moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto specjalsów

Elita polskiej armii, żołnierze przeznaczeni do najbardziej niebezpiecznych zadań. Na misjach poza granicami kraju zatrzymują poszukiwanych terrorystów i odbijają zakładników. Żołnierze wojsk specjalnych obchodzili dziś w Krakowie swoje święto. „Mimo że jest was niewielu, stanowicie poważną siłę”, napisał do specjalsów minister obrony Mariusz Błaszczak.

Dziś w Krakowie spotkali się żołnierze ze wszystkich jednostek specjalnych: GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, Formozy, Agatu i Nila. Na uroczystej zbiórce z okazji 12. rocznicy powołania wojsk specjalnych jako osobnego rodzaju sił zbrojnych list ministra Mariusza Błaszczaka przeczytał zastępca szefa Sztabu Generalnego, gen. dywizji Adam Joks. „W 2019 roku obchodzimy 20 rocznicę wstąpienia do NATO, jesteśmy jednym z liderów Sojuszu i państwem zaangażowanym w jego funkcjonowanie. Postrzeganym jako pewny sojusznik. Zawdzięczamy to ciężkiej pracy wielu osób. Przede wszystkim waszej pracy, żołnierzy”, pisał w liście Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślał: „Wojska specjalne odgrywają szczególną rolę w budowaniu wizerunku Polski. Każda z jednostek cieszy się prestiżem i uznaniem naszych partnerów. To rezultat działania na misjach zagranicznych, podczas których dowiedliście swojej wartości”. Minister przypomniał także, że dołączenie do wojsk specjalnych nie jest łatwe, a żołnierzem tego rodzaju sił zbrojnych może zostać wyłącznie osoba niezwykle zdeterminowana i sprawna fizycznie. „Każdy z was jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą. Zdolnym do wykonywania najtrudniejszych misji. Mimo że jest was niewielu, stanowicie poważną siłę”, chwalił specjalsów Mariusz Błaszczak.

Do żołnierzy zwrócił się również ich dowódca, gen. bryg. Sławomir Drumowicz. Podkreślił, że wstąpienie Polski do NATO otworzyło nowy rozdział dla WS, szkolenia żołnierzy i zakresu wykonywanych zadań. – Nikt nie powinien negować istnienia wojsk specjalnych. To formacja o specyficznych zdolnościach bojowych jakże odmiennych od wojsk konwencjonalnych – mówił gen. bryg. Drumowicz. – Jesteśmy przygotowani do zwalczania zagrożeń hybrydowych i asymetrycznych. Wynika to z odmiennych niż w wojskach konwencjonalnych, organizacji, selekcyjnego doboru kadr oraz różnego uzbrojenia i wyposażenia, a także systemu szkolenia – dodał generał.

Dowódca polskich specjalsów podkreślił, że współpraca z sojusznikami na misjach sprawiła, że polskie wojska specjalne uznawane są za wiarygodnego i silnego partnera. – Po raz drugi w historii polskich wojsk specjalnych powierzono nam dowodzenie operacjami specjalnymi NATO  w ramach dyżuru SON (Sił Odpowiedzi NATO – przyp. red.) w 2020 roku. Zadanie jest trudne, ale wykonalne, tym bardziej, że w naszych wysiłkach wspierają nas sprawdzeni sojusznicy – podkreślił. 

W czasie uroczystości wyróżniono żołnierzy wojsk specjalnych odznaczeniami resortowymi.

Wojska specjalne powstały 12 lat temu jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. Przy ich tworzeniu pracowało wielu oficerów, ale za ich „ojca”  uważa się gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Dziś wojska specjalne to pięć jednostek przeznaczonych do różnych zadań. GROM to jednostka gotowa do działań antyterrorystycznych, uwalniania zakładników i walki w mieście. Komandosi z Lublińca specjalizują się w zielonej taktyce, czyli działaniach w terenie niezabudowanym. Ale nie tylko, doskonale sprawdzili się także w akcjach bezpośrednich, prowadzonych w mieście i w uwalnianiu zakładników podczas misji w Afganistanie. Operatorzy Formozy są przygotowani do wykonywania zadań przede wszystkim w wodzie. Agat, najmłodsza jednostka, wyposażona jest w ciężki sprzęt, podczas operacji ma być wsparciem dla walczących komandosów. Nil natomiast zajmuje się m.in. prowadzeniem rozpoznania za pomocą bezzałogowców.

Wojska specjalne są przygotowane do wykonywania najtrudniejszych misji o różnym charakterze. Operatorzy mogą działać w powietrzu, na lądzie i w wodzie. Są gotowi do prowadzenia operacji w kraju i za granicą, na każdej szerokości geograficznej i w każdej strefie klimatycznej. Żołnierze wiele razy udowodnili, że są perfekcyjnie wyszkoleni. Komandosi brali udział w różnych misjach, m.in. na Haiti, w Zatoce Perskiej, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Obecnie uczestniczą w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie oraz w misji Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (PKW „Sophia”).

Do najważniejszych sukcesów wojsk specjalnych zaliczyć należy m.in. udział polskich operatorów w misji w Afganistanie. To właśnie tam likwidowali składy amunicji i materiałów wybuchowych talibów, zatrzymywali najgroźniejszych przestępców i uwalniali zakładników z rąk rebeliantów. Sukcesem jest także pełnienie dyżuru bojowego w ramach Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku. Obecnie specjalsi przygotowują się do kolejnego takiego wyzwania w 2020 roku. Dowództwo zbudowane na bazie krakowskiego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych będzie gotowe do kierowania operacjami specjalnymi na całym świecie.

REKLAMA

EK, MKS

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Szakal
1558693740
Pozdrowienia dla Krzysztofa:-)
F2-B3-44-93

W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Stalin czekał i kalkulował
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Irańskie szachy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 3
Thin Blue Line
Samochód do desantowania
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polskie firmy na targach w Londynie
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Klasy wojskowe po nowemu
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Historia Liberatora wyjaśniona
Oko na Europę
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wrzesień ’39 na południu Polski
Z maratonu programowania do wojska
Walka i dyplomacja
Terytorialsi na wysokościach
Wojsko wraca do Łomży
Kosmiczny gość
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zapal światło dla ofiar Katynia
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Cienka niebieska linia
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rozpoczynamy nową erę
Pamięć o tragedii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głos (z) płonącej Warszawy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 4
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Chorwacki test polskich kadetów
Umarły dla świata
A Torn Subcontinent
Rok Żelaznej Dywizji
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
GROM Challenge
W Indiach mieli swój drugi dom
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Agresja sowieckiego kolosa
Nowa misja i nowy sprzęt
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Jedna misja, jeden zespół
Iranian Chess Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO