moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Błaszczak dziękuje medykom

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotkał się dziś w Puławach z wojskowymi lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi i laborantami, którzy angażują się w walkę z koronawirusem. – Najgorszy czas epidemii za nami, ale to wasz wysiłek sprawił, że nasza ojczyzna nie została dotknięta epidemią tak silnie jak inne państwa europejskie – mówił minister.

Szef MON przypomniał także, że wojsko zaangażowało się w walkę z COVID-19 już na samym początku epidemii, a jednym z pierwszych zadań, jakie realizowało, była ewakuacja polskich obywateli z Wuhan. – Ci obywatele naszego kraju trafili do wojskowego szpitala we Wrocławiu. Tam odbyły się badania, tam odbyła się kwarantanna, wszystko zakończyło się dobrze – mówił. To dzięki umiejętnościom i profesjonalizmowi, ale także dzięki państwa ofiarności te zdarzenia tak przebiegały – mówił podczas spotkania.

Minister zwrócił uwagę, że w operacji przeciwepidemicznej bardzo ważną rolę odegrały wojskowe laboratoria, w których do tej pory wykonano ponad 33 tys. testów diagnostycznych na SARS-CoV-2. Jednym z wyróżniających się tego typu ośrodków jest właśnie mieszczący się w Puławach Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych. Jednostka ta niedawno otrzymała m.in. specjalistyczne urządzenie diagnostyczne COBAS 6800, umożliwiające diagnostykę różnorodnych czynników biologicznych, wirusowych i bakteryjnych. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie 96 testów różnego rodzaju w trzy i pół godziny.

Ale to nie wszystko. Do działań mających na celu powstrzymanie epidemii przez cały czas jest zaangażowanych 14 wojskowych szpitali, pięć ośrodków medycyny prewencyjnej oraz Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii.

Minister mówił także o tym, że wojskowa służba zdrowia cały czas się rozwija. Jako przykład podał zwiększającą się liczbę studentów na wojskowych uczelniach medycznych – z 50 osób na pierwszym roku studiów w 2015 roku do 150 obecnie. – Po ukończeniu studiów staną się oni oficerami Wojska Polskiego i lekarzami, którzy będą pomagać potrzebującym, jeśli zajdzie taka potrzeba – podkreślił. – To niezwykle ważne, aby potencjał, jakim dysponuje Wojsko Polskie, został wykorzystany do niesienia pomocy potrzebującym – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Francuska tarcza dla NATO
Polski sukces w Duńskim Marszu
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Francuski most na Odrze
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Pierwsze oderwanie od ziemi
Taktyka „stopniowego oślepiania”
NATO coraz silniejsze
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Centrum wsparcia dla AH-64E
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Apache’e kontra drony
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Czas nadziei, czas pokoju
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Ratunek na szczycie
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Historyczny triumf terytorialsa
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Polsko-estoński sojusz
Latający Wartownik dla polskiego wojska
PKW Irak ewakuowany
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Kompetencje warte ponad milion dolarów
„Ślązak” w warsztacie
Od wirówki do lotu Gripenem
Testy autonomicznego Black Hawka
AWL stawia na rozbudowę
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wypadek w PKW UNIFIL
Ratunek pod ostrzałem
Piekło „Pługa”
Buty żołnierzy po nowemu
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
GROM pod nowym dowództwem
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polska buduje przewagę w kosmosie
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Odnaleźć zaginionych
Szkoła pilotów FPV
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
A może studia na WAT?
Nie tylko błękitne berety
Patrol z Syriusza
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO