moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków

Wojskowi ratownicy medyczni i żołnierze z wykształceniem medycznym będą mogli podczas epidemii koronawirusa wesprzeć cywilną służbę zdrowia – zdecydował dziś minister Mariusz Błaszczak. Wcześniej medycy w mundurze będą musieli ukończyć specjalne kursy. W najbliższych dwóch tygodniach przeszkolenie medyczne przejdzie też kilkanaście tysięcy żołnierzy.

Z każdym dniem zaangażowanie wojska w działania mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa jest coraz większe. Żołnierze dostarczają żywność osobom potrzebującym, udzielają wsparcia psychologicznego, pomagają w transporcie sprzętu medycznego. Współpracują też z innymi służbami mundurowymi, np. razem z policjantami biorą udział w patrolach, podczas których kontrolują przestrzeganie obostrzeń związanych z epidemią, a razem z pogranicznikami pełnią służbę na polskich granicach.

Wojskowi włączają się także w działania mające wesprzeć pracowników służby zdrowia. – Do pracy w cywilnych szpitalach zostało oddelegowanych 300 wojskowych ratowników medycznych – poinformował w czwartek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

REKLAMA

Szef MON podpisał decyzję o przeszkoleniu medycznym żołnierzy, którzy w razie potrzeby i w sytuacjach związanych z epidemią mogliby wspomóc cywilną służbę zdrowia. Chodzi tu o żołnierzy zawodowych posiadających wykształcenie medyczne (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny), żołnierzy z tytułem ratownika (po ukończonym kursie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy – KPP) oraz wojskowych bez wykształcenia medycznego. Ci ostatni mieliby się zająć wsparciem działań w obszarze medycznym. – Planujemy, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni przeszkolenie medyczne mające przygotować do działania w warunkach epidemii przejdzie kilkanaście tysięcy żołnierzy. Gdy zajdzie potrzeba, będą oni w gotowości do wsparcia medyków w opiece nad pacjentami zarażonymi koronowirusem. Ratownicy medyczni przejdą z kolei kursy specjalistyczne – mówił szef MON.

Szkolenia w jednostkach wojskowych mają zostać przeprowadzone z wykorzystaniem form nauki na odległość (e-learning) przy wsparciu instruktorów z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Żołnierze zostaną zapoznani m.in. z podstawowymi informacjami dotyczącymi SARS-CoV-2 oraz choroby COVID-19, aktualnymi wytycznymi organów Wojskowej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zasadami posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej. Tematyka szkolenia obejmie też zasady organizacji pracy personelu medycznego oraz udzielania pomocy medycznej w środowisku niebezpiecznym, czyli potencjalnie zagrożonym występowaniem wirusa SARS-CoV-2.

Żołnierze wchodzący w skład personelu medycznego zostaną też przeszkoleni w zakresie pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W razie potrzeby będą mogli wesprzeć w tym zakresie organy Inspekcji Sanitarnej.

Nie jest to pierwsze wsparcie, jakiego wojsko udziela cywilnej służbie zdrowia. Kilka dni temu terytorialsi zostali skierowani do pomocy pracownikom placówek medycznych przy pobieraniu wymazów od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Część wojskowych z OT pomaga przy produkcji środków ochrony indywidualnej, m.in. w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych, oraz w transporcie tych środków do szpitali. W gotowości jest także około 150 podchorążych z Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szef MON zdecydował również, że do dyspozycji cywilnych lekarzy jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Patrioty z polskimi przyczepami
 
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Ostatnie prace przed „Defenderem”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Armia medyków
MBDA w walce o „Narew”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pilot F-16 oślepiony laserem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
NATO walczy z koronawirusem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
F-16 kończą misję w Estonii
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Partyzanci rozgromili ubeków
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Widzieć i nie być widzianym
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Woda z Odry zdatna do picia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Polskie porty bardziej otwarte
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Obradowała Rada Gabinetowa
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Specjalsi świętują
Co z tegorocznym MSPO?
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Army of Medics
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pracowity tydzień flotylli
Poszukiwania Magneto
Rubiny w walce z epidemią
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Online z mistrzami sportu
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gotowi na „Defendera”
Sukcesy sportowców w mundurach
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Podchorążowie za sterami Bielików
Na zakupy do sklepu AMW
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO