moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Granice pod kontrolą podhalańczyków

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to kolejna jednostka Wojska Polskiego zaangażowana w walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają policjantów podczas kontroli osób przebywających w kwarantannie i ramię w ramię z pogranicznikami dbają o bezpieczeństwo polsko-czeskiej granicy. Podczas jednego z patroli wojskowi udzielili pomocy bezdomnemu, który miał atak padaczki.

W związku z epidemią koronawirusa od kilku tygodni granice Polski są zamknięte. O to, aby nikt nie próbował ich nielegalnie przekroczyć, dba między innymi wojsko. Na granicę polsko-czeską zostali skierowani żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. – Podhalańczycy z 22 Batalionu Piechoty Górskiej zabezpieczają zamknięte z powodu epidemii koronawirusa przejścia graniczne w powiatach ząbkowickim i kłodzkim. Stacjonują na 16 posterunkach, które są ulokowane na odcinku o długości 203 kilometrów – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze stacjonują na granicy od 17 marca. – W dniu zamknięcia granicy na przejściach wciąż pojawiało się wiele osób, które nie zdawały sobie sprawy, że nie mogą jej przekroczyć. Wszystkie były kierowane do jedynego czynnego przejścia, które mieści się w Kudowie-Zdroju – dodaje oficer. Zaznacza także, że dziś sytuacja się unormowała, jednak cały czas zdarzają się próby nielegalnego przekroczenia granicy. – Żołnierze kilkakrotnie zatrzymali śmiałków, którzy mimo obowiązujących zakazów, usiłowali przedostać się do Polski lub Czech przez tzw. zieloną granicę, czyli nielegalnie. Takie osoby były natychmiast przekazywane funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy prowadzili dalsze czynności – wyjaśnia major.

REKLAMA

Wojskowi dbają o bezpieczeństwo nie tylko na posterunkach granicznych. Żołnierze stacjonujący w Lądku-Zdroju ruszyli z pomocą bezdomnemu mężczyźnie, który miał atak padaczki. – Zabezpieczyli chorego, by nie zrobił sobie krzywdy, a kiedy atak ustąpił obrócili go do tzw. pozycji bocznej ustalonej, cały czas kontrolując oddech poszkodowanego. Opiekowali się nim, dopóki na miejscu nie pojawiło się pogotowie ratunkowe – dodaje rzecznik.

Patrolowanie granic to nie jedyne zadanie, jakie otrzymali podhalańczycy w związku z panującą epidemią. Żołnierze z 21 BSP wspólnie z policjantami opiekują się też osobami, które są objęte kwarantanną. – Żołnierze i policjanci kontrolują osoby przebywające na terenie sześciu miast. Do tej pory, nie zdarzyło się, aby nie zastali objętego kwarantanną w miejscu, w którym powinien przebywać. Nikogo też nie dziwi fakt, że kontrolą zajmują się wojskowi. Polskie społeczeństwo jest bardzo odpowiedzialnie podchodzi do kwestii związanych z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa – podsumowuje mjr Lipczyński.

Żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej nie pozostali też obojętni wobec trudnej sytuacji, jaka panuje w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Z powodu malejących zapasów krwi postanowili zorganizować jej zbiórki. Odbyły się one w 11 garnizonach podległych dywizji. Dzięki temu ponad 300 żołnierzy tylko w jeden dzień oddało łącznie 140 litrów krwi.

Kolejne rozkazy o zaangażowaniu jednostek z Żelaznej Dywizji do działań związanych z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa mają zapaść niebawem, dlatego żołnierze z 1 Brygady Pancernej i 19 Brygady Zmechanizowanej pozostają cały czas w gotowości do działania.

Wojsko Polskie jest zaangażowane w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem od kilkunastu dni. Żołnierze zajmują się patrolowaniem granic, opiekują się osobami starszymi, organizują transporty środków ochrony indywidualnej, płynów dezynfekcyjnych oraz żywności, szyją także maseczki. Dzisiaj w całym kraju w działania zaangażowanych jest 6350 żołnierzy i pracowników wojska, którzy korzystali z ponad 830 jednostek sprzętu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 21 BSP

dodaj komentarz

komentarze


Dodatki dla specjalsów po nowemu
 
Kaprale po Legii Akademickiej
„Aviation Detachment” w Łasku
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Medycy po unitarce
Zaplecze dla Rosomaków
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Szybsza droga do armii zawodowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowe sanitarki dla wojska
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ochotnik do Auschwitz
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Bohaterska obrona wzgórza 385
Polak z Medalem NATO
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Szybciej do wojska
Druga kariera byłych żołnierzy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wybuchowa edukacja
Kabina do zadań specjalnych
Ogień w natarciu
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Święto terytorialsów
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Kaper” przeciw terrorystom
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
16 Dywizja najlepsza!
Zamek na poligonie
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wojsko przeciw wirusowi
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Polsko-amerykańska współpraca
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kraby kontra okręt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO