moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pat w Wenezueli

Juan Guaido, lider opozycji uznawany przez część Zachodu za prezydenta Wenezueli, chce wprowadzenia stanu wyjątkowego w kraju. Powodem ma być potężny chaos, który wybuchł po awarii zasilania w energię elektryczną. W Caracas i innych miastach doszło w weekend do zamieszek, mieszkańcy stawiali barykady i atakowali usłużnych wobec reżimu policjantów. Konflikt w Wenezueli wyraźnie zaostrza się, jednak mało prawdopodobna wydaje się samodzielna interwencja państw latynoskich bez szerokiego wsparcia Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza że po stronie stojącego na czele rządu Nicolasa Maduro jest niemal cała armia, która od czasów Hugo Chaveza była stale dozbrajana.

Do przesilenia politycznego w Wenezueli doszło w końcu stycznia. Mimo presji USA, Unii Europejskiej i ościennych państw Nicolas Maduro nie zamierza oddać władzy. Polityk cieszy się wsparciem Chin, Rosji i Kuby, może też liczyć na lojalność większości członków struktur siłowych – wojskowych, policjantów i agentów tajnych służb. Poza nielicznymi przypadkami większość żołnierzy nie zamierza dołączyć do opozycji. I nic w tym zaskakującego, bo Maduro, a wcześniej Hugo Chavez, pozbywali się oficerów, którym nie ufali. Natomiast lojalni generałowie od dawna są nagradzani lukratywnymi stanowiskami w państwowych firmach.

Maduro może czuć się pewnie, bo choć przywódcy największych sąsiadów – Brazylii i Kolumbii – ostro go krytykują, to nie kwapią się do zbrojnej interwencji. Obawiają się, że odbije się ona na sytuacji wewnętrznej obu państw. Warto pamiętać, że w Kolumbii mogłaby odrodzić się lewicowa partyzantka, której liderzy utrzymywali bliskie relacje z dotychczasowymi władzami w Caracas. Brazylia ma zaś swoje problemy społeczno-gospodarcze.

Istnieją jeszcze powody natury militarnej, które każą wszystkim podchodzić ostrożnie do opcji siłowej. Chavez i Maduro znacząco wzmocnili potencjał bojowy swoich sił zbrojnych, kupując uzbrojenie od Chin i Rosji. Wenezuelskie wojsko ma między innymi samoloty myśliwskie Su-30, szkolne odrzutowce K-8 Karakorum, śmigłowce szturmowe Mi-35, czołgi T-72, wyrzutnie rakietowe Grad i Smiersz, a nawet system przeciwlotniczy S-300. Z tym potencjałem trzeba się liczyć. Mało prawdopodobna wydaje się więc samodzielna operacja państw latynoskich, jeśli szerokiego wsparcia nie udzielą jej Stany Zjednoczone. To zaś mogłoby stać się przyczyną kolejnych problemów politycznych, bo mieszkańcy Ameryki Południowej niechętnie odnoszą się do aktywności militarnej USA w regionie. Oczywiście interwencja zbrojna zaogniłaby stosunki zaangażowanych w nią państw również z Chinami i Rosją. Mimo to z Waszyngtonu płyną sygnały, że rozważane są wszystkie opcje. Na razie jednak Amerykanie starają się osłabić reżim Maduro, nasilając presję ekonomiczną. Postanowili też wycofać cały personel dyplomatyczny ze swojej ambasady w Caracas.

REKLAMA

Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Od kilku dni kraj pogrąża się w chaosie z powodu potężnej awarii zasilania elektrycznego. Zamykane są szkoły, firmy i urzędy. W sklepach psuje się żywność, której przecież brakuje, dramatyczna sytuacja jest w szpitalach. W weekend w Caracas i wielu innych miastach wybuchły zamieszki. Mieszkańcy stawiali barykady i atakowali policję i Gwardię Narodową. Należy pamiętać, że władze mają jeszcze w odwodzie Milicję Boliwariańską. Ta utworzona przed dziewięciu laty zbrojna formacja to prawdziwi pretorianie reżimu. Liczebność milicji jest prawie pięć razy większa niż sił zbrojnych. Już w przeszłości używano jej przeciwko opozycji. Z powodu paraliżu instytucji Juan Guaido, uznany przez część Zachodu za legalnego prezydenta, zapowiedział, że wystąpi do parlamentu z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju.

Pat polityczny może trwać bardzo długo. Może go przełamać jedynie jakieś nieprzewidziane posunięcie którejś ze stron konfliktu. Należy w tym wypadku brać także pod uwagę tragiczną sytuację ekonomiczną Wenezueli, gdzie brak żywności i lekarstw jest codziennością. Mieszkańcy już dziś nie radzą sobie z trudnymi warunkami. Co zrobią główni gracze światowej sceny, jeśli wybuchną masowe protesty, które władze w Caracas będą brutalnie tłumić?

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Generała Andersa akces do NATO
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szef NATO w Warszawie
Wizja marszałka prysła w Rydze
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Spędź sobotę w WAT
Podwyżki dla pracowników wojska
To był realny plan odbudowy Polski
US Army od kuchni
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Cel – bezpieczna Europa
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
A Biting and Tracking Commando
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Pogromcy czołgów poszukiwani
Podniebny trening transportowców
Jastrzębie widzą w ciemności
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Kraby na służbie w Sulechowie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
75 lat od wielkiej ucieczki
201 maratonów w 201 krajach
Trzecia Setka Komandosa
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Rok intensywnych ćwiczeń
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Step ahead in a different world
„Zoom na proobronność”
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
General Anders Joins NATO
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Panie bez taryfy ulgowej
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Premier odwiedził GROM
Drugie życie Wilczego Szańca
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Pancerna walka w mieście
Trening na wieżowcu i nad wodą
Kampania wyborcza poza armią
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO