moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To już ponad 690 terytorialsów!

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godz. 10.00 w kościele garnizonowym św. Katarzyny w Toruniu. Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Współorganizatorem przysięgi wojskowej był Urząd Miasta Torunia.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 12.00 na terenie Rynku Nowomiejskiego w Toruniu. Przysięgę na sztandar batalionu dowodzenia IWsp SZ złożyło ponad 140 ochotników, którzy skończyli szkolenie podstawowe. Przysięgającym towarzyszyli żołnierze, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Wśród zaprzysiężonych było ponad 44 kobiety. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8K-PBOT.

„Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej otworzyliście nowy rozdział swojego życia (…) staliście się żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to krok, który niesie za sobą dumę ze służby Ojczyźnie ale wymaga wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełniania trudnych obowiązków”- podkreślił dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

REKLAMA

Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy goście uczestniczyli w festynie rodzinnym z licznymi atrakcjami. Prezentacja sprzętu wojskowego, pojazdów będących na wyposażeniu kujawsko-pomorskiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa to tylko nieliczne atrakcje, które się odbyły. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 29 marca br. i zasilili 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu podlegający pod 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.
Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.
Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy.

Tekst: por. dr Diana Warchocka

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Logistycy na poligonie w Drawsku
 
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
NSR wciąż przyjmuje ochotników
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Następcy Herculesów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Rydwany dżihadu
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Miroslawiec Up
Likwidacja komendanta Junka
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Stulecie wojskowej Akademii
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Polski wkład w operację „Overlord”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
A Half-Open Gate to Hell
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Jihadist Mill
Pamięć dodaje skrzydeł
Jak zginął „Ponury”
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
F-16 wracają do Polski
Kierunek: Afganistan
Modernizacja bombowców
Desant poza strefę komfortu
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Zmiany w przepisach mundurowych
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Rozbicie więzienia w Końskich
Tu się zadań nie wybiera
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Gumowy czołg, realny front
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowe plecaki dla żołnierzy
Działalność firm na rzecz obronności
Poprady w Gołdapi
Trudny sojusz partyzantów
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Medale dla uczestników walk w Karbali
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Flota przyszłości
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO