moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze w sztafecie pomocy

10 pompek lub przysiadów, do tego minimum 5 zł wpłaconych na rzecz chorującego  dziecka oraz nominowanie kolejnych osób, by dołączyły do sztafety pomocy. Tak wygląda akcja „Gaszyn Challenge”, której celem jest finansowe wsparcie leczenia najmłodszych pacjentów. Filmy z „pompowania” umieszcza w Internecie już cała Polska, także żołnierze.

Akcja „Gaszyn Challenge” zaczęła się niepozornie. W lutym mieszkańcy Galewic rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na terapię genową dla niespełna dwuletniego Wojtusia Howisa, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Inicjatywę szybko podchwycili mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Na drodze do uzbierania 9 mln zł na leczenie chłopca stanęła jednak pandemia COVID-19. Odwołane zostały plenerowe imprezy i wydarzenia mające wspomóc zbiórkę. Wtedy Marcin Topór, strażak OSP z Gaszyna, wpadł na pomysł, by akcję charytatywną przenieść do Internetu. Nagrał film, jak robi 10 pompek i nominuje do wyzwania kolejne osoby. Wpłacił też pieniądze na leczenie chłopca. Tak ruszyła lawina pomocy. W drugim tygodniu zabawy udało się uzbierać ponad 50 tys. zł.

Dziś „pompuje” już cała Polska. Zasady wyzwania są proste: trzeba zrobić 10 pompek lub przysiadów, wpłacić minimum 5 zł na rzecz chorego dziecka (lub 10 zł, jeśli zrezygnuje się z wyzwania), a potem nominować kolejne osoby, które w ciągu 48 godzin muszą wykonać zadanie. Filmy, na których wskazani do wyzwania ćwiczą, umieszczane są w Internecie. Akcja szybko zyskała na popularności. Cały czas dołączają do niej kolejni ochotnicy. Wśród nich są ludzie kultury i sportu, przedstawiciele urzędów i instytucji, placówek oświatowych, funkcjonariusze, a także żołnierze. – Nie spodziewałem się, że akcja zyska taki zasięg, do tego w tak krótkim czasie. Gdy ją rozpoczynałem, wiedziałem tylko, że wyzwanie na pewno podejmą moi koledzy strażacy. Potem, gdy dołączały kolejne osoby, w tym także mundurowi, byłem dumny, bo potrafimy pokazać, że każdy spośród nas może być superbohaterem, nawet jeśli nie ma peleryny – zauważa Marcin Topór, pomysłodawca „GCh”.

REKLAMA


Film: 8 FOW

Wojtuś już uzbierał potrzebną na leczenie kwotę, ale sukces akcji sprawił, że zaczęto wspierać też inne chore maluchy. – Założyliśmy 17 skarbonek dla dzieci chorujących na SMA oraz sześć, które borykają się z innymi problemami zdrowotnymi – mówi Marcin Topór.

W pomoc dla dzieciaków włączyli się także żołnierze Wojska Polskiego, m.in. z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 62 Batalionu Lekkiej Piechoty z Radomia, Żandarmerii Wojskowej, 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej. „Pompują” też siły powietrzne, w tym żołnierze i pracownicy baz lotnictwa taktycznego: 22. w Malborku i 31. w Poznaniu-Krzesinach. W tym tygodniu na wyzwanie studentów z Wojskowej Akademii Technicznej oraz 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego odpowiedzieli podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej. Do robienia pompek stanęło 100 przyszłych żołnierzy zawodowych. – Od 95 lat nasza uczelnia kształci, szkoli i przygotowuje kolejne kadry żołnierzy. Nasi podchorążowie potrafią latać, zarządzać ruchem lotniczym i żyć lotnictwem na co dzień. Ale potrafią też pomagać i dziś to robimy, biorąc udział w „Gaszyn Challenge” – tłumaczy na filmie gen. bryg. pil Piotr Krawczyk, rektor-komendant LAW, który poprowadził ćwiczenie, a do wyzwania nominował dowództwo 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 1 Bazę Lotnictwa Transportowego.

W akcję wparcia najmłodszych włączyli się też lotnicy z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, żołnierze Formozy, kadra i kadeci Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, jednostki Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także Wojskowe Centrum Geograficzne z Warszawy, które do nagrania „challengu” obok zwykłych kamer, wykorzystało także drony. Pompki robili także żołnierze Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, którzy nominację otrzymali m.in. z WKU z Bielska-Białej. – Nasz „Gaszyn Challenge” dedykowaliśmy 15-miesięcznemu Kajtkowi choremu na SMA, który pilnie potrzebuje pomocy. Dla każdego z nas taka wpłata w ramach wyzwania jest niewielka, ale już wszystkie razem dają realną możliwość działania i planowania leczenia. Wierzę w to, że wszystkim pomożemy, a w przyszłości spotkamy się gdzieś w Polsce na przysiędze wojskowej. Serdecznie zachęcam wszystkich do wspierania tego typu inicjatyw – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Dotychczas w ramach „GCh” udało się zebrać ponad 4,2 mln zł. – Jest to jednak kwota uzbierana wyłącznie na założonych przez nas „skarbonkach”. Myślę, że drugie tyle osoby biorące udział w wyzwaniu wpłaciły na strony konkretnych zbiórek – mówi Marcin Topór. I dodaje, że zapał i chęci do pomagania na pewno zostaną wykorzystane. Trwają bowiem przygotowania do założenia fundacji.

Lista dzieci, którym można pomóc, oraz informacje o akcji znajdują się na stronie www.napompowani.com

Paulina Glińska

autor zdjęć: 9 BKPanc, 31 blt

dodaj komentarz

komentarze


10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Chwała powstańcom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Not Contaminated With Routine
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Cud Piłsudskiego
Lato z czerwonym terrorem
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Strzelnice dla terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Polsko-amerykańska współpraca
Wojskowy Hot450Challenge
F-16 kończą misję w Estonii
Kurs dla saperskich ekspertów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Skok na głęboką wodę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Hekatomba na Woli
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ukraiński kurs na Zachód
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Galicyjskie przesilenie
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Laserowa artyleria US Army
Druga kadencja prezydenta Dudy
Kierunek: misja
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Łączność: fundament operacji specjalnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO