moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”

15 sierpnia ulicami Katowic przemaszeruje 2600 żołnierzy i przejedzie 185 jednostek sprzętu wojskowego. Nad miastem pojawi się 60 statków powietrznych. A to wszystko, by uczcić Święto Wojska Polskiego i setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. O tym, jak będzie wyglądała defilada w Katowicach mówił dziś minister obrony Mariusz Błaszczak.

Tegoroczna defilada odbędzie się pod hasłem „Wierni Polsce” i po raz pierwszy główne uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego zostaną zorganizowane w Katowicach. – To dlatego, że mamy szczególny rok: obchodzimy 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego. Chciałem w ten sposób uczcić mieszkańców Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że ten region stał się częścią Polski – mówił szef MON przy pomniku Powstańców Śląskich. Minister Mariusz Błaszczak dodał, że Ślązacy poświęcali zdrowie i życie, żeby zachować polską kulturę i tradycję, bo dla nich śląskość była równoznaczna z polskością.

Oczywiście defilada, która odbywa się w rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej, będzie też hołdem oddanym bohaterom wojny polsko-bolszewickiej. – Odradzające się w niepodległej ojczyźnie polskie wojsko pokonało nawałę Rosji bolszewickiej – mówił minister obrony.


Film: MON

Minister Błaszczak, zapraszając wszystkich na defiladę, zapowiedział, że w Katowicach będzie można zobaczyć również żołnierzy z państw sojuszniczych na co dzień stacjonujących w Polsce. – Maszerować będą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji – wymieniał szef resortu obrony.

Po spotkaniu z dziennikarzami minister Błaszczak złożył wieniec pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Warto podkreślić, że ten charakterystyczny dla Katowic monument, popularnie nazywany „Skrzydłami”, odsłonięto 1 września 1967 roku. Skrzydła pomnika są trzy, każde symbolizuje kolejne powstanie śląskie.


Film: MON

Pierwsza w historii defilada w centrum Katowic rozpocznie się o godz. 14. Żołnierze wyruszą z ulicy Bagiennej, następnie kolumny dotrą do ronda gen. Jerzego Ziętka i przejdą aleją Wojciecha Korfantego. W tle maszerujących będzie m.in. pomnik Powstańców Śląskich i katowicki Spodek – najbardziej charakterystyczne obiekty dla stolicy Górnego Śląska. Po defiladzie, w okolicach Spodka, odbędzie się piknik. Jego główną atrakcją – oprócz wojskowej grochówki – będzie ekspozycja wojskowego sprzętu, który wcześniej zaprezentuje się na defiladzie.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Medal Honoru dla Ollisa
Oko na Bałtyk
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Partnerstwo dla artylerii
Co nowego w przepisach?
Engineer Kościuszko Saves America
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Husarz z kolejnym kamieniem milowym
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Zielone światło dla konwoju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Misja zdrowie trwa
Arktyka pod lupą NATO
Taniec na „Orle”
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Bojowy duch i serce na dłoni
Kierunek Rumunia
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Ostatnia minuta Kutschery
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Outside the Box
HIMARS-y w Rumunii
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Z Ustki do kosmosu
Wojsko buduje drony
To nie mogło się udać, ale…
Invictus, czyli niezwyciężony
Premier wojenny
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Together on the Front Line and Beyond
Gorąco wśród lodu
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Buzdygan Internautów – głosowanie
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Finał B żołnierza w short tracku
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Kolejne nominacje w wojsku
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
W NATO o inwestycjach w obronność
Przez uchylone okno
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
„Wicher” rośnie w oczach
POLSARIS, czyli oczy wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO