moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Certyfikacja na „Tarczowni”

Musieli wykazać się wiedzą z zagadnień prawa międzynarodowego, poradzić sobie z demonstracjami niezadowolonych mieszkańców wioski i atakiem na patrol. Żołnierze z Zespołu Doradców, wchodzący w skład II zmiany PKW Liban, pomyślnie przeszli certyfikację. Jako specjaliści od współpracy cywilno-wojskowej CIMIC na misję wyjadą za dwa miesiące.

Do misji w Libanie szykuje się II zmiana PKW UNIFIL. Jej trzon stanowią żołnierze 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu Szczecińskiego i innych pododdziałów „Błękitnej Brygady”. W skład kontyngentu wchodzą także żołnierze służący w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. To Zespół Doradców, którzy na misji będą służyć w sekcji współpracy cywilno-wojskowej CIMIC (Civil-Military Cooperation).

Ci ostatni do wyjazdu na misje przygotowują się od stycznia. Przeszli już m.in. szkolenie strzeleckie, medyczne oraz te dotyczące postępowania z materiałami niebezpiecznymi. Mieli też zajęcia z terenoznawstwa i zagadnień Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych. Ale to nie wszystko. – Na misji sekcja CIMIC jest łącznikiem pomiędzy wojskiem a środowiskiem cywilnym. Żołnierze organizują spotkania z lokalnymi władzami oraz miejscową ludnością, realizują projekty pomocowe, organizują pomoc humanitarną, monitorują sytuację polityczno-ekonomiczną. To szereg wyzwań, które wymagają umiejętności komunikacji, negocjacji, porozumiewania się oraz doskonałej znajomości sytuacji geopolitycznej w rejonie misji – mówi ppor. Ewa Kózka, oficer prasowy kieleckiego centrum.

Dlatego żołnierze szkolili się również w zakresie negocjacji, mediacji i pracy z tłumaczem, poznawali zasady współpracy cywilno-wojskowej oraz funkcjonowania sekcji CIMIC. Doskonalili także działanie podczas patrolu.

Kilka dni temu, na pasie ćwiczeń taktycznych „Tarczownia”, żołnierze przeszli certyfikację. Podczas sprawdzianu musieli wykazać się wiedzą z zagadnień prawa międzynarodowego, ochrony ludności cywilnej, a także wykonać określone zadania – oparte na scenariuszach potencjalnych zdarzeń, z jakimi mogą się spotkać na misji. – Jednymi z wielu był np. atak na patrol przy użyciu improwizowanego ładunku wybuchowego oraz demonstracja niezadowolonej grupy lokalnej ludności. Żołnierze musieli udowodnić, że mają odpowiednie kompetencje, że znają procedury obowiązujące podczas misji ONZ i potrafią zareagować odpowiednio do sytuacji – dodaje ppor. Kózka.

Zdaniem przedstawicieli komisji, żołnierze poradzili sobie doskonale i potwierdzili swoją gotowość do wykonywania zadań. Tego samego zdania jest por. Marek Myszkowski, szef Zespołu Doradców. – Wiedza, którą zdobyli podczas szkoleń przygotowujących do misji w Republice Libańskiej, dała im solidną podstawę do zrozumienia charakteru służby pod auspicjami ONZ. Myślę jednak, że silną stroną tych żołnierzy jest nie tylko wiedza w zakresie świadomości międzykulturowej, ale też doświadczenie misyjne. Znają specyfikę misji, wcześniej byli w Kosowie, Afganistanie i Iraku – podkreśla por. Myszkowski.

Zanim wojskowi z Kielc wyjadą na misję, będą musieli przejść jeszcze certyfikację narodową całego PKW. Wezmą w niej udział także żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Misję w Libanie II zmiana PKW rozpocznie w maju 2020 roku. Jednymi z zadań Zespołu Doradców będzie m.in. organizacja patroli CIMIC, spotkania z przedstawicielami władz lokalnych oraz prowadzenie rozmów z miejscową ludnością.

Do udziału w misji w Libanie polskie wojsko wróciło po 10 latach przerwy (polski kontyngent wojskowy był częścią misji pokojowej ONZ UNIFIL w Libanie w latach 19922009). Misja jest pełniona w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon – UNIFIL). Obecnie trwa I zmiana PKW, której trzon stanowią żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej. Głównymi zadaniami kontyngentu jest ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia, tzw. blue line, oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa. Wojskowi z „Błękitnej Brygady” będą też stanowić trzon II zmiany. Na miejscu polscy żołnierze mają współpracować z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

dodaj komentarz

komentarze


Nowy batalion na Lubelszczyźnie
 
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Jak wojsko walczy z pandemią
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Rumuński „Scorpion Spring”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nagroda nie tylko od dowódcy
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Kolejne Herculesy dla wojska
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Sportowy jubileusz
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Siły powietrzne czekają na F-35
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Nowy zarząd PGZ
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Złoto ustrzelone w Indiach
Mistrzowskie zagranie przegranych
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Pierwsze kroki na linie
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Kierunek: certyfikacja
Nowy karabin z Tarnowa
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Błękitni po raz trzeci w Libanie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Leopardy w natarciu
Łączenie dwóch światów
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Ukraiński kurs na Zachód
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Rosomaki na okrętach
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Jedyna taka brygada
Afganistan. Czas wracać do domu
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Polska stawia na fregaty Miecznik
Skok na wyższy poziom
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Udany weekend żołnierzy
Łask czeka na myśliwce V generacji
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Opiniowanie po nowemu
Mężny duch dla ratowników
Ogień z trzech poligonów
Kurs na dyplomację
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Sto sekund do zagłady
Course on Diplomacy
Nowe książeczki wojskowe
Test na flance
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO