moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem

Występowanie gorączki, duszności czy kaszlu to pytania, na które odpowiadają użytkownicy aplikacji „COVID-19” opracowanej w Wojskowym Instytucie Medycznym. Odpowiedzi trafiają do WIM i jeśli wyniki będą niepokojące, system ostrzeże o tym lekarzy. „COVID-19” przeznaczony jest dla pracowników i pacjentów WIM, którzy zostaną skierowani na kwarantannę związaną z koronawirusem.

– Przebieg kliniczny zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza utajony jego początek, skłaniają do skrupulatnego monitorowania samopoczucia w poczuciu bezpieczeństwa całej wspólnoty – mówi gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Generał dodaje, że taki sposób postępowania daje szansę na ujawnienie pierwszych objawów zakażenia oraz ograniczenie ryzyka jego dalszej transmisji.

W tym celu w WIM opracowano i wdrożono Medyczną Kartę Samokontroli, czyli aplikację „COVID-19”. – System skierowany jest do naszych pracowników i pacjentów, którzy zgłoszą się do szpitala i zostaną skierowani na domową kwarantannę związaną z koronawirusem – tłumaczy płk dr inż. Piotr Murawski, szef Oddziału Teleinformatyki WIM i autor aplikacji. Tacy pacjenci zostaną wpisani do systemu razem z informacjami, na co chorują i jakie mają objawy oraz otrzymają link do pobrania aplikacji, który pozwoli im pozostać pod nadzorem lekarzy.

REKLAMA

Jak działa „COVID-19”? Aplikacja jest prosta w obsłudze. Po jej pobraniu i zainstalowaniu każdy użytkownik jest identyfikowany przez numer telefonu komórkowego oraz indywidualne hasło. Potem regularnie raz na dobę wypełnia krótką ankietę odpowiadając na osiem pytań dotyczących samopoczucia. Wśród nich jest np. pytanie o temperaturę, występowanie duszności, bólu głowy czy kaszlu. – Jeśli ktoś zapomni o wypełnieniu ankiety, na telefon komórkowy, przyjdzie sms przypominający mu o tym obowiązku – podaje płk Murawski.

Odpowiedzi trafiają do ekspertów z działu epidemiologii WIM. Tam są automatycznie analizowane i jeśli wyniki będą niepokojące, system ostrzeże o tym lekarzy. Mogą wtedy zareagować i np. zmienić ustawienia aplikacji, aby użytkownik musiał odpowiadać na pytania kilka razy dziennie. Dzięki temu można dokładniej monitorować jego stan. Lekarze mogą też od razu zadzwonić do użytkownika z dalszymi pytaniami lub zdecydować o potrzebie hospitalizacji i wysłać po niego karetkę.

– Zadaniem aplikacji jest wzmocnienie naszej samokontroli i wspomaganie diagnostyki, aby dzięki regularnym odpowiedziom na pytania nie przeoczyć któregoś z ważnych symptomów choroby i ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – wyjaśnia płk Murawski.

„COVID-19” może zostać pobrany na komputer z systemem Windows lub telefon z androidem. Uruchomiona będzie również wersja na iOS. Na razie aplikacja działa od tygodnia i zarejestrowanych jest w niej 785 pracowników WIM. – Docelowo obejmiemy nią wszystkich, czyli ponad 3 tys. pracowników, a także naszych stałych dostawców i partnerów oraz pacjentów – wylicza szef Oddziału Teleinformatyki WIM. Jak zapewnia, udostępniane przez użytkowników aplikacji dane są bezpieczne. Informacje przesyłane są za pośrednictwem szyfrowanego łącza i udostępniane wyłącznie działowi epidemiologii WIM.

Gen. Gielerak podkreśla, że sprawność systemu zależy od jakości informacji, jakie zostaną do niego wprowadzone. – Wiarygodne dane, którymi są wszelkie odstępstwa od normalnego samopoczucia, są gwarantem wspólnego bezpieczeństwa w dobie towarzyszącego nam zagrożenia epidemicznego – dodaje dyrektor WIM.

AD

autor zdjęć: Wikipedia, WIM

dodaj komentarz

komentarze


Polskie porty bardziej otwarte
 
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Pracowity tydzień flotylli
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pilot F-16 oślepiony laserem
Rubiny w walce z epidemią
Poszukiwania Magneto
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Na zakupy do sklepu AMW
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Woda z Odry zdatna do picia
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Odpowiedz na alarm
Partyzanci rozgromili ubeków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Trening przed misją
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Armia medyków
Sukcesy sportowców w mundurach
Na misjach święta inne niż zwykle
Tryumf pod Czarnobylem
Army of Medics
Patrioty z polskimi przyczepami
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
NATO walczy z koronawirusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Amerykanie odmładzają F-16
Zwiadowcy trenują na Mazurach
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Gotowi na „Defendera”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
MBDA w walce o „Narew”
Podchorążowie za sterami Bielików

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO