moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siatkarze i piloci pomagają

20-letnia Ula walczy z chłoniakiem śródpiersia. Jedynym ratunkiem jest kosztowna terapia za granicą. W akcję zbierania funduszy postanowili włączyć się piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. Na licytację przekazali koszulkę z autografami siatkarzy. To prezent, jaki żołnierze dostali od sportowców podczas lotu na Słowenię na mistrzostwa Europy.


24 września miał być w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego zwykłym dniem szkoleniowym. Nic nie zapowiadało, że tego dnia piloci będą gościć na pokładzie samolotu niezwykłych pasażerów. Tego dnia polska reprezentacja siatkarzy miała lecieć na półfinałowy mecz mistrzostw Europy. Okazało się jednak, że lot z Amsterdamu do Lublany, na który biało-czerwoni mieli wykupione bilety, został odwołany. Sportowcy nie mieli jak dotrzeć na Słowenię. Wtedy wsparcie zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

– Odebraliśmy telefon z Kancelarii Premiera z pytaniem, czy jesteśmy w stanie zapewnić sportowcom transport. W ciągu pół godziny potwierdziliśmy swoją gotowość, a po czterech, uwzględniając załatwienie wszystkich procedur niezbędnych do wykonania lotu, samolot B737 był już w drodze do Lublany – opowiada płk pil. Stanisław Kondrat, dowódca 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. Dodaje, że piloci wykonywali te same zadania co zazwyczaj, tyle że pasażerowie byli wyjątkowi. Siatkarze w podziękowaniu za wsparcie, wręczyli załodze koszulkę z autografami.

REKLAMA

Wojskowi piloci niemal od razu zdecydowali, że przekażą ją na cele charytatywne, wtedy jeszcze nie wiedzieli komu będą pomagać. Okazało się, że wcześniej do mjr. Grzegorza Rzymanka, dowódcy załogi, wpłynęła prośba o przekazanie drobnego upominku na licytację na rzecz Uli Tokarskiej. 20-letnia uzdolniona artystycznie dziewczyna choruje na chłoniaka śródpiersia. Chemio- i radioterapia okazały się bezskuteczne, a jedyną nadzieją na powrót do zdrowia jest nowoczesna immunoterapia CAR-T Cell w klinice w Niemczech. Jej koszt to ponad 2 miliony. Leczenie nie jest jednak refundowane. Dlatego na portalu siepomaga.pl najbliżsi zorganizowali zbiórkę funduszy. Jej częścią są także aukcje. Jak dotąd udało się zebrać ponad 1,9 mln zł.

Piloci jednomyślnie zdecydowali, że koszulka od sportowców zostanie przekazana na aukcję na rzecz 20-latki. – Bardzo się cieszymy, że informacja o zbiórce dotarła do żołnierzy i postanowili w taki sposób wesprzeć Ulę – mówi Piotr Tokarski, brat dziewczyny. Przyznaje, że koszulka jest doskonałym upominkiem. – Przedmioty związane ze znanymi i lubianymi osobami sprawiają, że grono i tych, którzy pomagają systematycznie rośnie. To z kolei zbliża nas do celu, jakim jest uzbieranie kwoty na leczenie – dodaje Piotr.

Dowódca bazy mówi, że piloci chętnie włączają w podobne akcje. – Nasz lot z siatkarzami nagłośniły media i być może dzięki temu pieniądze uda się szybciej zdobyć. Mam nadzieję, że suma uzyskana za koszulkę będzie adekwatna do sukcesu naszych siatkarzy – mówi dowódca 1 Bazy.

W piątek przed południem cena licytowanej koszulki wynosiła 1300 zł. Aukcja potrwa do 7 października.

Koszulka to nie jedyny prezent od siatkarzy. Sportowcy podarowali pilotom również piłkę z autografami. Ona także zostanie przekazana na cele charytatywne. – Co roku, na organizowanym przez nas Balu Lotnika prowadzimy licytację cennych prezentów, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazujemy na pomoc potrzebującym osobom ze środowiska lotniczego. Niewykluczone więc, że na tegorocznym balu będzie można wylicytować właśnie piłkę polskich siatkarzy – mówi płk. pil. Kondrat.

Koszulkę można licytować na stronie siepomaga.pl.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marcin Lepa

dodaj komentarz

komentarze


Weterani znów staną na macie
 
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Groty z granatnikiem
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Most do współpracy
Zbiegowie z innego świata
Amerykanie odmładzają F-16
Współzawodnictwo rozwija
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Online z mistrzami sportu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Żołnierze w sztafecie pomocy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kolejne Groty dla wojska
Prezydent Duda jedzie do USA
PGZ będzie obecna na MSPO
Ochotnicy na ratunek
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kraby w Bolesławcu
Ułańska szarża
Powstaną kolejne strzelnice
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ofensywa Tuchaczewskiego
Brawurowe zagony motorowe
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
F-16 kończą misję w Estonii
Informacja Prasowa
Fordy, a nie Nissany
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Testament Polski Walczącej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ogromne zainteresowanie Soną
Rakiety z Mesko w F-35
Na misjach święta inne niż zwykle
16 sekund Liberatora
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO