moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce

Gdy rozlega się alarm „Alpha Scramble”, polskie F-16 wzbijają się w powietrze. Stacjonujące na Litwie myśliwce przechwyciły od stycznia około dziesięciu rosyjskich samolotów, które niebezpiecznie zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Pilotom Jastrzębi z Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik” wkrótce wsparcia udzielą portugalskie załogi F-16.

Żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego są na Litwie od 2 stycznia, tworząc VIII zmianę PKW Orlik. Ich zadaniem jest ochrona przestrzeni powietrznej nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii. – W ciągu ponad miesiąca mieliśmy około dziesięciu tzw. Alpha Scrambles, czyli sytuacji alarmowych. Pary dyżurne F-16 podrywały się, gdy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, w bezpośredniej bliskości przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pojawiały się samoloty bez włączonego transpondera. Takie urządzenie identyfikujące znajduje się w każdej cywilnej i wojskowej maszynie – mówi ppłk pil. Adam Kalinowski, dowódca PKW Orlik. Wszystkie naruszające zasady samoloty były rosyjskie. – To Su-27, Su-24, Ił-20, An-26 czy Ił-78. Operacje przechwycenia wykonały polskie załogi myśliwców we współpracy z polskimi i litewskimi nawigatorami – mówi dowódca.

Jak wygląda przechwycenie samolotu? Szczegóły takich misji nie są podawane do informacji publicznej, wiadomo jednak, że rozkaz do wylotu pary polskich myśliwców wydaje Combined Air Operations Centre (CAOC), natowskie dowództwo, któremu podlegają piloci służący w PKW Orlik. – Polscy piloci wykonują misję rozpoznawczą. Oznacza to, że muszą sprawdzić na przykład, czy lot ma charakter rozpoznania radioelektronicznego. Robią zdjęcia, a następnie „odprowadzają” samolot do granicy państwa, w tym przypadku Federacji Rosyjskiej. Następnie F-16 wracają do miejsca dyslokacji. Tego typu operacja może trwać kilka albo kilkanaście minut – wyjaśnia ppłk pil. Adam Kalinowski. 

Oprócz zadań bojowych Polacy wykonują też loty treningowe. Do tej pory odbyło się ich około 40. – Staramy się trenować przechwycenia wspólnie z litewskimi załogami samolotów L-39 Albatros, ale to maszyna szkoleniowa i nie w każdych warunkach atmosferycznych może wystartować. Jeśli pogoda nie pozwala Litwinom latać, treningi przeprowadzamy sami. Zwykle takie loty odbywają się raz albo dwa razy dziennie – wyjaśnia płk pil. Kalinowski.

Misję Baltic Air Policing, w ramach której służy polski kontyngent, wesprą wkrótce portugalskie siły powietrzne. – Ich myśliwce F-16 od 1 marca będą stacjonować w Malborku – mówi ppłk Adam Kalinowski.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – które nie posiadają własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Polacy dołączyli do misji dwa lata później. Jako pierwsi polecieli na Litwę piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany Polskiego Kontyngentu „Orlik” nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły już F-16 z Krzesin, ale w styczniu znów nad Bałtyk miały wrócić MiG-i.  Jednak ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą ponownie załogi F-16 z Krzesin. Piloci wrócą do kraju w maju tego roku.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
 
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Rubiny w walce z epidemią
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Poszukiwania Magneto
Pilot F-16 oślepiony laserem
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Obradowała Rada Gabinetowa
Patrioty z polskimi przyczepami
MBDA w walce o „Narew”
Agent w generalskich szlifach
Na zakupy do sklepu AMW
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Amerykanie odmładzają F-16
Terytorialsi nie stracą dodatku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojsko przeciw wirusowi
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Polskie porty bardziej otwarte
Przeciwlotnicza Sona
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Co z tegorocznym MSPO?
Podchorążowie za sterami Bielików
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Sukcesy sportowców w mundurach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Specjalsi świętują
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Widzieć i nie być widzianym
Partyzanci rozgromili ubeków
Kontrakty na Raki i nowe mundury
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gotowi na „Defendera”
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Pracowity tydzień flotylli
Army of Medics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO