moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podhalańczycy już na szpicy

To niewątpliwie wyraz zaufania naszych sojuszników oraz dowód sprawności żołnierzy Wojska Polskiego. Bezpieczeństwo naszego kraju oraz pozycja w NATO rośnie, a na polskich żołnierzach można polegać – mówił minister Mariusz Błaszczak w Rzeszowie. Szef MON wziął udział w odprawie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy rozpoczęli dyżur jako trzon Sił Odpowiedzi NATO.

Od 1 stycznia 2020 roku jednostka utworzona na bazie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pełni dyżur Sił Bardzo Szybkiego Reagowania, czyli tzw. szpicy NATO. Jednocześnie po raz pierwszy w historii Polska jest państwem ramowym Sił Odpowiedzi NATO. Oznacza to, że przez najbliższy rok zadaniem Polaków będzie błyskawiczna reakcja w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa któregokolwiek z państw członkowskich NATO.

– Wojsko Polskie jest gotowe wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kraju oraz bezpieczeństwo sojuszników. Dzięki dobremu wyszkoleniu żołnierzy wzrasta także nasza wiarygodność w Sojuszu – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas odprawy w Rzeszowie. Szef MON przypomniał też, że polscy żołnierze od dawna przygotowywali się do tego zadania, a certyfikację przeszli wzorowo. – Niewątpliwie dyżur przyniesie także konkretne doświadczenia dla żołnierzy Wojska Polskiego. Pozwoli zgrać działania z wojskami innych państwa Sojuszu i zaprocentuje dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – dodał minister obrony.

Mariusz Błaszczak gratulował dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, gen. bryg. Dariuszowi Lewandowskiemu przygotowania żołnierzy, a im samym – wyszkolenia. Podkreślił także wkład rządu w budowanie pozycji Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. – To rezultat konsekwentnej polityki, w tym regularnego przeznaczania 2% PKB na obronność. To także efekt wdrożonych modernizacji polskich sił zbrojnych. Perspektywa 15-letniego Planu Modernizacji Technicznej przyjętego w październiku ubiegłego roku jest dowodem naszych wysiłków oraz zaangażowania na rzecz wzmocnienia zdolności Wojska Polskiego – zaznaczył minister Błaszczak.

Podhalańczycy rozpoczęli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO wraz z Nowym Rokiem. Brygadą stworzoną z polskich pododdziałów oraz żołnierzy z 11 krajów NATO dowodzi gen. bryg. Lewandowski. A komponent podlega bezpośrednio dowództwu Eurokorpusu w Strasburgu, który w przypadku sytuacji kryzysowej decyduje o użyciu szpicy. Od ogłoszenia alarmu pododdziały SON mają maksymalnie 5 dni na przemieszczenie się w rejon operacji, gdzie muszą utrzymać się samodzielnie przez 30 dni. Teren ich działania obejmuje obszar o promieniu 8000 km od Brukseli.

Dyżur SON wiąże się nie tylko z pełną gotowością przez 24 godziny każdego dnia, ale także z udziałem w cyklu międzynarodowych ćwiczeń na poligonach w Polsce i zagranicą. Podhalańczycy będą szkolić się w ramach ćwiczeń „Billiant Jump”, „Lampart”, „Lama ‘20” oraz najprawdopodobniej tegorocznej „Anakondy”.

Michał Zieliński

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Podróż w ciemność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Wojna hybrydowa trwa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
W drodze po oficerskie gwiazdki
Prezydent RP o szczycie NATO
Bramy armii
Morska bryza w dwóch odsłonach
USA znów uderzyły w Iran
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wsparcie ma znaczenie
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Cyfrowa niedyskrecja
Dronowy kierunek przyszłości
Zbrodnicza farsa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Śmierć w sercu Azji
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Piksele prawdy w morzu fałszu
Polski projekt, światowe znaczenie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Przełomowe porozumienie
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Paliwowy krwiobieg NATO
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Pieta Michniowska
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ostatnia niedziela…
Gotowi na zmiany na polu walki
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Integracja F-35 rozpoczęta
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Ostatni lot „Pałera”
Przełomowe zdolności artylerzystów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Vespa Battle Challenge
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
NATO zwiększy produkcję broni
Wielki sukces podchorążych z AMW
Połączeni na Bałtyku
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Mundur i bokserskie rękawice
Face to Face
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Saperzy w akcji pod wodą
Żywią i bronią
PIRX-1 na orbicie
Szerszeń z Sochaczewa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO