moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Programiści w walce z koronawirusem

W weekend odbył się największy w Europie maraton programowania. Podczas HackYeah eksperci związani z cyberbezpieczeństwem opracowywali rozwiązania, które przyczynią się do walki z epidemią koronawirusa. Ci, którzy poradzili sobie z tymi zadaniami najlepiej otrzymali nagrody. Wśród wyróżnionych znalazł się zespół reprezentujący NCBC i WAT.

HackYeah to największy stacjonarny maraton programowania w Europie. Jednak tym razem (w weekend odbyła się trzecia edycja wydarzenia) z uwagi na epidemię koronawirusa organizator zdecydował się przeprowadzić wydarzenie on-line. – Uczestnicy mieli za zadanie opracować rozwiązania, które mogłyby pomóc w walce z koronawirusem lub skutkami epidemii, na przykład tymi związanymi ze spowolnieniem gospodarczym. Co istotne, na opracowanie rozwiązań, każdy zespół miał tylko 40 godzin – wyjaśnia kpt Dawid Bugajewski z Centrum Projektów Informatycznych (jednostka podporządkowana Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni).

Wyzwanie podjęło sto zespołów. Ich członkowie rywalizowali w pięciu kategoriach: bezpieczeństwo w czasach epidemii; biznes, nauka, technologia podczas kryzysu; handel internetowy i logistyka; edukacja i rozrywka, a także kategoria ogólna, czyli tzw. freestyle. Pięć drużyn z każdej kategorii, które poradziły sobie z zadaniami najlepiej, zostało zakwalifikowanych do finału. Przedstawiciel każdego zespołu miał 10 minut, aby przedstawić swój projekt i odpowiedzieć na pytania jury.

REKLAMA

W każdej kategorii sędziowie przyznali nagrody główne w wysokości 10 tysięcy złotych, a także po dwa wyróżnienia w wysokości pięciu tysięcy. W kategorii „Bezpieczeństwo” na podium znalazł się między innymi zespół „Cyber Hussars”, który tworzyli eksperci z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Drużyna wojskowych podczas maratonu pracowała nad aplikacją Health Environment for Living in Pandemia (H.E.L.P.), która ma wykrywać ogniska występowania COVID-19 i ostrzegać użytkowników o możliwości zakażenia. – To aplikacja, którą opracowaliśmy już jakiś czas temu. Podczas Hack Yeah wzbogaciliśmy ją o nowe funkcjonalności, między innymi rozwinęliśmy moduł analityczny i poprawiliśmy jej wygląd – mówi płk dr Mariusz Chmielewski z WAT. Za to rozwiązanie, drużyna otrzymała wyróżnienie.

Jednak udział w konkursie, to nie jedyne zaangażowanie wojskowych ekspertów w HackYeah. Specjaliści z NCBC pełnili też rolę mentorów podczas wydarzenia. – Uczestnicy za pośrednictwem komunikatora internetowego mogli konsultować się z nami i w razie wątpliwości zadawać pytania dotyczące realizowanych przez siebie projektów. Rola w jakiej występowaliśmy była wymagająca, bo musieliśmy odpowiadać na pytania dotyczące zadań ze wszystkich kategorii i to w czasie rzeczywistym – wyjaśnia płk Mariusz Krawczyk z Centrum Operacji Cybernetycznych, pełniący w konkursie funkcję mentora.

Podczas hakatonu, odbył się też wykład Tadeusza Harli z NCBC na temat zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników w sieci podczas epidemii COVID-19. – Ekspert zaprezentował słuchaczom metody, jakimi w czasie epidemii posługują się przestępcy, aby wyłudzić od np. dane osobowe lub pieniądze. Ten wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – przekonuje przedstawiciel NCBC.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Partyzanci rozgromili ubeków
Tryumf pod Czarnobylem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Gotowi na „Defendera”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pracowity tydzień flotylli
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Sukcesy sportowców w mundurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Patrioty z polskimi przyczepami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Poszukiwania Magneto
Na zakupy do sklepu AMW
Army of Medics
MBDA w walce o „Narew”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Armia medyków
F-16 kończą misję w Estonii
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Nowy wiceminister w MON
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Podchorążowie za sterami Bielików
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rubiny w walce z epidemią
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Woda z Odry zdatna do picia
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Trening przed misją
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na misjach święta inne niż zwykle
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO walczy z koronawirusem
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Amerykanie odmładzają F-16
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Online z mistrzami sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pilot F-16 oślepiony laserem
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Odpowiedz na alarm
Wojsko przeciw wirusowi
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO