moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum dla Viperów w Łodzi?

Program zakupu śmigłowców uderzeniowych to dla polskiej armii jeden z priorytetów, więc rodzime firmy i zagraniczne koncerny podbijają stawkę. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 podpisały z firmą Bell Textron list intencyjny, który zakłada utworzenie w Łodzi centrum serwisowo-modernizacyjnego dla śmigłowców AH-Z1 Viper. Oczywisty warunek: zakup przez polską armię Viperów.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić w najbliższych latach nowe śmigłowce uderzeniowe, które zastąpią wysłużone Mi-24. Program pod kryptonimem „Kruk” jest na etapie fazy analityczno-koncepcyjnej.

 

REKLAMA

Atuty współpracy

Gdyby Wojsko Polskie wybrało śmigłowce AH-1Z Viper amerykańskiej firmy Bell Textron INC., ich serwisem i naprawami, a także modernizacją, zajmą się Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 z Łodzi. Tak zakłada list intencyjny, który 5 lutego podpisali Marcin Nocuń, prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 z Łodzi, Wojciech Netkowskiego, dyrektor programów śmigłowcowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej (do której należą WZL nr 1) oraz Joel Best, dyrektor ds. europejskich programów wojskowych w Bell Textron Inc. Dokument zakłada poszerzenie dotychczasowej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami.

– Polska Grupa Zbrojeniowa współpracuje z czołowymi światowymi koncernami zainteresowanymi udziałem w polskich programach śmigłowcowych. Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał techniczny i intelektualny spółek PGZ i nawiązać stałą, długofalową współpracę z wybranym przez MON partnerem zagranicznym – podkreślał Wojciech Netkowski. Dodał, że szczególnie ważna dla PGZ jest kwestia śmigłowców. – Rozwijanie kompetencji związanych z obsługą i modernizacją nowych, produkowanych przez zachodnie koncerny, typów śmigłowców i samolotów to część procesu strategicznej reorientacji spółek naszej domeny lotniczej – wyjaśniał.

Przedstawiciele Bella nie ukrywali, iż liczą na to, że polska armia pójdzie za przykładem amerykańskiej piechoty morskiej – US Marine Corps  i zdecyduje się kupić nie tylko samoloty F-35 Lightning II, ale tez śmigłowce AH-1Z Viper.

 Bell gratuluje Polsce odważnej decyzji o zakupie samolotów F-35. Chcielibyśmy pomóc Polsce stworzyć takie same zdolności do dominacji w bitwie powietrzno-lądowej, jakie ma Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. To jedyna służba wojskowa na świecie wykorzystująca zarówno myśliwce F-35, jak i śmigłowce AH-1Z – mówił Joel Best.

Następca Cobry

AH-1Z Viper to następca pierwszego na świecie wiropłatu uderzeniowego – AH-1 Cobra. Śmigłowiec powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a jego prototyp odbył pierwszy lot w grudniu 2000 roku. Produkcja seryjna Viperów ruszyła w 2010 roku. Maszyna waży nieco ponad 5,5 tony i napędzana jest przez dwa silniki turbowałowe General Electric T700 GE 401C o mocy przelotowej 1340 kW każdy. Dzięki nim śmigłowiec osiąga prędkość maksymalną 370 km/h i może wzbić się na wysokość około 6 tysięcy metrów. Jego uzbrojenie to trzylufowe działko M197 o kalibrze 20 milimetrów oraz montowane na wysięgnikach kierowane i niekierowane pociski pancerne i przeciwlotnicze.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartek Bera, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
 
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
We Are All Darfur
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Szturmani na Lipie
Sowieci w lodowej pułapce
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Double Eagle po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Czerwoni w odwrocie
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Noc deportacji
Arsenał Iranu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Zagłada Parośli
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Chciałem walczyć z Niemcami
Żyj zdrowiej
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
They Train Together, They Fight Together
Krwawe walki o Monte Cassino
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
O Patriotach na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Podziemna potęga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Umowa na Harpie podpisana!
Defense Without Politics
F-35 – polska Harpia
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO