moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tobruq Legacy-19”: Manewry przeciwlotników

Niemal 5 tysięcy żołnierzy z 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz przeszło 1200 jednostek sprzętu wojskowego bierze udział w „Tobruq Legacy-19” – największych natowskich manewrach przeciwlotników. Żołnierze, wykorzystując różnego rodzaju systemy i uzbrojenie, muszą udowodnić, że są gotowi do wspólnego działania zgodnie z procedurami NATO.

Międzynarodowe ćwiczenie jednostek naziemnych systemów obrony powietrznej i przeciwlotniczych „Tobruq Legacy-19” to test gotowości do wspólnego działania dla 20 krajów Sojuszu. Jednostki mają się sprawdzić w jednej operacji prowadzonej według standardów NATO. – Sprawdzimy konfigurację systemów teleinformatycznych oraz łączności, przeprowadzimy rakietowe strzelania bojowe ponad 160 rakietami przy wsparciu powietrznego systemu wczesnego ostrzegania AWACS – powiedział podczas inauguracji ćwiczenia w Ustce gen. bryg. Stefan Mordacz, zastępca inspektora rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.

Manewry rozgrywane będą na poziomie sztabowym w Dowództwie Komponentu Powietrznego w Warszawie, 22 Ośrodku Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy oraz w poznańskiej Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. Polaków wspierać będą także instytucje znajdujące się poza granicami kraju, m.in. Dowództwo Sił Powietrznych NATO, Centrum Operacji Powietrznych Unii Europejskiej czy natowskie Centrum Wczesnego Wykrywania i Naprowadzania. Natomiast część taktyczna manewrów odbędzie się na czterech polskich poligonach: w Wędrzynie, Orzyszu, Ustce i Nadarzycach.

REKLAMA

Właśnie nad Bałtykiem, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, rozegra się najważniejsza część manewrów. Żołnierze jednostek naziemnych systemów obrony powietrznej i przeciwlotnicy z 10 krajów: Słowacji, Rumunii, Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Litwy, Francji, Czech, Stanów Zjednoczonych i Polski wykonają bojowe strzelania. Nasze siły zbrojne reprezentować będą żołnierze 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz trzech pułków przeciwlotniczych (4, 8 i 15). – Strzelania bojowe odbędą się 17 i 18 czerwca. Żołnierze wykonają je wykorzystując różne systemy przeciwlotnicze. Będą mierzyć do celów bezpilotowych – wyjaśnia mjr Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Z jakich systemów będą korzystać przeciwlotnicy? Polacy i Czesi wykonają strzelania z przeciwlotniczych zestawów rakietowych KUB, Słowacy strzelą z SA-18, Węgrzy z zestawów Kub i Mistral, a niemiecko-holenderski zespół ogniowy wykorzysta zestaw Stinger i BSTF. Amerykanie natomiast użyją systemu obrony powietrznej Avenger i Stinger.

Wojskowi szkolić się będą także w Wędrzynie, Orzyszu i Nadarzycach. Na Mazurach, gdzie rozstawiono amerykańskie baterie systemów rakietowych Patriot, nie odbędą się strzelania bojowe.

Przeciwlotników biorących udział w manewrach na terenie Polski wspierać będzie także samolot wczesnego ostrzegania i reagowania AWACS.

Natowskie ćwiczenie „Tobruq Legacy-19” zakończy się 19 czerwca. Jest to piąta edycja ćwiczeń wojsk obrony przeciwlotniczej NATO. Wcześniej „Tobruq Legacy” prowadzone były na Słowacji, Litwie, Węgrzech, w Rumunii i w Czechach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Iranian Chess Game
 
GROM Challenge
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Rozpoczynamy nową erę
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Śląskie sceny z życia
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pamięć o tragedii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polskie firmy na targach w Londynie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Głos (z) płonącej Warszawy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Umarły dla świata
Zapal lampkę bohaterom Września’39
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
A Torn Subcontinent
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Stalin czekał i kalkulował
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rok Żelaznej Dywizji
Wrzesień ’39 na południu Polski
Oko na Europę
Jedna misja, jeden zespół
Kosmiczny gość
Defendery 2019 – część 4
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Walka i dyplomacja
Thin Blue Line
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Modernizacja Sokołów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi na wysokościach
Samochód do desantowania
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polska nie pozostanie osamotniona
Historia Liberatora wyjaśniona
Defendery 2019 – część 3
Z maratonu programowania do wojska
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Klasy wojskowe po nowemu
Agresja sowieckiego kolosa
Nowy wiceminister w MON
Wojsko wraca do Łomży
Chorwacki test polskich kadetów
Irańskie szachy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
W Indiach mieli swój drugi dom
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Sprawdzają Brutusa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO