moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Mieszko” po wodowaniu

Trzeci z serii sześciu holowników dla marynarki wojennej został dziś zwodowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Jednostka otrzymała imię „Mieszko”. Po wejściu do służby będzie m.in. ubezpieczała większe jednostki podczas manewrowania w porcie, holowała tarcze podczas strzelań artyleryjskich i wspierał akcje ratownicze.

„Mieszko” będzie się znacząco różnił od leciwych holowników, które obecnie pełnią służbę w marynarce wojennej. Przede wszystkim został wyposażony w pędniki azymutalne dające zdecydowanie większą manewrowość. Jednostka będzie mogła wykonać zwrot niemal w miejscu, a także utrzymać określoną pozycję bez rzucania kotwicy. Podczas pracy w porcie ma to niebagatelne znaczenie. A właśnie to stanie się jednym z głównych zadań „Mieszka”. Holownik ma asystować okrętom podczas manewrowania, posłuży do transportu ludzi i towarów, ale też holowania tarcz, które staną się celem podczas strzelań artyleryjskich. „Mieszko” będzie też musiał zmierzyć się z podejmowaniem z wody ćwiczebnych torped czy wspieraniem akcji ratowniczych. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi będzie mógł neutralizować unoszące się na morzu plamy ropy oraz oleju. Pokład otwarty pomieści ładunki o masie czterech ton, z kolei uciąg jednostki został obliczony na 35 ton.

Autonomiczność „Mieszka”, czyli zdolność operowania na morzu bez konieczności zawijania do portu wynosi pięć dób. Załogę utworzy dziesięciu podoficerów i marynarzy.

REKLAMA

– Współpraca stoczni Remontowa z Inspektoratem Uzbrojenia i marynarką wojenną ma długą tradycję. W ostatnim czasie firma budowała dla nas i nadal buduje w sumie osiem jednostek. To imponująca liczba – podkreśla kadm. Krzysztof Zdonek, zastępca Inspektora Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwsza z nich – niszczyciel min ORP „Kormoran” – została zwodowana cztery lata temu. Do służby w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża weszła w listopadzie 2017 roku. Obecnie stocznia buduje dwa kolejne okręty tego typu. Trwają też prace przy pięciu holownikach. Budowa szóstego rozpocznie się 9 lipca. – Jesteśmy pewni, że również ten kontrakt dla marynarki wojennej zostanie zrealizowany, i że już w tym roku pierwsze trzy holowniki trafią do służby – zaznacza kadm. Zdonek. Takie właśnie zapewnienie podczas dzisiejszej uroczystości zwodowania „Mieszka” padło z ust prezesa stoczni Marcina Ryngwelskiego. – Spotykamy się na piątym wodowaniu w tym roku. W sumie stocznię zdążyło już opuścić 1020 różnego typu jednostek pływających dla armatorów z całego świata. Bardzo się cieszę, że klient tak ważny, jak marynarka wojenna wrócił do nas. Tym bardziej, że w swojej historii przez nasze hale przewinęło się już 600 okrętów – podkreślał Ryngwelski.

Remontowa Shipbuilding przez dziesięciolecia budowała swoją markę jako Stocznia Północna. W tym czasie wykonała między innymi pięć – służących do dziś w marynarce – okrętów transportowo-minowych typu Lublin, korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, okręt szkolny ORP „Wodnik”, czy jednostki ratownicze ORP „Piast” i ORP „Lech”. Przed 1989 rokiem przedsiębiorstwo konstruowało także okręty dla ZSRR i NRD. Wkrótce do długiej listy jednostek, dołączą kolejne. – Już dziś mogę zaprosić na wodowanie ORP „Albatros”, czyli drugiego niszczyciela min typu „Kormoran”. Odbędzie się ono w pierwszym tygodniu października – zapowiada prezes Ryngwelski.

Zwodowany dziś „Mieszko” będzie służył w 3 Flotylli Okrętów. Jego macierzystym portem stanie się Gdynia. Matką chrzestną holownika została Magdalena Śniadecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
W tym roku wojskowe święto bez defilady
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojskowy Hot450Challenge
Skok na głęboką wodę
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Układy ze skazą
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Galicyjskie przesilenie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
PGZ będzie obecna na MSPO
Bridge to Cooperation
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Kierunek: misja
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Więcej celowników z PCO dla wojska
Lato z czerwonym terrorem
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Kurs dla saperskich ekspertów
Laserowa artyleria US Army
Polskie porty bardziej otwarte
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wymiana podwodnych doświadczeń
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Hekatomba na Woli
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Chwała powstańcom
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Program kosmiczny dla wojska
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
F-16 kończą misję w Estonii
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO