moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pociski Wega skierowane w kosmos

Wojskowi naukowcy proponują, by polski sektor kosmiczny wysyłał satelity suborbitalne nie z kosmodromu, a z platformy powietrznej. W tej roli mogłyby wystąpić samoloty CASA, natomiast nośnikiem satelitów byłyby zmodernizowane rakiety przeciwlotnicze Wega. – To dużo tańsze i bardziej efektywne rozwiązanie – przekonuje mjr Paweł Dobrzyński z WAT-u.

Zamiast wystrzeliwać je z ziemi i zmuszać do pokonywania ziemskiej grawitacji (co wymaga zużycia większej ilości paliwa), lepiej wynieść rakietę na wysokość kilku tysięcy metrów na pokładzie samolotu CASA C-295 i dopiero wtedy odpalić w kosmos. Rakiety nośnej nie trzeba konstruować od podstaw. Można zbudować ją w oparciu o zmodernizowany pocisk przeciwlotniczy Wega. Na ten innowacyjny pomysł wpadli inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

– Największym problemem nie jest zbudowanie polskiego satelity, ale opracowanie najtańszej metody wyniesienia go na orbitę. Ponieważ nie mamy swoich rakiet nośnych, musimy korzystać z komercyjnych usług, które nie są tanie. Koszt wyniesienia w kosmos kilograma ładunku wynosi kilkadziesiąt tysięcy dolarów, a duże satelity mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów – mówi mjr Paweł Dobrzyński z WAT-u, jeden z twórców projektu modernizacji rakiet Wega do celów kosmicznych.

REKLAMA

Obecnie naukowcy z polskiego sektora kosmicznego pracują nad skonstruowaniem rakiet nośnych. Z trzech projektów: ILR-33 Bursztyn, SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) Perun oraz PTR-1 najbliżej realizacji wydaje się ten pierwszy. Rakieta skonstruowana przez specjalistów z Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa swój kolejny lot ma odbyć w tym roku. Mjr Paweł Dobrzyński przekonuje, że choć te projekty są interesujące i ważne, bardziej ekonomiczne byłoby wykorzystanie przeciwlotniczych rakiet Wega w charakterze rakiet nośnych. – Oczywiście niezbędne byłoby ich zmodernizowanie. Po usunięciu anteny, systemu naprowadzania oraz głowicy bojowej, powstałaby przestrzeń na satelity klasy mikro, które mogą ważyć nawet 100 kg – wyjaśnia.

Rakieta Wega mogłaby więc wynosić następujące typy satelitów: mikro – od 10 do 100 kg, nano – 1 do 10 kg, pico – 0,1 do 1 kg, femto – mniejsze niż 0,1 kg.

Co bardzo ważne, wojskowi specjaliści, nie chcą wystrzeliwać siedmiotonowych pocisków Wega z ziemi, a wyładowywać je z samolotów CASA C-295 na wysokości kilku kilometrów, i dopiero wówczas posłać na orbitę nawet 250 km nad ziemią. – Początkowo zakładaliśmy umieszczenie platformy transportowej rakiety na samolotach MiG-29. Ale po analizach stwierdziliśmy, że lepszym rozwiązaniem, chociażby z punktu widzenia skrytości działania, jest wykorzystanie maszyn CASA – mówi Dobrzyński. Użycie do tego celu statków powietrznych – jak zaznacza Dobrzyński – oznacza, że nie jest potrzebny kosmodrom. Co więcej, samolot z Wegą na pokładzie może udać się w dowolne miejsce na świecie. – A wiadomo, że ze względów grawitacyjnych, najlepiej jest wystrzeliwać rakiety suborbitalne z okolic równika – zauważa.

Czy idea wojskowych specjalistów zostanie zrealizowana? Nie wiadomo, ale o takiej możliwości rozmawiali uczestnicy „Pierwszej konferencji rakietowej”, która odbyła się w Instytucie Lotnictwa 16 kwietnia. Pułkownik Marcin Górka, p.o. wiceprezesa ds. obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, podkreślał wówczas, że wysyłanie rakiet suborbitalnych z platform powietrznych jest jednym z kierunków badań wspieranych przez Agencję. Jednocześnie zastrzegł, że na razie nie ma uruchomionych konkretnych projektów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
 
Życie po zdjęciu munduru
W drodze po zwycięstwo
Na strzelnicy w szczytnym celu
Rozpoczynamy nową erę
Włochy też chcą Tempesta
Nowa misja i nowy sprzęt
Wyjątkowa operacja minerów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W Means Lifesaver
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Snajper walczy także z wiatrem
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Osa na patrole
Cienka niebieska linia
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Raki strzelały na Bałkanach
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Niezwyciężeni znowu trenują
Lotem przeciw bolszewikom
Nowy wiceminister w MON
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Wojskowe szkolenie dla studentów
Bożeny do modyfikacji
Sosnkowski przywrócony
Zmarł trzeci z rannych saperów
Gavia na Atlantyku
Klasy wojskowe po nowemu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jani, cudem ocalony
Niechciany traktat
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wabik z WAT-u
Fort zagłady
Wsparcie dla saperów
Iranian Chess Game
Kolejne Raki dla wojska
68W znaczy ratownik
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Thin Blue Line
Rescue Like You Would in a War
Trening medyczny przed misją
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO