moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pretorianie na Mazurach

Najważniejszy cel – bezpieczny dowódca. Na kursie „Pretorian”, który odbył się w 15 Brygadzie Zmechanizowanej, żołnierze uczyli się technik zapewniających bezpieczeństwo osobom ochranianym. Ćwiczyli np. przejazd w kolumnie i zabezpieczenie spotkania VIP-ów. W szkoleniu wzięli udział także wojskowi z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Polsce.

Szkolenie z ochrony VIP-ów, które odbyło się na Mazurach trwało trzy dni. Pierwszego – żołnierze uczyli się podstaw: poruszania się w szyku, asystowania ochranianej osobie, a także zasad ewakuacji. Kolejny dzień był poświęcony na ćwiczenia z wykorzystaniem pojazdu. – Chodziło o to, aby kursanci dowiedzieli się, jak należy się ustawić, kiedy ochraniana osoba opuszcza pojazd. A także jak postępować, kiedy dojdzie do kontaktu ogniowego – wyjaśnia kpt. Tomasz Dembiński, instruktor szkolenia. – Natomiast trzeciego dnia skupiliśmy się na działaniu w budynkach – dodaje.
Kurs zakończył się egzaminem. Żołnierze musieli udowodnić, że opanowali wszystkie elementy, których uczyli się wcześniej. W roli VIP-a wystąpił ppłk Krzysztof Kopka, dowódca Batalionu Logistycznego, który przyjechał na szkolenie. Kursanci musieli zapewnić pułkownikowi bezpieczny przejazd, a także zabezpieczyć jego udział w służbowym spotkaniu. – Żołnierze mieli do dyspozycji trzy pojazdy. Musiały się one poruszać odpowiednim szyku, ważne było także to, aby żołnierze odpowiednio rozdzieli między sobą zadania. Bo przy tego typu działaniach inna osoba odpowiada za obserwacje obszaru, a inna na przykład za ewakuację – zaznacza instruktor.

Wszyscy kursanci test przeszli pomyślnie. Niewykluczone, że wkrótce będą mogli kontynuować naukę, oficer planuje bowiem zorganizować nieco bardziej zaawansowany trening. – Chciałbym, aby na kolejnym poziomie szkolenia dowiedzieli się więcej o zachowaniu w kryzysowych sytuacjach, żeby na przykład nauczyli się prowadzić ogień z jadącego pojazdu – zaznacza.

REKLAMA

Po co żołnierzom szkolenie z ochrony VIP-ów, skoro zajmuje się tym Żandarmeria Wojskowa? Kapitan Dembiński wyjaśnia, że takie umiejętności mogą być potrzebne na przykład podczas misji. – W Iraku czy Afganistanie to właśnie żołnierze wojsk lądowych odpowiadali za zapewnienie bezpieczeństwa swoim dowódcom – mówi. – Taka wiedza może okazać się też bezcenna w czasie konfliktu, bo wówczas to właśnie nasi przełożeni, będą najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo – zaznacza.

Szkolenie, które właśnie się zakończyło, było już ósmą edycją kursu „Pretorian”. Do tej pory ukończyło go ponad 230 żołnierzy. Większość z nich to wojskowi z 15 Brygady Zmechanizowanej, ale kilkudziesięciu absolwentów to żołnierze stacjonującej w Polsce Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – Współpracujemy z sojusznikami regularnie, czasem okazuje się, że procedury, na których się opieramy nieco się od siebie różnią, ale dzięki doświadczaniu jesteśmy w stanie wypracować wspólne rozwiązania – mówi kpt. Dembiński. – W jednej z edycji wziął udział na przykład żołnierz z Chorwacji, który miał za sobą podobne szkolenia. To była dla nas świetna okazja, aby wymienić się doświadczeniami – dodaje.

Dwukrotnie w kursach z ochrony VIP-a w giżyckiej brygadzie uczestniczyli także żołnierze ze 102 Batalionu Ochrony z Bielkowa. To jednostka podległa Dowództwu Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód. Jednym z jej zadań jest ochrona stanowisk dowodzenia. – Nasze zadania wymagają specyficznych umiejętności, dlatego staramy się, aby nasi żołnierze szkoląc się mogli opierać się na najlepszych wzorcach – mówi por. Przemysław Sarbiewski, oficer prasowy batalionu.

Kurs „Pretorian” to nie jedyne szkolenie specjalistyczne, jakie odbywa się w mazurskiej jednostce. Żołnierze z 15BZ trenują także strzelanie sytuacyjne podczas kursu „Spartan”, walkę wręcz podczas „Warriora”, uczą się terenoznawstwa podczas „Navigatora”. Natomiast wojskowi z poddziałów rozpoznawczych i strzelcy wyborowi trenują umiejętności walki w wodzie na kursach „Posejdon” oraz walki z użyciem noża podczas „Harpuna”. Program wszystkich szkoleń opracował kpt. Tomasz Dembiński. Oficer, za tę inicjatywę w 2019 roku został wyróżniony Buzdyganem.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
 
Bomby w Odrze
Nowy wiceminister w MON
Poprad w kolejnej jednostce
Wojskowi medycy w gotowości
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Medycy WOT kontra COVID-19
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Następca RPG-7
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Logistycy transportują środki ochronne
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Certyfikacja na „Tarczowni”
Policja i wojsko kontra COVID-19
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Nowa misja polskich żołnierzy
Trzy cele na ścieżce
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Rakiety w celu
Edukacja na platformie
Ochotnik do Polski
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Żadnej kapitulacji
Defense Without Politics
Granice pod kontrolą podhalańczyków
PKW Orlik na półmetku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Początek katyńskiej zbrodni
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Sześć dekad pod wirnikiem
Sukcesy sportowców w mundurach
Obradowała Rada Gabinetowa
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Dwa oblicza agenta wywiadu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
„Gwiezdne wojny” Reagana
Polka będzie pracować nad reformą NATO
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
PGZ pomaga w walce z epidemią
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO