moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pociski Wega skierowane w kosmos

Wojskowi naukowcy proponują, by polski sektor kosmiczny wysyłał satelity suborbitalne nie z kosmodromu, a z platformy powietrznej. W tej roli mogłyby wystąpić samoloty CASA, natomiast nośnikiem satelitów byłyby zmodernizowane rakiety przeciwlotnicze Wega. – To dużo tańsze i bardziej efektywne rozwiązanie – przekonuje mjr Paweł Dobrzyński z WAT-u.

Zamiast wystrzeliwać je z ziemi i zmuszać do pokonywania ziemskiej grawitacji (co wymaga zużycia większej ilości paliwa), lepiej wynieść rakietę na wysokość kilku tysięcy metrów na pokładzie samolotu CASA C-295 i dopiero wtedy odpalić w kosmos. Rakiety nośnej nie trzeba konstruować od podstaw. Można zbudować ją w oparciu o zmodernizowany pocisk przeciwlotniczy Wega. Na ten innowacyjny pomysł wpadli inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

– Największym problemem nie jest zbudowanie polskiego satelity, ale opracowanie najtańszej metody wyniesienia go na orbitę. Ponieważ nie mamy swoich rakiet nośnych, musimy korzystać z komercyjnych usług, które nie są tanie. Koszt wyniesienia w kosmos kilograma ładunku wynosi kilkadziesiąt tysięcy dolarów, a duże satelity mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów – mówi mjr Paweł Dobrzyński z WAT-u, jeden z twórców projektu modernizacji rakiet Wega do celów kosmicznych.

REKLAMA

Obecnie naukowcy z polskiego sektora kosmicznego pracują nad skonstruowaniem rakiet nośnych. Z trzech projektów: ILR-33 Bursztyn, SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) Perun oraz PTR-1 najbliżej realizacji wydaje się ten pierwszy. Rakieta skonstruowana przez specjalistów z Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa swój kolejny lot ma odbyć w tym roku. Mjr Paweł Dobrzyński przekonuje, że choć te projekty są interesujące i ważne, bardziej ekonomiczne byłoby wykorzystanie przeciwlotniczych rakiet Wega w charakterze rakiet nośnych. – Oczywiście niezbędne byłoby ich zmodernizowanie. Po usunięciu anteny, systemu naprowadzania oraz głowicy bojowej, powstałaby przestrzeń na satelity klasy mikro, które mogą ważyć nawet 100 kg – wyjaśnia.

Rakieta Wega mogłaby więc wynosić następujące typy satelitów: mikro – od 10 do 100 kg, nano – 1 do 10 kg, pico – 0,1 do 1 kg, femto – mniejsze niż 0,1 kg.

Co bardzo ważne, wojskowi specjaliści, nie chcą wystrzeliwać siedmiotonowych pocisków Wega z ziemi, a wyładowywać je z samolotów CASA C-295 na wysokości kilku kilometrów, i dopiero wówczas posłać na orbitę nawet 250 km nad ziemią. – Początkowo zakładaliśmy umieszczenie platformy transportowej rakiety na samolotach MiG-29. Ale po analizach stwierdziliśmy, że lepszym rozwiązaniem, chociażby z punktu widzenia skrytości działania, jest wykorzystanie maszyn CASA – mówi Dobrzyński. Użycie do tego celu statków powietrznych – jak zaznacza Dobrzyński – oznacza, że nie jest potrzebny kosmodrom. Co więcej, samolot z Wegą na pokładzie może udać się w dowolne miejsce na świecie. – A wiadomo, że ze względów grawitacyjnych, najlepiej jest wystrzeliwać rakiety suborbitalne z okolic równika – zauważa.

Czy idea wojskowych specjalistów zostanie zrealizowana? Nie wiadomo, ale o takiej możliwości rozmawiali uczestnicy „Pierwszej konferencji rakietowej”, która odbyła się w Instytucie Lotnictwa 16 kwietnia. Pułkownik Marcin Górka, p.o. wiceprezesa ds. obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, podkreślał wówczas, że wysyłanie rakiet suborbitalnych z platform powietrznych jest jednym z kierunków badań wspieranych przez Agencję. Jednocześnie zastrzegł, że na razie nie ma uruchomionych konkretnych projektów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Ich zadanie – zdobyć informację
Święto specjalsów
Targi Air Fair 2019
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
15 lat JFTC
Region Without a Key
Modernizacja bombowców
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Jihadist Mill
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
F-16 wracają do Polski
Kierunek: Afganistan
Obrady Rady Unii Europejskiej
Pomóżmy bliskim żołnierza
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Zmiana warty na Mazurach
Szef NATO w Warszawie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Medale dla uczestników walk w Karbali
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Być krok przed Bielikiem
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
„Baltic Protector”
Fabryka dżihadystów
Dołącz do zawodowców
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Modernizacja floty powietrznej
Uchylone wrota piekieł
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wywiad AK w służbie aliantów
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Czarna taktyka Agatu
Nowy batalion podhalańczyków
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Zmiany w przepisach mundurowych
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kampania wyborcza poza armią
Jelcze dla Wisły
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Tu się zadań nie wybiera
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO