moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ramię w ramię nie tylko na służbie

Saperzy z 15 Brygady Zmechanizowanej pomagają chorej na raka żonie kolegi z jednostki. Organizują zbiórki, koncerty i aukcje charytatywne. Namówili też znane osoby, aby nagrały filmy, w których przekazują pozdrowienia i dodają otuchy. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich – mówią saperzy.

„Chciałem Cię serdecznie pozdrowić, życzyć wytrwałości i abyś w tym trudnym momencie znalazła tę iskierkę nadziei, która pozwala na pozytywne myślenie” – mówi na krótkim filmie dziennikarz Irek Bieleninik. „Przesyłam Ci moc pozytywnej energii. Wiem, że cała Twoja rodzina przechodzi trudne chwile, ale wierzę, że pokonasz chorobę. Trzymam za Ciebie kciuki” – to z kolei słowa muzyka Piotr Karpieni.

Pozdrowienia zostały skierowane do Agnieszki Kretuńskiej, żony żołnierza z 15 Brygady Zmechanizowanej. U pani Agnieszki, mamy dwójki dzieci, w styczniu zdiagnozowano nowotwór mózgu – glejaka. Guz jest nieoperacyjny, szansą dla kobiety jest terapia protonowa w Centrum Onkologii w Krakowie. Jednak gdyby leczenie nie przyniosło skutku, konieczne będzie leczenie za granicą, a to wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego do działania przystąpili żołnierze z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z 15 Brygady. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich w potrzebie – mówi st. szer. Adrian Jórski. Żołnierz jest jednym z inicjatorów akcji, której celem jest zebranie środków na pomoc rodzinie kolegi.

REKLAMA

Saperzy stworzyli komitet, ułożyli plan i przystąpili do działania. Pierwszym krokiem było zorganizowanie zbiórki na portalu pomagam.pl. Kolejny – to aukcja charytatywna. – Żołnierze przekazywali dla Agnieszki różne przedmioty, coiny, ryngrafy, pamiątki z misji. Wszystkie te przedmioty zostały wystawione na licytację, która odbyła się w Orzyszu. Dzięki temu, że przyszli na nią także mieszkańcy regionu, udało nam się zebrać ponad sześć tysięcy złotych – relacjonuje st. szer. Jórski.

Wojskowi założyli także specjalną grupę na Facebooku, na której również odbywają się licytacje. Aby pomóc, najmłodsi przekazują na aukcje gry i pluszaki, starsi – ubrania, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu, że do akcji przyłączyli się przedsiębiorcy, na licytacji znalazły się też vouchery na zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie czy kolacje w dobrych restauracjach. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zebrane środki trafiają do „skarbonki” pani Agnieszki na portalu pomagam.pl.

Natomiast 5 marca w Orzyszu odbędzie się wielki koncert disco polo. Wszyscy wykonawcy, m.in. zespoły Bayera, Spontan, Majkel, wystąpią charytatywnie, a cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przekazany na pomoc chorej. – Nigdy bym się nie spodziewał, że otrzymam tak duże wsparcie. I nie chodzi tylko o pieniądze. Ta cała sytuacja bardzo pozytywnie wpływa na moją żonę, a jak wiadomo pozytywne myślenie w tak trudnej sytuacji jest bardzo ważne – mówi st. szer. Mariusz Kretuński. – Mam nadzieję, że leczenie zakończy się sukcesem. Wtedy wszystkie zebrane środki przekażemy innym potrzebującym – podkreśla.

Za przeprowadzenie internetowej zbiórki charytatywnej (oficjalnie zarejestrowanej w Ministerstwie Cyfryzacji) na rzecz Agnieszki Kretuńskiej odpowiada komitet społeczny. Jego założycielami są por. Rafał Podlasiak, st. szer. Adrian Jórski i Małgorzata Staszewska, pracownik wojska. Wspierają ich m.in. szer. Emilia Antoniak, szer. Ilona Kaczmarska, st. sierż. Grzegorz Mikołajczyk, mł. chor. Mariusz Wójkowski, szer. Tomasz Mioduszewski, st. szer. Paweł Nowaczyk i st. szer. Grzegorz Blakicki. Wszystkie działania żołnierze podejmują po służbie, w czasie wolnym. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Wodowanie „Artemisa”
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Życie zaklęte w gablotach
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Błękitna Armia przybywa do Polski
Szef NATO w Warszawie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Wilno w polskich rękach
Święto stołecznego garnizonu
Tryumf w cieniu Jałty
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Remont „Piasta” na finiszu
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Leopards in a Trap
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kampania wyborcza poza armią
Tarcza przeciwko agresji
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Life Enchanted in Museum Display Case
Leopardy w pułapce
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
NATO i kosowska łamigłówka
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Kolejka dostawców niszczycieli
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Irackie zapiski gen. Bieńka
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Bliski Wschód. Region bez klucza
Odliczanie do majowej defilady
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Ducha nie wolno tracić
Świadczyli o zbrodni Sowietów
„Sophia” z nową zmianą
Alarm dla Jastrzębi
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Cel – bezpieczna Europa
Więcej wojska w Łomży
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Sukcesy biegających żołnierzy
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wojna w świętym mieście, epilog
Katyńskie pamiątki
Panie bez taryfy ulgowej
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO