moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19

Ponad 90 testów dziennie na obecność koronawirusa wykonują analitycy z mobilnego laboratorium rozpoznania biologicznego. Wojskowe laboratorium kontenerowe jest częścią Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. To jedyne tego typu pododdziały w Polsce. – Wspieramy system diagnostyczny w czasie epidemii COVID-19. Badamy próbki cywilów i żołnierzy – mówią laboranci.

Dwa tygodnie temu minister obrony Mariusz Błaszczak, mówiąc o zaangażowaniu wojska w walkę z epidemią koronawirusa, zapowiedział działanie specjalnej jednostki diagnostycznej. „Pracę rozpoczyna przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie” – napisał w mediach społecznościowych szef MON. Trwają prace nad uruchomieniem drugiego kontenerowego laboratorium.

– Mobilne laboratoria kontenerowe to wyposażenie jednego z pododdziałów Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. Centrum jest jedyną w kraju jednostką wyposażoną w taki sprzęt – mówi ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego RSZ.

REKLAMA

W mobilnych laboratoriach pracują żołnierze i cywile. Są to specjaliści m.in. z dziedziny biologii molekularnej, analityki medycznej czy epizoocjologii (epidemiologia zwierząt).

Jedno mobilne laboratorium to jeden kontener, który można przewieźć w dowolne miejsce i bardzo szybko przygotować do pracy. Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ pozyskało kontenery, które zostały wyposażone i przygotowane do działania w 2012 roku. Od tego czasu personel zatrudniony do pracy w laboratoriach mobilnych i laboratorium stacjonarnym CRESZ prowadził różnego rodzaju badania środowiskowe, m.in. dotyczące oceny ryzyka narażenia polskich żołnierzy na choroby przenoszone np. przez komary czy kleszcze. Jednak obecnie w związku z rozprzestrzeniającą się w kraju epidemią szef MON postawił Centrum nowe zadanie.

Zgodnie z decyzją ministra obrony, w czasie epidemii COVID-19 powodowanej przez wirusa SARS-CoV-2, personel wydzielony do pracy w laboratorium mobilnym jest wsparciem cywilnej służby zdrowia. Pracuje na rzecz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Bada próbki osób, od których został pobrany materiał i dostarczony do WSEE w Warszawie. Nie ma znaczenia, czy są to żołnierze czy cywile. W czasie badań specjaliści wykorzystują sprzęt do diagnostyki molekularnej, czyli aparat Real-Time PCR – CFX96 oraz urządzenia do izolacji kwasów nukleinowych. – Mamy także komory laminarne oraz wyposażenie niezbędne do klasycznej diagnostyki mikrobiologicznej. Jedno laboratorium może jednocześnie wykonać analizę 96 próbek. Takie badanie zajmuje kilka godzin – wyjaśniają pracownicy CRESZ.
W przypadku diagnozowania COVID-19 materiałem do badań jest przede wszystkim wydzielina z nosogardzieli, wymazy z gardła oraz aspiraty z różnych odcinków dróg oddechowych.

Mobilne laboratorium Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ to nie jedyna wojskowa jednostka medyczna zaangażowana w walkę z koronawirusem. Testy na obecność koronawirusa wykonuje także Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach, należący do Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Wsparciem dla publicznego systemu opieki zdrowotnej są także wojskowe szpitale i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. W każdym województwie działają także wojskowe zgrupowania zadaniowe, które mogą być wsparciem dla Ministerstwa Zdrowia. Cywilna służba zdrowia może skorzystać m.in. z kilkudziesięciu pojazdów sanitarnych i busów wojskowych, 10 zespołów dezynfekcyjnych, a także z pomocy mobilnych zespołów medycznych, które tworzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy. W nagłych przypadkach do dyspozycji pozostają również siły lotnictwa – samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DGRSZ, MON

dodaj komentarz

komentarze


Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
 
Kabina do zadań specjalnych
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Aviation Detachment” w Łasku
Sonary dla śmigłowców ZOP
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Bohaterska obrona wzgórza 385
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Szybciej do wojska
Nowe sanitarki dla wojska
Defender 2020: Symulator Pioruna
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Kraby kontra okręt
Wojsko przeciw wirusowi
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
F-16 kończą misję w Estonii
Szybsza droga do armii zawodowej
Polak z Medalem NATO
Druga kariera byłych żołnierzy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ogień w natarciu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
16 Dywizja najlepsza!
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Święto terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Zamek na poligonie
Polsko-amerykańska współpraca
Medycy po unitarce
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
„Kaper” przeciw terrorystom
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Laserowa artyleria US Army
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Ochotnik do Auschwitz
Kaprale po Legii Akademickiej
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zaplecze dla Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO