem Jaroslavem Naďem. Tematem obrad była między innymi współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także wspólne szkolenia sił powietrznych obu państw. 

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zaprosił do siedziby resortu Jaroslava Nad’a, swojego odpowiednika ze Słowacji. Była to pierwsza zagraniczna delegacja w MON po zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. – To ważny sygnał podkreślający bliskie relacje między naszymi państwami – mówił podczas konferencji prasowej Mariusz Błaszczak. – Od wielu lat Polskę i Słowację łączą bardzo przyjazne relacje. Budujemy wspólny system obronny, który gwarantuje bezpieczeństwo naszych państw, ale także w całej wschodniej flance NATO – dodał.

Szef MON przypomniał, że Polska i Słowacja tworzą Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO, są członkami Grupy Wyszehradzkiej, NATO i Unii Europejskiej. – To są bardzo silne więzy, a naszym zadaniem, jako ministrów obrony narodowej, jest umacnianie tych relacji, bo razem jesteśmy silniejsi, razem jesteśmy bezpieczniejsi – zaznaczył minister Błaszczak.

Jaroslav Nad’, który funkcję ministra obrony Słowacji pełni od marca tego roku, przypomniał, że niedawno w Polsce gościł premier Słowacji Igor Matovicz, minister spraw zagranicznych Ivan Korčok, teraz przyszedł czas na szefa słowackiego resortu obrony narodowej. – Cenię sobie fakt, że jestem pierwszym gościem w polskim ministerstwie po epidemii. To świadczy o tym, że nasze kontakty są bardzo dobre – podkreślił. Mówił także o świetnej dotychczasowej współpracy między innymi w CEK NATO czy podczas współdziałania jednostek specjalnych obu państw.


Film: MON

Natomiast tematem dzisiejszych obrad była przede wszystkim współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której Polska od 1 lipca przewodniczy. Chodziło między innymi o współpracę dotyczącą zwalczania skutków epidemii koronawirusa, działania kryzysowe i rolę w nich wojsk obrony terytorialnej, a także tworzenie Grupy Bojowej Unii Europejskiej, która ma rozpocząć swój dyżur za trzy lata.

Podczas spotkania Mariusz Błaszczak i Jaroslav Nad’ podpisali także porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy między siłami powietrznymi obu państw. Chodzi przede wszystkim o realizację wspólnych szkoleń i ćwiczeń, a także zadań stojących przed członkami NATO. – To porozumienie jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa naszego regionu – podkreślił minister obrony Słowacji.

Minister obrony Słowacji zostanie w Polsce do piątku. W programie jego wizyty, oprócz spotkania ze swoim polskim odpowiednikiem, znajduje się także wizyta w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także w Bydgoszczy i Krakowie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Panczeniści na podium w Hamar
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Niebo pod osłoną
Plan na WAM
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Pancerniacy jadą na misję
Kto zostanie Asem Sportu?
Snowboardzistka i pływacy na medal
The Taste of Military Service
„Burza” nabiera kształtów
Sojusznicza obrona
Odpalili K9 Thunder
Gala Boksu na Bemowie
Kolejne AW149 nadlatują
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Piątka z czwartego wozu
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Paczka dla bohatera już w drodze!
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wisła dopłynęła
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Gdy ucichnie artyleria
Dzień wart stu lat
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Przygotowani na każdy scenariusz
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
W hołdzie poległym
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Koniec bezkarności floty cieni?
Najdłuższa noc
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Astronauta w Szkole Orląt
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Przełomowy czas dla WZL-2
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Historyczna „Wisła”
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Mundurowi z benefitami
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Noc na „pasku”
Wojsko ma swojego satelitę!
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Combat 56 u terytorialsów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski Rosomak dalej w produkcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO