moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie

Po dziesięciu latach przerwy Wojsko Polskie znów będzie brało udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon). Główną siłą naszego kontyngentu będzie 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Do Libanu wyjedzie ponad 200 żołnierzy i transportery opancerzone RosomakIch zadaniem będzie monitorowanie sytuacji na pograniczu libańsko-izraelskim.

Polskie wojsko pełniło misję pokojową ONZ w Libanie od 1992 przez 17 lat (kontyngent liczył wówczas ok. 500 żołnierzy). W 2009 roku, ze względu na duże zaangażowanie w operacje NATO w Afganistanie i Iraku, rząd zdecydował jednak o wycofaniu żołnierzy z misji pod egidą ONZ, w tym także ze wzgórz Golan i Libanu.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda poinformował na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, że nasz kraj znów zaangażuje się w misję w Libanie. – Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji (Action for Peacekeeping – red.). Z nadzieją, że jej przyjęcie przyniesie pożądane skutki – mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

REKLAMA

Rozkaz sformowania kontyngentu dostała 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Do Libanu wyjedzie kompania zmotoryzowana – ponad 200 żołnierzy plus transportery opancerzone Rosomak. Polacy wyruszą jesienią, by w listopadzie osiągnąć już gotowość operacyjną. – Naszą bazą będzie Patrol Base West. Zajmiemy także wysunięty posterunek w sektorze pod dowództwem wojsk irlandzkich – mówi gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Dowódca kontyngentu odbył już rekonesans w miejscach, w których będą stacjonowali nasi żołnierze – dodaje generał.

Do zadań polskiego kontyngentu będzie należało monitorowanie strefy położonej bezpośrednio przy granicy Izraela, na spornym terenie, gdzie wybuchają konflikty między ludnością libańską i izraelską. – Mamy pilnować, aby nie dochodziło do eskalacji napięć – wyjaśnia gen. Jabłoński. Żołnierze będą patrolowali miasteczka i wioski, sygnalizując obecność wojsk ONZ. Będą chronić ludność cywilną oraz zapobiegać przemycaniu broni czy materiałów wybuchowych.

Rejon, w który trafią Polacy, nie należy do najłatwiejszych. Baza Patrol Base West położona jest w pagórkowatym terenie niedaleko miasta Bint Jubayl i wysuniętego posterunku przy samej granicy z Izraelem. Pograniczne izraelsko-libańskie jest niespokojne od lat, sytuację dodatkowo zaogniają działania grup bojowników ISIS. – Choć misja w Libanie nie będzie miała charakteru działań stabilizacyjnych, tak jak to było w Iraku czy Afganistanie, gdzie bezpośrednia konfrontacja zbrojna zdarzała się kilka razy w tygodniu, to na pewno będzie bardzo wymagająca i odpowiedzialna – przyznaje generał Jabłoński. 

Jednak większość polskiego kontyngentu stanowią doświadczeni żołnierze, którzy brali udział na misjach w Iraku i Afganistanie. Na miejscu w Libanie będą współdziałali z wojskowymi z Irlandii i Węgier. Służba żołnierzy 12 Brygady pod egidą ONZ potrwa pół roku.

Obecnie w misji ONZ w Libanie biorą udział żołnierze 42 krajów, m.in. Włoch, Ghany, Holandii, Malezji, Niemiec, Hiszpanii, Korei Południowej, Francji, Finlandii, Nepalu czy Indonezji (to największy kontyngent liczący ponad 1300 żołnierzy). W sumie cały kontyngent ONZ liczy 10 303 żołnierzy. Operacją UNIFIL dowodzi obecnie włoski generał Stefano Del Col. Trwa ona nieprzerwanie od 1978 roku.

Marcin Górka

autor zdjęć: arch. UNDOF, Pasqual Gorriz / UN

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał Iranu
 
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Kondor wystartował
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Defense Without Politics
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
They Train Together, They Fight Together
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Posłowie o sytuacji w Iraku
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Serwis AW101 w Łodzi
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Misje na dłużej
Beagle dla żołnierzy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowy wiceminister w MON
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Benemerenti 2020
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Terytorialsi za oceanem
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Za wolność naszą i waszą
Przeciw trzem wrogom
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Klasy wojskowe po nowemu
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Iran uderza w USA
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Kajak idealny dla komandosa
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Obradowała Rada Gabinetowa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rekordowy budżet MON
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Następcy Wstęg poszukiwani
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO