moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To już ponad 690 terytorialsów!

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godz. 10.00 w kościele garnizonowym św. Katarzyny w Toruniu. Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Współorganizatorem przysięgi wojskowej był Urząd Miasta Torunia.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 12.00 na terenie Rynku Nowomiejskiego w Toruniu. Przysięgę na sztandar batalionu dowodzenia IWsp SZ złożyło ponad 140 ochotników, którzy skończyli szkolenie podstawowe. Przysięgającym towarzyszyli żołnierze, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Wśród zaprzysiężonych było ponad 44 kobiety. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8K-PBOT.

„Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej otworzyliście nowy rozdział swojego życia (…) staliście się żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to krok, który niesie za sobą dumę ze służby Ojczyźnie ale wymaga wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełniania trudnych obowiązków”- podkreślił dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

REKLAMA

Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy goście uczestniczyli w festynie rodzinnym z licznymi atrakcjami. Prezentacja sprzętu wojskowego, pojazdów będących na wyposażeniu kujawsko-pomorskiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa to tylko nieliczne atrakcje, które się odbyły. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 29 marca br. i zasilili 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu podlegający pod 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.
Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.
Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy.

Tekst: por. dr Diana Warchocka

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Ducha nie wolno tracić
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Katyńskie pamiątki
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Więcej wojska w Łomży
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Odliczanie do majowej defilady
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Life Enchanted in Museum Display Case
Szef NATO w Warszawie
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Wilno w polskich rękach
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Czołgi błota się nie boją
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Kolejka dostawców niszczycieli
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
NATO i kosowska łamigłówka
Święto stołecznego garnizonu
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Sophia” z nową zmianą
Leopardy w pułapce
Błękitna Armia przybywa do Polski
Leopards in a Trap
Życie zaklęte w gablotach
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Alarm dla Jastrzębi
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Podpułkownik „Sokole Oko”
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Tryumf w cieniu Jałty
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Bliski Wschód. Region bez klucza
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Remont „Piasta” na finiszu
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Cel – bezpieczna Europa
Sukcesy biegających żołnierzy
Panie bez taryfy ulgowej
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Kampania wyborcza poza armią
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Tarcza przeciwko agresji
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO