moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT

Inżynieria mechaniczna, automatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja oraz nauki o bezpieczeństwie – to tylko kilka z dyscyplin, w jakich będą mogły doktoryzować się osoby, które rozpoczną studia w Szkole Doktorskiej Wojskowej Akademii Technicznej. To obecnie jedyna taka szkoła wyższego szkolnictwa wojskowego. Rekrutacja już trwa, zakończy się 19 sierpnia.

Wojskowa Akademia Techniczna od kilkudziesięciu już lat umożliwia zdobycie stopnia naukowego doktora. Do tej pory uprawnienia do doktoryzowania były przypisane konkretnym wydziałom, a kandydaci przygotowywali się do uzyskania stopnia na studiach doktoranckich – studiach III stopnia. Obowiązująca od 1 października 2018 r. ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” (tzw. ustawa 2.0) wprowadziła zasadę, że kształcenie doktorantów będzie mogło odbywać się wyłącznie w szkołach doktorskich.

 

REKLAMA

Pierwsza rekrutacja

Taką szkołę, jako pierwsza z uczelni nadzorowanych przez MON, uruchomiła właśnie Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. – Przygotowania do jej otwarcia trwały kilka miesięcy. To była ogromna praca, bo przecież tworzyliśmy całkiem nową jednostkę organizacyjną. Musieliśmy opracować m.in. koncepcję funkcjonowania szkoły, regulamin, zasady rekrutacji kandydatów, programy kształcenia – mówi dr inż. Piotr Zalewski, dyrektor Szkoły Doktorskiej WAT (SDR WAT).

Nowo powstała szkoła będzie prowadziła kształcenie w siedmiu dyscyplinach naukowych: automatyce, elektronice i elektrotechnice, informatyce technicznej i telekomunikacji, inżynierii lądowej i transporcie, inżynierii materiałowej, inżynierii mechanicznej, naukach o bezpieczeństwie oraz naukach chemicznych. Jak podkreśla dyrektor SDR WAT studia doktoranckie na dotychczasowych zasadach będą funkcjonowały do końca 2023 r. A to oznacza, iż do tego czasu w Akademii będą zarówno doktoranci „wygaszanych” studiów III stopnia oraz sukcesywnie rekrutowani do szkoły doktorskiej, nowi doktoranci.

Pierwsi z nich będą mogli rozpocząć kształcenie 1 października. Rekrutacja właśnie ruszyła i potrwa do 19 sierpnia. Kandydaci muszą złożyć wymagane dokumenty, w tym wniosek oraz kopie: dyplomu ukończenia studiów, certyfikatów językowych oraz dokumentów potwierdzających osiągnięcia naukowe i doświadczenie zawodowe zbieżne z wybraną dyscypliną naukową. Kandydatów czeka m.in. postępowanie kwalifikacyjne, podczas którego komisja przyzna punkty rankingowe (uzależnione np. od oceny na dyplomie studiów magisterskich). Wyniki będą znane do 6 września 2019 r.
Nowością w kwestii rekrutacji jest to, że w odróżnieniu od naboru na studia doktoranckie, do szkół doktorskich nie mogą aplikować nauczyciele akademiccy i pracownicy naukowi. Dotychczas było to powszechną praktyką w uczelniach wyższych. – To istotne ograniczenie, ale ustawodawca przewidział dla tej grupy możliwość przygotowania rozprawy doktorskiej w trybie eksternistycznym – mówi dr inż. Zalewski.

Nowości w kształceniu

Kształcenie w Szkole Doktorskiej WAT potrwa osiem semestrów i będzie się odbywało według autorskiego, wspólnego dla wszystkich doktorantów programu przygotowanego przez uczelnię. – Ustawa dała nam w tym względzie dużą swobodę, więc program jest teraz bardziej niż dotąd zindywidualizowany. Dzięki temu doktorant będzie mógł się skupić przede wszystkim na pracy badawczej – wyjaśnia dr inż. Zalewski.

Kształcenie będzie się więc odbywało według indywidualnego planu badawczego przygotowanego przez doktoranta i promotora oraz w formie zajęć dydaktycznych. W ramach tych ostatnich doktoranci będą musieli zaliczyć moduł podstawowy, obowiązkowy dla wszystkich dyscyplin naukowych (100 godzin), moduły fakultatywne związane z konkretnymi dyscyplinami (co najmniej 200 godzin) oraz praktyki zawodowe w wymiarze do 180 godzin (jeśli przewiduje je indywidualny program kształcenia doktoranta).

– Zmieni się także forma prowadzenia zajęć – w miejsce wykładów pojawią się seminaria i warsztaty oraz sposób oceny. Doktoranci nie będą już zdawać egzaminów i otrzymywać ocen końcowych. Te ostatnie zastąpią noty ogólne w systemie zero-jedynkowym, czyli zaliczone lub niezaliczone – wyjaśnia dyrektor SDR WAT.

Nowością będzie też śródokresowa ocena realizacji indywidualnego planu badawczego doktoranta (po drugim roku kształcenia). Będzie ona prowadzona przez trzyosobową komisję z udziałem osoby spoza uczelni. Negatywna ocena będzie skutkować skreśleniem z listy doktorantów.

Stypendium dla doktorantów

Zgodnie z przepisami ustawy, wszyscy doktoranci Szkoły Doktorskiej WAT, nieposiadający stopnia doktora, będą otrzymywać stypendium. Będzie ono uzależnione od wysokości pensji profesorskiej i osiągnięć doktoranta. Do czasu otrzymania oceny śródokresowej miesięczne świadczenie wyniesie co najmniej 37 proc. wynagrodzenia zasadniczego profesora (min. 2104,65 netto), a po uzyskaniu pozytywnej oceny stypendium będzie mogło wzrosnąć do wysokości 57 proc. wynagrodzenia zasadniczego profesora (min. 3242,29 netto). Stypendia doktoranckie będą mogły być wypłacane maksymalnie przez cztery lata.

Koncepcja kształcenia doktorantów w SDR WAT zakłada też nowe zasady typowania promotorów. Przyjęto, że będzie nim mógł być nauczyciel akademicki – posiadający tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego – zatrudniony w Akademii jako podstawowym miejscu pracy, deklarujący działalność naukową w dyscyplinach naukowych prowadzonych w Szkole Doktorskiej, aktywny naukowo i posiadający dorobek naukowy opublikowany w okresie ostatnich pięciu lat. – Intencją ustawodawcy było, by ten rodzaj kształcenia odbywał się na zasadzie partnerstwa promotor – młody badacz. Rola promotora w nowym systemie kształcenia doktorantów będzie więc fundamentalna – mówi dr inż. Zalewski.

Zgodnie z Ustawą 2.0, do 30 września 2022 r., warunkiem koniecznym do utworzenia w uczelni akademickiej szkoły doktorskiej jest posiadanie uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej dwóch dyscyplinach naukowych. Aby utrzymać uprawnienia do doktoryzowania, uczelnia będzie musiała otrzymać kategorię co najmniej B+ (w skali od A+ do C) podczas cyklicznej oceny Komisji Ewaluacji Nauki. Pod uwagę będzie tu brana m.in. działalność naukowa uczelni w danych dyscyplinach Pierwsza parametryzacja szkół wyższych ma zostać przeprowadzona w 2021 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Maciej
1563352200
Zapomnieli tylko wspomnieć, że wojskowa uczelnia nie prowadzi edukacji dla wojskowych. Z resztą całą ustawą została tak skonstruowana, że zabrania kształcenia wojskowym.
4B-BB-4D-AA

Podaruj upominek kombatantowi
 
Wołyńskie lwie serca
Nowy wiceminister w MON
Nowa spółka lotnicza PGZ
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
T-72 strzelają na poligonie
Razem się szkolą, razem walczą
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Ludzie niebezpiecznej profesji
Wojsko wchodzi w kadr
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jani, Miraculously Saved
Plan modernizacji marynarki wojennej
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Tyraliera terytorialsów
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obrona bez polityki
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Logistycy w akcji
Symbol zaklęty w dacie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Niechciany traktat
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Klasy wojskowe po nowemu
Mroczne serce okupowanej Europy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
GROM na kursie działań specjalnych
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Thin Blue Line
Eksperyment z przywództwa
Wyzwania polskiej fotoniki
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
PESCO z polskim projektem
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Unwanted Treaty
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Reserves Win Wars
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
ORP „Ślązak” gotowy do służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO