moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce

Gdy rozlega się alarm „Alpha Scramble”, polskie F-16 wzbijają się w powietrze. Stacjonujące na Litwie myśliwce przechwyciły od stycznia około dziesięciu rosyjskich samolotów, które niebezpiecznie zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Pilotom Jastrzębi z Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik” wkrótce wsparcia udzielą portugalskie załogi F-16.

Żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego są na Litwie od 2 stycznia, tworząc VIII zmianę PKW Orlik. Ich zadaniem jest ochrona przestrzeni powietrznej nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii. – W ciągu ponad miesiąca mieliśmy około dziesięciu tzw. Alpha Scrambles, czyli sytuacji alarmowych. Pary dyżurne F-16 podrywały się, gdy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, w bezpośredniej bliskości przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pojawiały się samoloty bez włączonego transpondera. Takie urządzenie identyfikujące znajduje się w każdej cywilnej i wojskowej maszynie – mówi ppłk pil. Adam Kalinowski, dowódca PKW Orlik. Wszystkie naruszające zasady samoloty były rosyjskie. – To Su-27, Su-24, Ił-20, An-26 czy Ił-78. Operacje przechwycenia wykonały polskie załogi myśliwców we współpracy z polskimi i litewskimi nawigatorami – mówi dowódca.

Jak wygląda przechwycenie samolotu? Szczegóły takich misji nie są podawane do informacji publicznej, wiadomo jednak, że rozkaz do wylotu pary polskich myśliwców wydaje Combined Air Operations Centre (CAOC), natowskie dowództwo, któremu podlegają piloci służący w PKW Orlik. – Polscy piloci wykonują misję rozpoznawczą. Oznacza to, że muszą sprawdzić na przykład, czy lot ma charakter rozpoznania radioelektronicznego. Robią zdjęcia, a następnie „odprowadzają” samolot do granicy państwa, w tym przypadku Federacji Rosyjskiej. Następnie F-16 wracają do miejsca dyslokacji. Tego typu operacja może trwać kilka albo kilkanaście minut – wyjaśnia ppłk pil. Adam Kalinowski. 

Oprócz zadań bojowych Polacy wykonują też loty treningowe. Do tej pory odbyło się ich około 40. – Staramy się trenować przechwycenia wspólnie z litewskimi załogami samolotów L-39 Albatros, ale to maszyna szkoleniowa i nie w każdych warunkach atmosferycznych może wystartować. Jeśli pogoda nie pozwala Litwinom latać, treningi przeprowadzamy sami. Zwykle takie loty odbywają się raz albo dwa razy dziennie – wyjaśnia płk pil. Kalinowski.

Misję Baltic Air Policing, w ramach której służy polski kontyngent, wesprą wkrótce portugalskie siły powietrzne. – Ich myśliwce F-16 od 1 marca będą stacjonować w Malborku – mówi ppłk Adam Kalinowski.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – które nie posiadają własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Polacy dołączyli do misji dwa lata później. Jako pierwsi polecieli na Litwę piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany Polskiego Kontyngentu „Orlik” nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły już F-16 z Krzesin, ale w styczniu znów nad Bałtyk miały wrócić MiG-i.  Jednak ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą ponownie załogi F-16 z Krzesin. Piloci wrócą do kraju w maju tego roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


NATO silniejsze z rezerwistami
 
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Stawiamy na rozwój
Obława pełna białych plam
Nowe nakolanniki
Ankona – samodzielna polska operacja
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Moja „bazówka”
Działalność firm na rzecz obronności
Obrady Rady Unii Europejskiej
F-35 wylądowały w Powidzu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Brytyjska „pamiątka”
Kolejne drony dla WOT-u
Kierunek: Afganistan
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Formowanie 19 Brygady
Od konfliktu do zgody
Rozpoczynamy nową erę
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Gotowi na F-35?
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Nowi szturmani w JW Agat
Tak umierał Wołyń
Zmiany w przepisach mundurowych
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Sport nie dzieli, sport łączy
Rozdarty subkontynent
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Pułaski” wrócił do kraju
The Chariots of Jihad
„Dragon’19” od kuchni
Kolejna szabla AFN zdobyta
Raki dla zawiszaków
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Wkręceni w skoki
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Desant na czeskich spadochronach
Polsko-francuska szkoła uczuć
Rivalry on Closed Sea
Sojusze na fali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO