moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie

Po dziesięciu latach przerwy Wojsko Polskie znów będzie brało udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon). Główną siłą naszego kontyngentu będzie 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Do Libanu wyjedzie ponad 200 żołnierzy i transportery opancerzone RosomakIch zadaniem będzie monitorowanie sytuacji na pograniczu libańsko-izraelskim.

Polskie wojsko pełniło misję pokojową ONZ w Libanie od 1992 przez 17 lat (kontyngent liczył wówczas ok. 500 żołnierzy). W 2009 roku, ze względu na duże zaangażowanie w operacje NATO w Afganistanie i Iraku, rząd zdecydował jednak o wycofaniu żołnierzy z misji pod egidą ONZ, w tym także ze wzgórz Golan i Libanu.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda poinformował na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, że nasz kraj znów zaangażuje się w misję w Libanie. – Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji (Action for Peacekeeping – red.). Z nadzieją, że jej przyjęcie przyniesie pożądane skutki – mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

REKLAMA

Rozkaz sformowania kontyngentu dostała 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Do Libanu wyjedzie kompania zmotoryzowana – ponad 200 żołnierzy plus transportery opancerzone Rosomak. Polacy wyruszą jesienią, by w listopadzie osiągnąć już gotowość operacyjną. – Naszą bazą będzie Patrol Base West. Zajmiemy także wysunięty posterunek w sektorze pod dowództwem wojsk irlandzkich – mówi gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Dowódca kontyngentu odbył już rekonesans w miejscach, w których będą stacjonowali nasi żołnierze – dodaje generał.

Do zadań polskiego kontyngentu będzie należało monitorowanie strefy położonej bezpośrednio przy granicy Izraela, na spornym terenie, gdzie wybuchają konflikty między ludnością libańską i izraelską. – Mamy pilnować, aby nie dochodziło do eskalacji napięć – wyjaśnia gen. Jabłoński. Żołnierze będą patrolowali miasteczka i wioski, sygnalizując obecność wojsk ONZ. Będą chronić ludność cywilną oraz zapobiegać przemycaniu broni czy materiałów wybuchowych.

Rejon, w który trafią Polacy, nie należy do najłatwiejszych. Baza Patrol Base West położona jest w pagórkowatym terenie niedaleko miasta Bint Jubayl i wysuniętego posterunku przy samej granicy z Izraelem. Pograniczne izraelsko-libańskie jest niespokojne od lat, sytuację dodatkowo zaogniają działania grup bojowników ISIS. – Choć misja w Libanie nie będzie miała charakteru działań stabilizacyjnych, tak jak to było w Iraku czy Afganistanie, gdzie bezpośrednia konfrontacja zbrojna zdarzała się kilka razy w tygodniu, to na pewno będzie bardzo wymagająca i odpowiedzialna – przyznaje generał Jabłoński. 

Jednak większość polskiego kontyngentu stanowią doświadczeni żołnierze, którzy brali udział na misjach w Iraku i Afganistanie. Na miejscu w Libanie będą współdziałali z wojskowymi z Irlandii i Węgier. Służba żołnierzy 12 Brygady pod egidą ONZ potrwa pół roku.

Obecnie w misji ONZ w Libanie biorą udział żołnierze 42 krajów, m.in. Włoch, Ghany, Holandii, Malezji, Niemiec, Hiszpanii, Korei Południowej, Francji, Finlandii, Nepalu czy Indonezji (to największy kontyngent liczący ponad 1300 żołnierzy). W sumie cały kontyngent ONZ liczy 10 303 żołnierzy. Operacją UNIFIL dowodzi obecnie włoski generał Stefano Del Col. Trwa ona nieprzerwanie od 1978 roku.

Marcin Górka

autor zdjęć: arch. UNDOF, Pasqual Gorriz / UN

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Polsko-amerykańska współpraca
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Bohaterska obrona wzgórza 385
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Laserowa artyleria US Army
Kabina do zadań specjalnych
Szybsza droga do armii zawodowej
Defendery 2020: Zapobiec awarii
„Kaper” przeciw terrorystom
Ku czci roku 1918 i 1920
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
F-16 kończą misję w Estonii
„Aviation Detachment” w Łasku
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Zostań studentem ASzWoj
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Sonary dla śmigłowców ZOP
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Październik pod znakiem Tallboya
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
16 Dywizja najlepsza!
Kraken dla Kormoranów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowe sanitarki dla wojska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Zamek na poligonie
Wojsko przeciw wirusowi
Promocja oficerska w AWL
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ryzykowne remedium
Wybuchowa edukacja
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trenują, aby szkolić innych
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Dekady za wcześnie
Kraby kontra okręt
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ochotnik do Auschwitz
Komisje sejmowe o umowie z USA
Szybciej do wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Kłopoty z odprawą mieszkaniową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO