moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mazurski test mobilności i współdziałania

Wojskowe kolumny pokonywały dziesiątki kilometrów po drogach publicznych, jednocześnie żołnierze prowadzili działania taktyczne. W ćwiczeniach „Bull Run” brały udział pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Sojusznicy zaprosili do współdziałania także saperów z Kazunia i artylerzystów z Węgorzewa, wspierało ich lotnictwo.

„Bull Run” to ćwiczenia, które regularnie odbywają się na Mazurach. Uczestniczą w nich żołnierze ze stacjonującej w regionie Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a także z 15 Brygady Zmechanizowanej. Celem szkolenia jest integracja sojuszniczych pododdziałów, a także test mobilności wojsk.

REKLAMA

Działania wojska tradycyjnie rozpoczął alarm. Z koszar wyjechały amerykańskie czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal, samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji oraz system obrony przeciwlotniczej Oerlikon rumuńskich sił zbrojnych. Razem z wojskami NATO ćwiczył 1 Batalion Zmechanizowany 15 Brygady wyposażony m.in. w samobieżne moździerze Rak i bojowe wozy piechoty, a także stacjonująca na Mazurach kompania czołgów Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej.

Tuż po zajęciu rejonu ześrodkowania żołnierze przegrupowali się. Część z nich, w liczących po kilkanaście pojazdów kolumnach, udała się na wyznaczone wcześniej pozycje w rejonie Ełku, Orzysza czy Olecka. Aby do nich dotrzeć, każda z kolumn musiała pokonać od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów po drogach publicznych i bezdrożach. Po raz pierwszy do działania zaangażowano także żołnierzy z 2 Pułku Saperów z Kazunia. Przywieźli oni na Mazury most MS-20 Daglezja, który umożliwił sojusznikom pokonanie przeszkody wodnej.

– Tego typu działania ćwiczymy regularnie. Chodzi o to, aby sprawdzić możliwości przemieszczania się ciężkiego sprzętu po wąskich mazurskich drogach – mówi mjr Piotr Półbratek, zastępca dowódcy 1 Batalionu Zmechanizowanego 15BZ. – Ważnym elementem jest także współpraca z władzami lokalnymi. Aby ciężkie pojazdy mogły przemieszczać się po drogach publicznych, trzeba wcześniej ustalić w porozumieniu z samorządem trasę ich przejazdu, uwzględniając przy tym nośność dróg i mostów – dodaje.

Jednak zajęcie wcześniej wyznaczonych pozycji to był dopiero początek. Żołnierze spędzili bowiem w terenie kilkanaście godzin. – Każdy pododdział realizował przydzielone zadania taktyczne wynikające z przyjętego wariantu działania dostosowanego do specyfiki prowadzenia działań w różnego rodzaju terenie – przyznaje mjr Półbratek.

Kiedy żołnierze operowali w terenie, dużo działo się także na poligonie. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, część pododdziałów otrzymała rozkaz, aby zabezpieczyć działanie wojsk i prowadzić działania przeciwhybrydowe. Wówczas razem z sojusznikami na poligon wyjechali wojskowi z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii i ich armatohaubice Krab. Działania artylerzystów wspierało lotnictwo.

Ćwiczenia „Bull Run” zakończyły się w nocy. – W tego typu działaniach zawsze najtrudniejsza jest synchronizacja. Mamy do czynienia z różnego rodzaju sprzętem, w dodatku z pięciu armii NATO – relacjonuje major. – Trzeba naprawdę nie lada wysiłku, aby wszystko odbyło się dokładnie tak, jak to wcześniej zaplanowaliśmy, aby każdy pojazd zaangażowany do działania znalazł się w określonym miejscu o odpowiednim czasie. Ale mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z tego, jak przebiegła ta edycja ćwiczenia „Bull Run”, wszystkie zadania postawione przez gen. bryg. Norberta Iwanowskiego, dowódcę brygady, zostały wykonane – podsumowuje mjr Półbratek.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 GBZ

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie stracą dodatku
 
Przysięga podkarpackich terytorialsów
16 sekund Liberatora
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Most do współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Testament Polski Walczącej
Wojsko przeciw wirusowi
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Powstaną kolejne strzelnice
Kajmany na gąsienicach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
Ofensywa Tuchaczewskiego
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Weterani w pasiece
Prezydent z wizytą w Drawsku
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wyzwania polskiej prezydencji
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Informacja Prasowa
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Amerykanie odmładzają F-16
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Fordy, a nie Nissany
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Z menażką na wakacje
Współzawodnictwo rozwija
Kraby w Bolesławcu
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Ogromne zainteresowanie Soną
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Zbiegowie z innego świata
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Groty z granatnikiem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO