moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zestawy niskopodwoziowe dla czołgów

Polska armia chce kupić 109 zestawów niskopodwoziowych, składających się z ciągnika i przyczepy, do transportu czołgów z rodziny Challenger i Leopard oraz ciężkich pojazdów gąsienicowych. Minimalna oczekiwana ładowność przyczepy to 60 ton. Firmy zainteresowane przetargiem, ogłoszonym w tej sprawie przez Inspektorat Uzbrojenia MON, mają czas do 16 czerwca na składanie ofert handlowych.

Muszą mieć ładowność co najmniej 60 ton i być przystosowane do przewozu czołgów z rodziny Challenger i Leopard (czołgi Challenger są o dwa metry dłuższe od Leopardów) oraz pokonywania przeszkód wodnych o głębokości minimum 750 mm. Wszystkie koła zestawów powinny być wyposażone we wkładki umożliwiające jazdę bez powietrza, a ciągnik siodłowy powinien posiadać napęd na wszystkie koła. I choć kabina kierowcy musi mieć dwa miejsca siedzące, to pożądane jest, aby były trzy takie miejsca.

Polska armia chce kupić w najbliższym czasie kolejną transzę zestawów niskopodwoziowych do transportu czołgów i ciężkich pojazdów gąsienicowych. Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił kilka dni temu w tej sprawie stosowny przetarg. Firmy zbrojeniowe, które są zainteresowane dostarczeniem siłom zbrojnym 109 zestawów (31 jako zamówienie gwarantowane oraz 78 jako opcja), mają czas do 16 czerwca br. na składanie ofert handlowych.

Jeżeli przetarg nie będzie miał opóźnień, umowa na dostawę zestawów niskopodwoziowych powinna zostać podpisana na przełomie roku. Nie wiadomo dokładnie ile polska armia będzie musiała zapłacić za sprzęt. Jeżeli jednak jego cena nie będzie się zbytnio różnić od ostatniego kontraktu, to będzie to około 600 mln złotych.

Poprzednią umowę, o wartości 126 mln złotych, na dostawę do 2022 roku 14 zestawów jako zamówienie gwarantowane oraz dziewięciu jako opcja (plus trzy ciągniki), polska armia podpisała z firmą Jelcz w ubiegłym roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Sportowe jubileusze
Święto DGRSZ
Apetyt Smoka rośnie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Królestwo pojazdów
Premier powołał nową wiceminister obrony
AMW oferuje mieszkania
Śmierć w sercu Azji
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Równanie z „Iksem”
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Polski wkład w operację „Overlord”
Mundur, medale i duma
Kraków zaprosił weteranów
Zełenski traci Order Orła Białego?
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Orka tuż, tuż
Trening działań połączonych
Podchorążowie w dżungli
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Marsz gąsienicowych kolumn
Lotnicze święto w Lesznie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stała baza wojsk USA w Polsce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Na granicy stratosfery
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Wsparcie ma znaczenie
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Minister obrony RFN w Polsce
Koło zamachowe gospodarki
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podróż w ciemność
Pancerny Poznań
Polska szykuje się do produkcji Panter
Na straży nieba
Umowa na pociski do Patriotów
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Innowacje dla bezpieczeństwa
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Generał z cienia
Krok w stronę pokoju
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
„Strzała weterana” spaja środowisko
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Zbrodnicza farsa
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
F-35 Changes Everything
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Ważne decyzje w Brukseli
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO