moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach

Wasza służba przyczynia się do stabilności i spokoju w regionie. Dziękuję za profesjonalizm  – mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z żołnierzami  polskiego kontyngentu wojskowego w Bośni i Hercegowinie. W pierwszej wizycie na Bałkanach zwierzchnikowi sił zbrojnych  towarzyszyli  Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.

Polscy żołnierze obecni są w Bośni i Hercegowinie od ponad 20 lat. Aktualnie polski kontyngent wojskowy wchodzi w skład wielonarodowych sił EUFOR, wykonujących zadania w ramach największej operacji lądowej Unii Europejskiej – EUFOR ALTHEA (European Union Force in Bosnia and Herzegovina). Od marca tego roku służbę w Bośni i Hercegowinie pełni kilkudziesięciu żołnierzy XVII zmiany, a ich dowódcą jest ppłk Paweł Jędryczka. Jednym z celów misji jest monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Dziś służących na Bałkanach żołnierzy odwiedził prezydent Andrzej Duda. Była to pierwsza wizyta zwierzchnika sił zbrojnych w tym rejonie. W skład polskiej delegacji weszli także: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej; gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP; gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny oraz Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

REKLAMA

Wizyta na Bałkanach rozpoczęła się w Sarajewie. Potem w Camp Butmir polska delegacja wzięła udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami unijnej misji EUFOR i przedstawicielami PKW KFOR w Kosowie. – Bardzo się cieszę, że mogę się spotkać z żołnierzami, którzy pełniąc tu służbę, realizują nasze sojusznicze zobowiązania, ale też reprezentują RP poza granicami – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent dodał, że przed każdymi świętami stara się odwiedzać polskich żołnierzy, którzy wyjeżdżają, by z dala od domu służyć Rzeczpospolitej, często w miejscach niebezpiecznych. – Na tej ziemi, wciąż pełnej bólu i pozostałości konfliktu sprzed 20 lat, dzisiaj jest spokój, a ludzie mogą normalnie żyć i się rozwijać także dzięki państwa służbie. Bo choć to misja doradczo-szkoleniowa, to przyczynia się do stabilności i spokoju w regionie – zauważył prezydent. – Swoją profesjonalną służbą pokazujecie, że Polska jest ważnym krajem w Unii Europejskiej i NATO. Dziękuję, że realizujecie swoje zadania w sposób wzorowy, że dzięki waszej postawie dobrze się myśli tu o Polsce, polskiej armii i polskim żołnierzu – mówił prezydent Duda.

Do żołnierzy zwrócił się też szef resortu obrony narodowej. Podkreślił, że w Bośni i Hercegowinie działa już XVII zmiana misji, co pokazuje, jak wielu żołnierzy Wojska Polskiego miało sposobność tu służyć i doskonalić umiejętności żołnierzy Bośni i Hercegowiny. – Stanowicie wizytówkę Polski poza granicami kraju. Dzięki wam udowadniamy, że nasz kraj jest bardzo poważnym członkiem społeczności międzynarodowej, a służba polskich żołnierzy jest bardzo dobrze odbierana przez społeczności lokalne. To dowód waszego profesjonalizmu i szacunku, jakim cieszą się żołnierze Wojska Polskiego – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef resortu przekazał też życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska, którzy tegoroczne Święta Wielkanocne spędzą na służbie poza granicami kraju, m.in. w Kosowie, Iraku i Afganistanie. – Życzę wam, aby święta upłynęły w spokoju. Byście w ich trakcie nabrali siły i energii do dalszej służby. Dziękuję za wasze zaangażowanie. Jestem z was dumny! – mówił szef MON.

Podczas spotkania w bazie Butmir prezydent Duda wręczył żołnierzom medale „Za długoletnią służbę”, a minister Błaszczak wyróżnił żołnierzy medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Potem polska delegacja złożyła kwiaty w Parku Pamięci, gdzie znajdują się tablice upamiętniające żołnierzy poległych w czasie służby w Bośni i Hercegowinie.

Podczas pobytu na Bałkanach prezydent Duda złożył też wizytę w Prezydium Bośni i Hercegowiny. Tam spotkał się z jego przewodniczącym – Serbem Miloradem Dodikiem i członkiem Prezydium, Bośniakiem Šefikiem Džaferoviciem. Było to pierwsze spotkanie na szczeblu przywódców obu państw.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Cel – bezpieczna Europa
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Life Enchanted in Museum Display Case
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Remont „Piasta” na finiszu
Bliski Wschód. Region bez klucza
Katyńskie pamiątki
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Sophia” z nową zmianą
Odliczanie do majowej defilady
Ducha nie wolno tracić
Kolejka dostawców niszczycieli
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Błękitna Armia przybywa do Polski
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Wilno w polskich rękach
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Tryumf w cieniu Jałty
Szef NATO w Warszawie
Wodowanie „Artemisa”
Sukcesy biegających żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Alarm dla Jastrzębi
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Leopards in a Trap
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Kampania wyborcza poza armią
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Życie zaklęte w gablotach
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
NATO i kosowska łamigłówka
Panie bez taryfy ulgowej
Czołgi błota się nie boją
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Podpułkownik „Sokole Oko”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Święto stołecznego garnizonu
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Leopardy w pułapce
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Tarcza przeciwko agresji
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Więcej wojska w Łomży
Zwiadowcy wkroczyli do miast

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO