moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD

Eksperci z Wojskowego Instytutu Medycznego opracowali program szkolenia dla ukraińskich specjalistów, którzy leczą z traumy wojennej. Dziesięciu psychologów i psychiatrów z Ukrainy odbędzie staż w szpitalu na Szaserów, a potem w swoim kraju będą szkolić lekarzy pod nadzorem ekspertów z WIM. Program finansowany przez polski MSZ potrwa do 2020 roku.

– Wojskowy Instytut Medyczny ma kilkuletnie, najbogatsze w Polsce doświadczenia związane ze szkoleniem ukraińskich specjalistów zajmujących się traumą wojenną i następstwami stresu bojowego – mówi gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM w Warszawie. Od 2014 roku w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM przeszkolono kilkudziesięciu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy z Ukrainy. Pomoc była potrzebna, ponieważ trwające na wschodzie Ukrainy walki spowodowały wzrost liczby żołnierzy oraz cywilów dotkniętych PTSD, czyli o zespołem stresu pourazowego (Posttraumatic Stress Disorder).

Kursy odbywały się na zlecenie resortu obrony, spraw zagranicznych, Stowarzyszenia „Monar” i Fundacji Batorego. – To były jednak działania doraźne, które tylko potwierdziły potrzebę stworzenia kompleksowego systemu kształcenia specjalistów z Ukrainy. Tak, aby mogli oni dalej przekazywać zdobytą wiedzę – tłumaczy płk dr Radosław Tworus, kierownik KPSBiP. Pułkownik dodaje, że Polacy dobrze rozumieją sytuację ukraińskich lekarzy. – Przeszliśmy podobną drogę. W pierwszych latach misji w Iraku i Afganistanie musieliśmy nauczyć się, jak radzić sobie z kompleksową opieką nad poszkodowanymi żołnierzami i dziś wiemy, jak im skutecznie pomóc – mówi płk Tworus. Na podstawie wniosków z leczenia weteranów misji oraz szkolenia Ukraińców, płk Tworus opracował dla nich autorski projekt systemowego szkolenia.

REKLAMA

Program WIM zaplanowano na lata 20192020. Pierwszy etap właśnie się zakończył. Dwaj lekarze z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii byli na Ukrainie, aby ocenić potrzeby i możliwości tamtejszej służby zdrowia. Wybrali też do szkolenia 10 psychologów, psychiatrów i naukowców z kilku wojskowych i cywilnych szpitali oraz ośrodków akademickich. – Braliśmy pod uwagę ich dokonania, wiedzę, doświadczenie, chęć podnoszenia kwalifikacji – wyjaśnia Paulina Szymanik z KPSBiP.

Kursy rozpoczną się w lutym przyszłego roku. Na miesięczny staż w klinice będą przyjeżdżać po dwie osoby z Ukrainy. Poznają specyfikę zaburzeń PTSD, metody diagnostyki stosowane w WIM oraz proces leczenia farmakologicznego i psychoterapeutycznego traumy psychicznej i jej skutków. Paulina Szymanik dodaje, że specjaliści ze wschodu będą się uczyć według metody opracowanej i przetestowanej w WIM, która umożliwia leczenie zarówno żołnierzy z traumą wojenną, jak też cywili z PTSD niezwiązanym z wojną.

Staże potrwają do końca czerwca. Potem wszyscy uczestnicy programu jeszcze raz przyjadą do WIM-u na dwutygodniowe szkolenie, podczas którego będą m.in. pracować z osobami cierpiącymi na zespół stresu pourazowego. Po powrocie do kraju Ukraińcy będą leczyć pacjentów, prowadzić terapię oraz szkolić kolejnych psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. Specjaliści z Polski będą na bieżąco monitorować i analizować wyniki ich prac. – Wszystko będzie przebiegać pod naszym nadzorem i z naszym wsparciem – podkreśla płk Tworus. Dzięki temu na Ukrainie ma powstać kompleksowy system opieki nad osobami z traumą.

Lekarze z WIM-u podkreślają, że oni także skorzystają na tej współpracy. – Nasi eksperci wiele wiedzą o traumie u żołnierzy i pracowników służących na misjach poza granicami kraju. Żołnierze walczący w obronie kraju, który prowadzi działania wojenne na swoim terytorium, mają jednak inne problemy psychiczne – mówi Szymanik. Generał Gielerak dodaje: – Dlatego analiza ukraińskich doświadczeń może być ważna nie tylko dla naszych sił zbrojnych, ale również dla armii innych państw NATO.

WIM realizuje program pomocy Ukrainie na zlecenie resoru obrony. Koszt projektu – ponad 620 tys. zł – jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pomoc dla Ukrainy wynika ze zobowiązań międzynarodowych związanych z zaangażowaniem Polski w prace Komitetu Pomocy Rozwojowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz z członkostwa w Unii Europejskiej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Not Contaminated With Routine
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Druga kadencja prezydenta Dudy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Szarża „Hallerczyka”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Online z mistrzami sportu
Kierunek: misja
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Galicyjskie przesilenie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polskie porty bardziej otwarte
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Chwała powstańcom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Łączność: fundament operacji specjalnej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojskowy Hot450Challenge
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polsko-amerykańska współpraca
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Skok na głęboką wodę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
F-16 kończą misję w Estonii
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Tak się zostaje prymusem
Strzelnice dla terytorialsów
Lato z czerwonym terrorem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Hekatomba na Woli
Laserowa artyleria US Army
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Cud Piłsudskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ukraiński kurs na Zachód
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Czarne berety biorą odwet za Warszawę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO