moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko dla Filipa

6-letni Filip ma skomplikowaną wadę serca. Kosztowną operację ratującą życie zdecydowali się przeprowadzić lekarze z Bostonu. W zbiórkę pieniędzy na ten cel zaangażowały się tysiące osób. Okazało się jednak, że chłopiec nie może podróżować rejsowym samolotem. Wtedy pomoc zadeklarowało MON. Dziś Filip wyleciał na Bostonu na pokładzie rządowego Gulfstreama.

 

Sześciolatek z Brwinowa od urodzenia zmaga się ze skomplikowaną wadą serca. Dzielny malec ma za sobą już siedem operacji na otwartym sercu. Potrzebna jest kolejna, ratująca życie. Jej przeprowadzenia podjęli się lekarze z Boston’s Children Hospital. Potrzebną kwotę rodzina uzbierała na portalu crowdfundingowym.

Termin operacji lekarze wyznaczyli na 7 października. Okazało się jednak, że ze względu na swój stan zdrowia Filip nie może lecieć za ocean rejsowym samolotem. Wtedy swoją pomoc zadeklarowało wojsko. Gdy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej dowiedział się z mediów o sytuacji chłopca, postanowił zaangażować się w organizację specjalistycznego, medycznego przelotu do USA.

REKLAMA

Dziś rano Filip razem ze swoimi rodzicami poleciał do Bostonu rządowym Gulfstreamem. Razem z nim na pokładzie są lekarze, pielęgniarka anestezjologiczna i ratownik medyczny z Wojskowego Zespołu Ewakuacji Medycznej z Krakowa. Dzięki temu w trakcie lotu chłopiec ma zapewnioną najlepszą, fachową opiekę medyczną.

Maszynę pilotują woskowi piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. – Samolot służy na co dzień do przewozu dorosłych pasażerów. Dziś, specjalnie dla Filipa jeden z foteli wyposażyliśmy w specjalną matę, dzięki której nasz mały pasażer może czuć się wygodnie i bezpiecznie – mówi płk pil. Stanisław Kondrat, dowódca 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Ale to nie jedyne, co zrobili piloci, by uprzyjemnić Filipowi lot. By zmniejszyć jego niegodności związane z długą podróżą, rządowa maszyna leci na niższym niż zazwyczaj pułapie. – Dla zdrowego człowieka dyskomfort związany z panującym w kabinie ciśnieniem nie jest aż tak bardzo odczuwalny. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pasażerem jest osoba chora. By Filip jak najmniej odczuwał te niegodności, dziś piloci lecą na wysokości 11-12 tysięcy metrów – dodaje płk Kondrat.

Lot za ocean ma potrwać około 9 godzin. Według planu maszyna powinna wylądować w Bostonie o 12.15 czasu miejscowego (w Polsce będzie wtedy 16.15). Po operacji Filip tym samym samolotem wróci do Polski.

– Chcę wszystkim podziękować za zaangażowanie, wsparcie, tysiące dobrych słów. Dzięki Wam największe marzenie Filipka o zdrowiu, już niebawem się spełni. W tym wypadku każde dziękuję to za mało. Uratowaliście życie mojego dziecka! – napisała na stronie zbiórki mama Filipa.

Wojsko pomaga w różnych sytuacjach, nie tylko tych związanych stricte z obronnością. Żołnierze chętnie wspierają społeczne akcje i współpracują z fundacjami pomagającymi małym pacjentom. Angażują się też w oddawanie krwi, akcje rejestracji dawców szpiku kostnego, zbiórki środków pieniężnych na rehabilitację czy specjalistyczne leczenie. Od wielu lat wojskowi lotnicy wykonują loty na rzecz polskiej transplantologii, pełniąc dyżury w ramach „Akcji Serce”. Ostatnio, dzięki decyzji premiera Mateusza Morawickiego piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego mogli zapewnić przelot siatkarzy polskiej reprezentacji na półfinał Mistrzostw Europy do Lublany.

PG

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Diagilewo – ostatnia bitwa AK
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Weterani w pasiece
„Defender” – pracowity poligon saperów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Fordy, a nie Nissany
Groty z granatnikiem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
16 sekund Liberatora
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Powstaną kolejne strzelnice
Polskie porty bardziej otwarte
Most do współpracy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Współzawodnictwo rozwija
Kajmany na gąsienicach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kraby w Bolesławcu
F-16 kończą misję w Estonii
Testament Polski Walczącej
Prezydent z wizytą w Drawsku
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda jedzie do USA
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Terytorialsi nie stracą dodatku
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Wojsko przeciw wirusowi
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Z menażką na wakacje
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zbiegowie z innego świata
Informacja Prasowa
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wyzwania polskiej prezydencji
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO